Lyžaři, kteří v Rakousku zahynuli pod lavinou, byli Češi. Hazardovali?
Tragédie v Alpách
Pět lyžařů, kteří v sobotu v Tyrolsku zahynuli pod lavinou, byli čeští občané. „Celkově byla situace naprosto nebezpečná, ale Češi ji bohužel ignorovali,“ uvedl reportér rakouské stanice ORF. V okolí místa neštěstí byl vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí. Organizátor jedné z výprav a přeživší skialpinistka to ale popírají. Nebezpečí prý nepodcenili. „Na pětistupňové škále lavinového nebezpečí je trojka to pravděpodobně nejčastěji vyhlašované lavinové nebezpečí v Alpách,“ řekl organizátor jedné z výprav Robin Kaleta pro ČTK. „V trojce běžně chodí skialpinisté a jezdí freerideři.“
Tři zranění skialpinisté už byli propuštěni z nemocnice, sdělila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová. Jedná se o největší tragédie českých lyžařů v zahraničí za posledních více než pět let.
Rozsáhlá lavina v tyrolském Wattenbergu v Rakousku východně od Innsbrucku zasypala celkem 17 lyžařů z České republiky, pět z nich neštěstí nepřežilo. Během soboty ještě nebylo stoprocentně jisté, zda lyžaři jsou Češi, až dnes ráno to bylo definitivně potvrzeno.
Na místo neštěstí vyrazil z Vídně konzul, který bude situaci řešit společně s českým honorárním konzulátem v tyrolském městě Wattens. Českým lyžařům, případně jejich příbuzným nebo pozůstalým, bude pomáhat v komunikaci s úřady, tlumočením a dalšími záležitostmi.
Hazardovali Češi?
Přeživší členka jedné ze skupin, kterou zachránil speciální batoh s airbagy a zařízení na lokaci, uvedla v rozhovoru pro Český rozhlas, že se chovali zodpovědně. „Byla tam parta 10 lidí a dvou horských průvodců, kteří byli od začátku velmi profesionální,“ řekla mladá akialpinistka. „I ten včerejšek probíhal naprosto standardně, se všemi pravidly, rozestupy. Všichni jsme měli funkční pípáky, ABS baťohy (s airbagy – pozn. red. ČRo). Cestou jsme dělali opakovaně sondou test sněhu, jestli drží. A přesto se to stalo.“
Uvedla také, že neumí posoudit, zda byli dostatečně varováni. „Rozhodně tam nebylo varování typu: nechoďte tam, je to nebezpečné. Hory jsou vždycky nebezpečné.“ O lavinovém nebezpečí ale dobře věděli. „To, nebezpečí, že tam ta trojka nahoře je, to jsme věděli. To jsme si tam mohli všichni přečíst. Přesto se tam šlo. Protože trojka byla i předcházející dny. Někdy byla výš, někdy byla níž.“
„Byla jsem pod sněhem. Mě ta lavina chytla dokonce dvakrát,“ řekla dále Českému rozhlasu přeživší dívka. „Když jsem poprvé to přežila, koukala mi hlava, protože airbagy výborně fungovaly. Ta masa je tak strašně silná, že kdo to neprožil, nepochopí.“
„Pak přišla druhá. Přesto jsem to nějak zvládla, pořád jsem měla hlavu nad povrchem. Takže rukou, kterou jsem si kryla hlavu, jsem si trošku odhrabala obličej, přes hruď, abych mohla dýchat.“
„S ohledem na nebezpečí a hlášení, že bude sněžit a že sněžilo, je až zarážející, že tam bylo tolik lidí,“ pozastavil se zástupce šéfredaktora SKI magazínu Jan Klouček v prohlášení pro server lidovky.cz. Připustil ale, že skialpinismus s sebou riziko zasypání lavinou nese.
Podle rakouských médií byli Češi před hrozbou lavin osobně varováni. O vysokém nebezpečí lavin v Tyrolsku hovořil i český velvyslanec v Rakousku v České televizi. „Celkově byla situace naprosto nebezpečná, ale Češi ji bohužel ignorovali,“ uvedl například reportér rakouské stanice ORF.
Robin Kaleta, jeden z organizátorů výpravy jedné ze dvou skupin, ale takový výklad tragické události popírá. Lavinová předpověď vyvěšená v chatě uváděla, že do nadmořské výšky 2300 metrů byl vyhlášen druhý stupeň lavinového nebezpečí a nad touto výškou třetí. Podle jeho informací se v době laviny skupina pohybovala právě kolem 2300 metrů výšky. Kaleta však byl v době neštěstí v České republice.
„Na pětistupňové škále lavinového nebezpečí je trojka to pravděpodobně nejčastěji vyhlašované lavinové nebezpečí v Alpách,“ řekl Kaleta. „V trojce běžně chodí skialpinisté a jezdí freerideři. Je to takový stupeň lavinového nebezpečí, kdy jen trochu zkušená skupina je schopna se relativně bezpečně v takovém terénu pohybovat,“ řekl pro ČTK.
Čeští lyžaři se v kritické době pohybovali na svahu o sklonu pravděpodobně méně než 25 stupňů, řekl Kaleta. Svah bývá označen za nebezpečný od sklonu 30 stupňů, není-li stabilní lavinová situace, poznamenal.
„Lidé z naší skupiny měli všichni lavinové vybavení, což je sonda, lopatka a pípák (lavinový vyhledavač), měli lavinové batohy. Z hlediska prevence nemohli nic víc dělat,“ konstatoval Kaleta. „Při cestě vzhůru provedli tři kompresní testy, aby zjistili aktuální stabilitu v daném místě.“