2 Nález spolku Idealisté

Peroutkův článek je na světě. Ale Hitler v něm gentleman není

, NOVÉ

Témata: , ,

Peroutkův text o Hitlerovi, po kterém už měsíce marně pátrá prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček, je pravděpodobně konečně na světě. Slavný český novinář v něm skutečně pojednává o nacistickém vůdci a používá v něm termín „gentleman“. Ovšem v úplně opačném smyslu, než jak v lednu interpretoval prezident Miloš Zeman. Peroutka v článku totiž kritizuje diplomaty, kteří podlehli Hitlerovu kouzlu a považovali ho za gentlemana. Informaci přinesl server iDnes.cz.

„V třicátých letech velké neštěstí bylo přivoděno tím, že značná část evropské diplomacie považovala Adolfa Hitlera koneckonců za gentlemana.“ Tak zní přesně věta z knihy Mluví k vám Ferdinand Peroutka, v níž jsou publikovány přepisy Peroutkových rozhlasových hovorů ze Svobodné Evropy, kterou v USA vedl v letech 1951 až 1961.

Sporný výrok objevili členové spolku Idealisté.cz. „Našli jsme záznam rozhlasového vysílání ze dne 12. 5. 1962. Pokud je toto skutečně pramen, na který pan prezident naráží, pak si výrok pravděpodobně špatně zapamatoval a s tím Hitlerem to bylo úplně jinak,“ uvedl podle iDnes.cz předseda spolku Radim Hejduk.

Čtěte také: Zeman má novou teorii: Peroutkův text byl zcenzurován

Předseda spolku dodal, že při využívání historie k podpoře vlastních politických zájmů by se měl dávat velký pozor. „Pak se nám nebudou stávat taková faux pas, jako v tomto případě panu prezidentovi,“ řekl.

Na nález textu již zareagoval i Ovčáček, který po údajném článku, v němž Peroutka označil Hitlera za gentlemana, pátrá již od ledna. „Určitě je to velmi zajímavé,“ nechal se slyšet. Dále si však stojí za svým, že po textu, o kterém mluvil prezident, bude pátrat dál.

Čtěte také: Šlouf: Ovčáček, který by vyřešil Peroutku, se ještě nenarodil

Zeman letos v lednu při oslavě výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi osočil Peroutku ze sympatií k nacismu. Přitom sám slavný český novinář strávil během války roky v koncentračním táboře. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman,“ prohlásil tehdy prezident.

Na prezidenta se za to snesla vlna kritiky a Společnost Ferdinanda Peroutky ho vyzvala, aby své tvrzení doložil Peroutkovým textem, nebo se omluvil. Ani jedno se doposud nestalo, Zeman v květnu dokonce uvedl, že vypíše odměnu z vlastní kapsy pro toho, kdo ho objeví. A pokud se má za něco omlouvat, tak prý jedině za to, že se článek nepodařilo najít.

Čtěte také: ‚Kampaň Hradu je nemravná.‘ Mládková se zastala Peroutky

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.