‚Pane prezidente, nastolte pořádek!‘ Sládek se vynořil na Klárově

‚Pane prezidente, nastolte pořádek!‘ Sládek se vynořil na KlárověNOVÉ
Demontrace Miroslava Sládka na Klárově. Foto: Reprofoto: Česká televize
Domov

Demonstrace proti vládě

kva Echo24

Bývalý krajně pravicový politik a poslanec Miroslav Sládek cítí po letech znovu šanci a v sobotu odpoledne vystoupil na demonstraci na podporu prezidenta Miloše Zemana na pražském Klárově a vyzval vládu k demisi. Demonstrace začala ve dvě hodiny odpoledne, tedy ve stejný čas, kdy začala demonstrace za odstoupení kancléřky Angely Merkelové v Berlíně, zdůraznili to organizátoři na Facebooku.

Demonstrace se zúčastnilo asi asi 150 lidí, někteří z nich třímali v rukách české vlajky. „Prezidenta prosíme o nastolení pořádku a vytvoření vlády lidu,“ zaznělo mimo jiné od řečníků. „Tato vláda zavedla Českou republiku na okraj třetí světové války!“ „TOP 09 by měla být vyloučena z parlamentu!“ Demonstranti čas od času skandovali „Demisi, demisi!“ a také „Ať žije Zeman!“.

Demonstraci narušil incident, při němž skupinka protestujících za zvuku vuvuzel a hlasitých nadávek vytlačila z prostoru novináře České televize. Ty od skupiny musela oddělit policie.

Na akci, kde bylo možné podepsat také petici za anulaci rozdělení Československa, vyjádřil Miroslav Sládek přesvědčení, že je nutné přistoupit od slov k činům a skutečně odstranit vládu. Kritiky se od dalších řečníků vedle představitelů vlády dostalo také někdejšímu ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09).

Miroslav Sládek vypadl z velké politiky v roce 1998, kdy se jeho populistická krajně pravicová strana Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa (SPR-RSČ) už nedostala do Sněmovny. Před tím Sládek i neúspěšně kandidoval na prezidenta. Strana byla rozpuštěna v roce 2013.

Nyní se Miroslav Sládek pokouší vrátit do politické arény. Komentuje migrační krizi, odmítá přijímání uprchlíků a spekuluje se o jeho snaze kandidovat v krajských či parlamentních volbách. Na konec března i na duben plánuje další setkání s občany. Ve svém volebním programu má Miroslav Sládek mimo jiné znovuzavedení trestu smrti za zvláště závažné zločiny.

Čtěte dále: Sládek vyšel ze zapomnění. Větří u protiislamistů příležitost?

Lidskoprávní tetování: Dán v Praze tetuje Deklaraci lidských práv