2 ROMÁNSKÝ RELIÉF

Pražská záhada, která čeká na rozřešení. Reliéf z Juditina mostu

Reliéf v Juditině věži zůstává pro vědce záhadou už desítky let. Není jasné, koho měly dvě mužské postavy zobrazit. Neví se ani, kdo je vytesal a kdy přesně to bylo. Stav jedné z nejcennějších památek středověkého sochařství se ale rychle zhoršuje. Proto Galerie hlavního města Prahy a Univerzita Pardubice zahájily výzkum, aby dílo uchovaly. Ten možná poodhalí i tajemství reliéfu.

Románský reliéf je ukrytý v soukromém domě, který kdysi sloužil jako celnice a přiléhá k Juditině věži. Ta dnes patří ke Karlovu mostu směrem z Malé Strany. Jedna z postav sedí na trůnu a ramena má zahalena do pláště. Druhý muž je prostovlasý a klečí na pravém koleni. Kousek ruky, který se našel společně s patou, naznačuje, že klečící držel nějakou věc. Na tomto místě ale shoda vědců končí.

Jednou z neznámých kolem objektu je jeho význam. „Objevilo se nepřeberné množství různých názorů. Vždy se ale najde argument proti,“ řekl Aleš Mudra z Národního památkového ústavu při úterní veřejné přednášce. Může se jednat o Vladislava II., který nechal vystavět Juditin most, a neznámého italského architekta. Další vysvětlení je, že Vladislav II. chtěl potvrdit následnictví svého syna Bedřicha a reliéf k tomu měl přispět.

Jiný názor staví Vladislava II. do podřízeného postavení a trůnící postavou je údajně císař Fridrich I. Barbarossa, který mu udělil královský titul. Někteří zase tvrdí, že jde o analogii Malé Strany a moci, která jí dala vzniknout. Podle Mudry jsou nesměle zmiňovány i postavy evangelistů.

Také časové zařazení reliéfu není nic jednoduchého, protože je to izolované dílo a není ho s čím porovnat. Předpokládá se, že souvisí se vznikem Juditina mostu ve 12. století. Jan Veselý z Národního památkového ústavu o tom ale pochybuje. „Možná byl vsazen až druhotně. Možná až s výstavbou Karlova mostu,“ řekl v úterý.

Reliéf objevili náhodou. Při stavbě záchodu

Jak ubíhala staletí, stav románské památky se stále zhoršoval. Poškodilo ji množství nešetrných úprav, klimatické změny i vandalové. Dlouho se o ní vůbec nevědělo, byla objevena až na konci 19. století, když se majitel rozhodl zřídit zde záchod. Dnes chybí oběma postavám klíčové části a po dřívějších barvách už není pouhým okem ani památky.

Galerie hlavního města Prahy ve spolupráci s Univerzitou Pardubice zahájily průzkum, aby zjistily příčiny změn reliéfu. Podle Daniela Hvězdy z Fakulty restaurování dochází ke erozi materiálu, kterým je opuka. „Jde především o vyřešení klimatického režimu,“ dodal restaurátor.

Výzkum reliéfu z Juditina mostu může nejen pomoci uchovat tuto vzácnou památku pro další generace. Získané poznatky mohou napovědět něco více o ikonografii, stáří i významu díla. Moderními metodami nebyl dosud obsáhleji restaurátorsky zkoumán.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.