Zemanova omluva-neomluva: ‚Nenašel se, ale já ho četl‘

'Za Peroutku se neomluvím'

Zemanova omluva-neomluva: ‚Nenašel se, ale já ho četl‘NOVÉ
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman se v pátek omluvil za to, že se nenašel článek „Hitler je gentleman“, jehož autorství připisuje novináři Ferdinandu Peroutkovi. Za své výroky o Peroutkovi se ale omlouvat nehodlá. Prohlásil to na tiskové konferenci po návštěvě Vysočiny. Kvůli Zemanovým výrokům podala Peroutkova vnučka Terezie Kaslová žalobu, prostřednictvím které se od prezidenta domáhá omluvy. 

Spory začaly, když Zeman v lednu na pražském fóru k holokaustu hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘,“ řekl tehdy. Podle odborníků a Společnosti Ferdinanda Peroutky ale Peroutka nikdy zmíněný článek nenapsal. 

Zeman následně pověřil hledáním článku svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, který ale dosud neuspěl. V dubnu prezident při návštěvě Mariánských Lázní slíbil, že pokud se článek nenajde, omluví se, ale později prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu.

„Já se omlouvám za to, že se tento článek nenašel,“ řekl v pátek novinářům. „Ale nemohu se omluvit za to, že jsem tvrdil, že tento článek existuje, protože jsem ten článek četl na vlastní oči,“ dodal s upřesněním, že to bylo v univerzitní knihovně. 

Zeman tento týden vypsal ze svých soukromých prostředků odměnu 100.000 korun pro toho, kdo sporný článek najde. Mluvčí Hradu Ovčáček mezitím na webu Hradu zveřejňuje jiné údajně kontroverzní Peroutkovy články. 

Čtěte také: Zeman je v koncích. Za neexistující článek nabízí 100 tisíc

Zeman má novou teorii: Peroutkův text byl zcenzurován