Připravte si doklady. ‚Pohraničníci‘ IS střeží hranice chalífátu

TURECKO-SYRSKÉ HRANICE

Připravte si doklady. ‚Pohraničníci‘ IS střeží hranice chalífátuNOVÉ
Uprchlíci na turecko-syrských hranicích. Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Radikálové z Islámského státu vyvinuli důmyslný systém, který jim umožňuje udržovat přehled o tom, kdo překračuje jeho hranice s Tureckem. Vyplývá to z dokumentů ukořistěných v syrském městě Tal Abjad, které získal k nahlédnutí britský deník The Guardian. Podle dokumentů radikálové kromě jména evidují například data a místa narození nebo čísla osobních dokladů většiny lidí, kteří překročí jeho hranice.

Utajených dokumentů Islámského státu se loni v létě zmocnili kurdští bojovníci, když se zmocnili města Tal Abjad, které se nachází přímo na turecko-syrské hranici. Dokumenty, na kterých jsou razítka islamistického „ministerstva imigrace“ a „ministerstva dopravy“, obsahují osobní údaje o lidech, kteří v období od prosince 2014 do března 2015 překročili turecko-syrskou hranici u Tal Abjadu.

Z dokumentů, jejichž obsah zveřejnil britský deník The Guardian, vyplývá, že radikálové evidovali jméno, datum a místo narození a číslo osobních dokladů u většiny cestujících, kteří buď přijížděli do samozvaného chalífátu, a nebo ho naopak opouštěli. Ve zmíněném čtyřměsíčním období hranici podle dokumentů překročilo nejméně 70 lidí, přičemž 28 z nich bylo mladších 18 let.

Zajímavé přitom je, že lidé registrovaní v dokumentech Islámského státu nepřekračovali turecko-syrskou hranici na odlehlých úsecích, které se jen stěží dají uhlídat, ale že přijížděli autobusy po hlavních silnicích. Takto na území samozvaného chalífátu měla přijet i pětičlenná skupina Tunisanů, která podle záznamů pocházela z tuniského města Kairouan, které je známé jako líheň teroristů. Z tohoto vnitrozemského města ostatně pocházel i radikál, který loni v červnu postřílel desítky turistů na pláži v tuniském letovisku Súsa.

Radikálové nenosí pohorky

To, že do Islámského státu přijížděli lidé autobusy, bylo podle Guardianu způsobeno především laxním přístupem Turecka, které dlouho nebylo schopné efektivně střežit svoji několikasetkilometrovou hranici se Sýrií. Například úsek hranice u města Tal Abjad začali Turci střežit až poté, co se ho loni v létě zmocnili kurdští bojovníci a islamisty vyhnali. Další úseky hranic pak začala Ankara efektivně střežit až pod nátlakem mezinárodního společenství, který se vystupňoval zejména po listopadových útocích v Paříži.

Expert David Phillips z Kolumbijské univerzity ve Spojených státech, kterého oslovil The Guardian, k tomu dodává, že Turecko střežilo svoji hranici se Sýrii už předtím. Akorát podle něj přivíralo oči nad zásobovacími liniemi radikálů, kterým do chalífátu v jednom směru proudili noví rekruti a druhým odtékala kradená ropa.

„Není to tak, že by si lidé navlékli pohorky a prodírali se neprostupným terénem. Jedná se o rozsáhlou síť povrchové dopravy, která je vysoce regulovaná a kontrolovaná… na obou stranách hranice,“ uvedl Phillips.

Čtěte také: Uzavřete hranice se Sýrií, naléhají na Turky Američani

Hrozí válka Iráku s Tureckem? Přes hranici létají silná slova

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články