‚Ukážu vám, jak se má řídit země!‘ Hrojsman je novým premiérem Ukrajiny

Změna v Kyjevě

‚Ukážu vám, jak se má řídit země!‘ Hrojsman je novým premiérem UkrajinyNOVÉ
Volodymyr Hrojsman. Foto: FOTO: Wikimedia Commons; ВАДИМ ЧУПРИНА
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ukrajinský parlament dnes schválil demisi dosavadního šéfa vlády Arsenije Jaceňuka a novým premiérem jmenoval dosavadního předsedu parlamentu Volodymyra Hrojsmana. Zastupitelé zároveň vyhověli žádosti dřívějšího kabinetu a odvolali rezoluci, která negativně hodnotila jeho činnost.

Kandidaturu osmatřicetiletého Hrojsmana doporučil poslancům prezident Petro Porošenko, který budoucího premiéra označil za „politika nového typu“. Podle prezidenta bude mít Ukrajina „politicky odpovědnou vládu“. Tuto politickou odpovědnost ponesou dvě politické strany a skupina nezařazených poslanců, uvedl Porošenko.

Hrojsman v projevu konstatoval, že jeho vláda nebude v zemi tolerovat korupci a posílí vztahy s Evropou. „Vnímám hrozby, jimž čelíme. Varuji hlavně před třemi z nich: korupcí, neefektivní správou a populismem. Nejsou to menší ohrožení, než jsou nepřátelské operace na východě země,“ řekl Hrojsman. Svůj emotivní projev zakončil sebevědomým zvoláním „Ukážu vám, jak se má řídit země!“

Demisi Jaceňuka, jmenování Hrojsmana a zrušení únorové rezoluce hodnotící negativně vládu schválili poslanci jedním usnesením, což byl podle tvrzení opozice neústavní krok. Pro usnesení nakonec hlasovalo podle agentury Unian 257 poslanců, proti se jich postavilo 50.

Dosavadní vládní koalice se v únoru rozpadla, když podporu kabinetu vypověděly strany Vlast a Svépomoc. Novou vládní většinu tak nyní tvoří jen zastupitelé dvou největších stran – Bloku Petra Porošenka (BPP) a Jaceňukovy Lidové fronty (LF). Většinu doplňuje skupina nezařazených poslanců, které opozice označuje za kariéristy a přeběhlíky.

Podle informací ukrajinského tisku tvoří ve sněmovně, která má 450 členů, novou koalici 227 poslanců. Jaceňukova vláda měla po volbách z října 2014 zkraje podporu kolem 300 zastupitelů. Kromě stran Vlast a Svépomoc ji původně podporovala i populistická Radikální strana, která přešla k opozici loni v září. Později vládní většinu opustili i poslanci stran Vlast a Svépomoc.

Strana Vlast expremiérky Julije Tymošenková na zasedání oznámila, že bude v opozici vůči nové Hrojsmanově vládě jako součást „evropské demokratické opozice“. Od nové vlády se rovněž distancoval šéf radikálů Oleh Ljaško, který obvinil Porošenka, že se nominací Hrojsmana snaží uzurpovat moc.

Hlavní opoziční silou na Ukrajině zůstává Opoziční blok, jehož páteř tvoří příslušníci bývalé vládní proruské Strany regionů.

Čtěte také: Ukrajinský premiér Jaceňuk rezignoval

V nové vládě by měli zůstat na svých postech ministr zahraničí Pavlo Klimkin, ministr vnitra Arsen Avakov a ministr obrany Stepan Poltorak. Šéfa diplomacie a obrany podle ústavy nominuje do vlády prezident. Prvním místopředsedou vlády a ministrem hospodářského rozvoje a obchodu se má podle médií stát Stepan Kubiv. Kromě něj má zasednout ve vládě dalších pět vicepremiérů. Do čela klíčového ministerstva financí se postaví Oleksandr Danyljuk.

Porošenko v projevu oznámil, že součástí vlády bude nově i ministerstvo pro záležitosti Donbasu, které se bude zabývat záležitostmi uprchlíků a správy oblastí, kde podle něj probíhá „protiteroristická operace“. Konstatoval, že na východě Ukrajiny je do boje proti proruským povstalcům nasazeno 69 000 ukrajinských vojáků. Prezident při této příležitosti vyzval poslance, aby schválili ústavní změny o decentralizaci země s cílem „zajistit pokojný návrat Donbasu“.

Čtěte také: Novým ukrajinským premiérem Hrojsman? Chce i Slováka Mikloše

Čtěte také: Slovák Ivan Mikloš míří na post vicepremiéra ukrajinské vlády

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články