Válka trvá: Rusové se musí obloukem vyhnout Ukrajině

Zákaz přeletu na Ukrajinou

Válka trvá: Rusové se musí obloukem vyhnout UkrajiněNOVÉ
Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

Echo24

Ukrajina ve středu zakázala tranzitní lety všech ruských leteckých společností přes svůj vzdušný prostor. V Kyjevě to oznámil premiér Arsenij Jaceňuk. Moskva by podle premiéra mohla zneužívat ukrajinský vzdušný prostor k provokacím.

Vláda už vydala příslušný pokyn ukrajinské správě civilního letectví Ukraeroruch, řekl podle agentury Unian premiér na zasedání kabinetu. Na schůzi vlády bylo rozhodnuto i o tom, že státní monopol Naftogaz nebude v Rusku kupovat žádný další plyn, aby se snížila energetická závislost země na Moskvě.

„Ruské letecké společnosti a ruské letouny už nemají právo využívat ukrajinský vzdušný prostor,“ konstatoval Jaceňuk. Rozhodnutí je podle něj spojeno i s „nynější vyostřenou vojenskou a zahraničněpolitickou situací“. Rusko může zneužít ukrajinský vzdušný prostor k provokacím, řekl podle agentury Unian předseda vlády bez dalšího upřesnění.

Letecké spojení mezi ruskými a ukrajinskými městy fakticky nefunguje už od konce října, kdy Kyjev zakázal lety na Ukrajinu ruským společnostem, které provozují linky na anektovaný Krym. Moskva odvetou odepřela lety do Ruska pěti ukrajinským leteckým společnostem. Zákaz tranzitních letů pro ukrajinské letouny Rusko vydalo už loni.

Kyjev podle Jaceňuka doufal, že Rusko se odhodlá ke konstruktivnímu dialogu o obnovení letecké dopravy. Protože se to nestalo, bylo schváleno dnešní rozhodnutí, řekl premiér.

Čtěte také: Krym jede na generátory. Ukrajina se snaží opravit vedení

Ukrajina zablokovala dopravu na Krym

Krym je stále odříznutý od elektřiny a Rusko vyhrožuje odvetou

Rusko přestalo dodávat plyn na Ukrajinu. Chce platby předem