EU nebo katastrofa? Bývalý šéf obchodní komory jde vládě po krku

Kritika postoje Cameronova kabinetu

EU nebo katastrofa? Bývalý šéf obchodní komory jde vládě po krkuNOVÉ
John Longworth. Foto: Reprofoto: YouTube.com/liarpoliticians
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Frontové linie se vyjasňují, válka o Brexit se stupňuje. Bývalý šéf Britské obchodní komory (BCC) John Longworth, který musel tento týden rezignovat kvůli svým euroskeptickým postojům, se ostře pustil do britského premiéra Davida Camerona. V obsáhlém rozhovoru pro The Telegraph předsedu vlády teď obvinil například z toho, že se příliš zasazuje o setrvání země v Evropské unii. Rovněž prý nepřipouští protiargumenty a znemožňuje otevřenou diskusi. Longworth se proto formálně připojil ke skupině, která bude v červnovém referendu hlasovat pro odchod Británie z EU.

„Odkud se lidé této země dozví fakta? Od vlády ne. Měla by poskytovat informace. Místo toho si ale vybrala podporovat jednu stranu, což v praxi znamená, že nemůžete věřit vládě, ať už říká cokoliv,“ uvedl mimo jiné Longworth v rozhovoru pro britský deník.

„V otevřené a demokratické společnosti by se lidem této země skutečně měly prezentovat informace a fakta, která potřebují k rozhodování, obzvláště pak v referendu a parlamentních volbách. Uzavírání debaty, uzavírání informací je vskutku zlověstné,“ dodal.

Longworth tím narážel na to, že premiér Cameron podle něj příliš lobbuje za setrvání země v EU. Vláda Davida Camerona prý vytváří ve společnosti atmosféru, že Velká Británie se v referendu buď rozhodne zůstat v EU, anebo nastane její definitivní konec.

Podle Longwortha by se ale tato rétorika mohla Británii vymstít. Vzhledem k tomu, že britská vláda „pracuje na tom, aby přesvědčila akciové a měnové trhy“, že odchod z EU by byla „katastrofa“, by po referendu mohla na těchto trzích nastat „nervozita a strach“, která by Británii poškodila. Longworth Cameronovo jednání označil za „nezodpovědné“.

Ohradil se i proti názorům, které říkají, že by Británie po odchodu z EU zůstala v obchodní izolaci. Němečtí výrobci aut by podle něj nikdy nedovolili své vládě, aby uvalila clo na vývoz jejich produktů do Británie. Stejně tak Španělé a Francouzi by podle něj museli „přestat jíst ryby“, pokud by chtěli uvalit clo na obchod s Británií.

‚Tato záležitost je velmi důležitá‘

V rozhovoru pro The Telegraph se rozhovořil i o tom, proč se rozhodl podpořit takzvaný Brexit, kvůli čemuž následně skončil ve funkci šéfa BCC. Longworth se podle vlastních slov pokoušel dlouhou dobu tomuto tématu vyhýbat, protože doufal, že si Británie dokáže vyjednat vhodné podmínky, za nichž by setrvala v EU.

Když ale viděl výsledky Cameronova nedávného vyjednávání s EU, rozhodl se podle vlastních slov dát kariéru stranou a naplno vstoupit do debaty o setrvání či opuštění Evropské unie. „Tato záležitost je velmi důležitá,“ vysvětlil. Tuto sobotu se proto formálně připojil ke skupině britských euroskeptiků, která se chce v červnovém referendu zasadit o vystoupení země z EU.

Čtěte také: Cameronův deal. Škoda nejen pro Británii

Sedmapadesátiletý Longworth do začátku tohoto týdne působil jako generální ředitel Britské obchodní komory, což je prominentní podnikatelská lobbistická skupina. Učinil tak po dočasné suspendaci kvůli podpoře odchodu Velké Británie z Evropské unie. Longworth se totiž vyslovil na podporu takzvaného Brexitu, i když BCC slibovala, že v této záležitosti zůstane neutrální.

Čtěte také: Šéf Britské obchodní komory podpořil Brexit. A rezignoval

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články