Uzavřete hranice se Sýrií, naléhají na Turky Američani

VZTAHY TURECKA A ISLAMISTŮ

Uzavřete hranice se Sýrií, naléhají na Turky AmeričaniNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje obrněné vozy Turecké armády. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Washington v posledních dnech začal podle amerických médií tlačit na Turecko, aby uzavřelo některé úseky svojí hranice se Sýrií. Otevřené hranice totiž zneužívají radikálové z Islámského státu a další rebelové, kteří přes turecké území dováží zásoby. Američané si proto přejí, aby Ankara na nekryté úseky hranic poslala desítky tisíc vojáků včetně těžkých zbraní.

Přestože Západ s podporou dalších zemí už rok bombarduje radikály z Islámského státu, zásobovací linie islamistů až doteď zůstávaly otevřené. Podle amerického listu The Wall Street Journal by si proto Washington přál, aby Turecko uzavřelo úsek syrsko-turecké hranice, který na syrské straně ovládají hrdlořezové z IS a další skupiny rebelů.

Turci sice doteď uváděli, že nejsou schopni své hranice uhlídat. Američanům však po útocích v Paříži, které si vyžádaly více než stovku obětí, začala docházet trpělivost. „Hra se změnila. Čeho je moc, toho je příliš. Hranice musí být utěsněna,“ řekl k tomu vyšší úředník Obamovy administrativy americkému listu.

Američané by si uzavření syrsko-turecké hranice přáli kvůli tomu, že přes Turecko vedou zásobovací linie fanatiků z IS – radikálové přes jeho území pašují ropu na světové trhy, z druhé strany hranice zase do samozvaného chalífátu proudí noví dobrovolníci ze zahraničí. „Je to hrozba mezinárodních rozměrů. Ta hrozba pochází ze Sýrie, ale prochází při tom tureckým územím,“ dodal představitel Obamovy administrativy, který si nepřál být jmenován.

Čtěte také: Hrají Turci vůči islamistům vlastní hru?

Úsek hranice, který by Američané chtěli uzavřít, se nachází mezi městy Kilis a Jarabulus. Spojené státy podle Wall Street Journalu předpokládají, že na uzavření hranice by bylo potřeba na 30 tisíc tureckých vojáků. Část tohoto úseku už sice Turci oficiálně uzavřeli, podle amerických zpravodajců tudy však nadále proudí radikálové do Islámského státu. Kromě pěchoty by se na hranicích mělo objevit i dělostřelectvo.

Turci se však proti žádosti Spojených států ohradili s tím, že v boji proti Islámskému státu nepotřebují pobídky ze zahraničí. „Turecko je odhodlané od Daeše vyčistit 98kilometrový úsek hranice mezi městy Kilis a Jarabulus,“ řekl listu The Wall Street Journal představitel turecké vlády, přičemž použil arabské označení pro Islámský stát. „Od nikoho nepotřebujeme varování nebo rady. Ani od našich amerických partnerů,“ dodal.

Ankara zároveň oznámila, že spolu s uzavřením hranic bude vyžadovat vytvoření bezpečné (nárazníkové) zóny na syrské straně hranice. „Samotné uzavření hranic by nevyřešilo naše problémy a neuspokojilo potřeby Turecka,“ dodal pro Wall Street Journal zdroj z turecké vlády.

Objevily se však i názory, že Turci nemají skutečný zájem na uzavření hranic. Ilustroval by to například incident z letošního června, kdy kurdské jednotky YPG z područí islamistů vyrvaly město Tal Abjad, které se nachází 60 kilometrů severně od Rakky – neoficiálního hlavního města IS. Jakmjile se Tal Abjadu, který leží přímo na syrsko-turecké hranici, zmocnili Kurdové, Turci prakticky ihned uzavřeli svou stranu hranice. V době, kdy město ovládali islamisté, přitom Turci nechávali hranice otevřené.

Čtěte také: Turci nám sestřelili letadlo kvůli ropě, tvrdí Putin

Rusko pošle do Sýrie další letadla a rakety. Kvůli Turecku

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články