Zeman je v koncích. Za neexistující článek nabízí 100 tisíc

PREZIDENT UĚSTŘÍ 100 000

Zeman je v koncích. Za neexistující článek nabízí 100 tisícNOVÉ
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman pokračuje ve své hře na pátrání po článku, který podle něj napsal slavný novinář Ferdinand Peroutka. Zeman už od ledna opakovaně tvrdí, že Peroutka selhal, když napsal článek, v němž velebí Hitlera.

Po Peroutkově článku, v jehož existenci po propátrání archivů nevěří kromě Zemana už patrně nikdo, pátral prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Jenže neuspěl. Zeman tak při své návštěvě Vysočiny oznámil, že pátrání přenechá „nějakému studentovi“. 

„Jako prvním vám řeknu, že jsem se rozhodl vypsat odměnu – samozřejmě ze svých soukromých prostředků – ve výši sto tisíc korun pro nějakého studenta, který se ponoří do archivu a ten článek skutečně najde,“ prohlásil podle serveru iDNES.cz Zeman při diskuzi s občany v Novém Veselí. „Moje žena tím nebude poněkud nadšena, protože to je to drobné ohrožení rodinného rozpočtu, ale je důležité, aby se ten článek, který jsem na vlastní oči četl, našel,“ dodal prezident.

Podle Zemana Ovčáček už našel několik Peroutkových článků, kde Peroutka píše o Hitlerovi jako o největším z Němců a že máme spolupracovat s Velkoněmeckou říší. Články, o kterých Zeman mluvil, si však Ovčáček se Zemanem podle literárních historiků vykládají zcela mylně.

Zeman se omluvit nehodlá

Miloš Zeman letos v lednu při oslavě výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi osočil Peroutku ze sympatií k nacismu. Přitom sám slavný český novinář strávil během války roky v koncentračním táboře. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman,“ prohlásil tehdy prezident.

Na prezidenta se za to snesla vlna kritiky a Společnost Ferdinanda Peroutky ho vyzvala, aby své tvrzení doložil Peroutkovým textem, nebo se omluvil. Ani jedno se doposud nestalo.

Čtěte také: Peroutkův článek je na světě. Ale Hitler v něm gentleman není

Zeman pověřil svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, aby článek vypátral. Čas na to měl původně mít do konce června. V květnu se pak prezident nechal slyšet, že vypíše odměnu z vlastní kapsy pro toho, kdo text objeví. Dodal také, že pokud se má za něco omlouvat, tak prý jedině za to, že se článek nepodařilo najít.

V polovině června se objevila zpráva, že se domnělý článek podařilo najít členům spolku Idealisté.cz . Ukázalo se ale, že v něm slavný český novinář pojednává o nacistickém vůdci a používá v něm termín „gentleman“ v opačném smyslu, než jak v lednu interpretoval prezident Miloš Zeman. Peroutka v článku totiž kritizuje diplomaty, kteří podlehli Hitlerovu kouzlu a považovali ho za gentlemana.

Čtěte také: Ovčáček se už omluvil. Kdy se omluví Peroutka?