USA podpořily Ukrajinu: Anexi Krymu nikdy neuznáme

USA podpořily Ukrajinu: Anexi Krymu nikdy neuznámeNOVÉ 1
Svět

Echo24

Spojené státy nikdy nezmění svůj názor na ruskou anexi Krymu. V kyjevském parlamentu to v úterý prohlásil americký viceprezident Joe Biden. Rusko podle něj okupací ukrajinského území porušilo a dál porušuje mezinárodní právo. „Ruskou anexi Krymu USA nikdy neuznají,“ ujistil viceprezident poslance.

USA a Evropská unie budou pokračovat v tlaku na Rusko a neodvolají sankce, dokud Moskva nesplní beze zbytku své závazky, konstatoval viceprezident. „I když ve snížení napětí bylo dosaženo jistého pokroku, sankce nelze zrušit, dokud Rusko zcela nesplní své závazky vyplývající z minských mírových dohod,“ uvedl.

„Moskva ale zatím dál přesouvá (do Donbasu) svá vojska, bandity a zahraniční žoldnéře. Ruské tanky a rakety – to vše je dnes symbolem Donbasu,“ prohlásil Biden. Cena, kterou Rusko za agresi platí, bude ale podle amerického viceprezidenta stoupat.

Čtěte také: Válka trvá: Rusové se musí obloukem vyhnout Ukrajině

Biden se intenzivně zabývá vývojem situace na Ukrajině, v Kyjevě je ve funkci viceprezidenta už popáté a ve stálém telefonickém styku je s prezidentem Petrem Porošenkem. Po příjezdu na Ukrajinu v pondělí oznámil novou finanční pomoc ukrajinské vládě, neopomněl ale zdůraznit význam hlubokých reforem a zejména vykořenění korupce.

Dnes americký viceprezident v parlamentu prohlásil, že očekávání ukrajinského národa od nynějšího vývoje je velmi vysoké. Dřívější pokus o demokratické reformy z let 2004 a 2005, známý jako oranžová revoluce, naděje nenaplnil. „Byli jsme svědky toho, že reformy ustupovaly a oligarchové odstranění od moci se vraceli,“ konstatoval Biden.

Čtěte také: Krym je stále odříznutý od elektřiny a Rusko vyhrožuje odvetou

Upozornil ukrajinské představitele, že decentralizace státní správy, kterou Kyjevu ukládají minské dohody, není v rozporu se zásadou svrchovanosti země. „Ústavní reformy, včetně úprav soudního systému a decentralizace, nejsou v rozporu s demokratickými zásadami, nejsou ohrožením svrchovanosti,“ řekl a dodal, že Spojené státy byly v jisté době ve stejné situaci.

Americký představitel znovu poslancům připomněl naléhavou potřebu zásadních reforem. Svět podle viceprezidenta od Ukrajiny očekává „vítězství v boji s rakovinou korupce a s nelítostnou ruskou agresí“. Americký lid Ukrajince v obou těchto bitvách podporuje. „Agresoři po celém světě musejí pochopit, že tužby a přání národů nelze potlačit tanky,“ konstatoval Biden.

„Před každým z vás stojí úkol využít příležitost a vybudovat demokratické společenství, které obstojí ve zkoušce času. V sázce je mnoho. Můžete otočit kolem dějin na správnou stranu,“ řekl Biden. Dodal, že obhajoba svobody je společnou odpovědností prezidenta, vlády i zastupitelů.