‚Divoké‘ Poděbrady: Sládek rozkopal Bartošovi předvolební stánek

‚Divoké‘ Poděbrady: Sládek rozkopal Bartošovi předvolební stánekNOVÉ
Okamžiky poté, co Miroslav Sládek rozkopal stánek Národní demokracie Foto: Repro: Facebook/Pavel Malina
Domov

Předvolební kopání

oj Echo24

Lídr kandidátky obnovené republikánské SPR-RSČ a bývalý poslanec Miroslav Sládek se postavil další extrémně pravicové straně Adama B. Bartoše Národní demokracie a na poděbradském náměstí jim rozkopal předvolební stánek. Nesouhlasil s tím, že mu „Bartošovi fašisté“ okupovali plácek, kde měl nahlášený svůj předvolební mítink.

„Pan Sládek se nám zbláznil,“ říká na zveřejněném videu jedna z Bartošových aktivistek z Národní demokracie a zuřivá bojovnice proti islámu, uprchlíkům a Bruselu Lucie Hašková. Záznam začíná těsně poté, co údajně již podruhé za stejný den přišli Bartošovci do kontaktu s dalším krajní pravici blízkým politikem, předsedou Sdružení pro republiku – Republikánské strany Československa a bývalým poslancem za republikány Miroslavem Sládkem.

Se Sládkem se ND potkala nejprve v Nymburce, kde měl Haškovou častovat různými nadávkami jako „prostituka“ a řečmi typu „zastřelit a pověsit“. Předseda republikánů měl nicméně podle všeho řádně zamluvené místo pro svůj předvolební mítink i na náměstí v Poděbradech. Když na místo přijel a zjistil, že jsou tu opět Bartošovi přívrženci, rozhodl se jim stoleček s letáky a materiály „rozkopat“.

„Vystoupil z auta a petiční stánek nám rozkopal. Kolega ihned začal celý incident natáčet. Poté nás napadal ještě jeden z členů posádky Sládkova auta,“ popisovala ze svého úhlu pohledu Bartošova stoupenkyně Hašková. „Policisté, kteří na věc celou dobu dohlíželi nás požádali, zda-li bychom se nepřesunuli o kousek dál. I když jsme na samotném místě byli dříve a náměstí je dosti velké, pan Sládek ‚nutně potřeboval‘ být zrovna tam, kde my.“

Miroslav Sládek pár kolemjdoucích upozorňoval, že s lidmi z ND nespolupracuje. „Nenechte se tady tím zmást, protože s Národní demokracií, s těmi fašisty Bartošovými nemáme nic společného,“ prohlašoval Sládek s mikrofonem a reproduktorem tradičně napojeným na zdroj ve svém autě.

Sládkovi republikáni postupně zanikali a byli znovu obnovováni, již nikdy ale nezopakovali takový úspěch, jako v roce 1996 po úspěšných volbách do poslanecké sněmovny. V roce 2013 naposledy po obnovení v roce 2008 v čele se Sládkem strana znovu zanikla po zadlužení rozhodnutím Nejvyššího správního soudu. O rok později Sládek opět čelil správnímu řízení kvůli dluhům republikánů. Letos na počátku roku ji obnovil, stranu přejmenoval na Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa Miroslava Sládka a v senátních volbách kandiduje v bruntálském volebním obvodu.

Čtěte také: České volební menu: šest radikálních stran proti uprchlíkům