Zaorálek: Herman nedržel slovo. Ten vzkazuje, přijal bych dalajlamu znovu

Setkání s dalajlamou

Zaorálek: Herman nedržel slovo. Ten vzkazuje, přijal bych dalajlamu znovuAKTUALIZOVÁNO
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek Foto: FOTO: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nedodržel dohodu ve vládě, že se nesetká oficiálně s dalajlamou. Řekl to v neděli ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pořadu Partie v TV Prima. K Zaorálkovi se přidal i další ministr ČSSD Milan Chovanec. Herman reagoval tím, že mu nikdo nebude diktovat, s kým se má setkat, a Zaorálkovi v České televizi večer vzkázal, že by dalajlamu oficiálně přijal znovu.

Ministr zahraničí Zaorálek promluvil k setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlamou na půdě ministerstva, kterým podle něj nejen porušil slib jemu, ale zpronevěřil se také dřívější dohodě platné pro nejvyšší vládní představitele. „To je nedodržení slova vůči mě,“ prohlásil šéf české diplomacie v diskusním pořadu televize Prima s tím. „Držet slovo je základní věc diplomacie,“ řekl. Večer v rozhovoru pro Českou televizi dodal, že se Herman měl ozvat dřív, když s politikou k Číně nesouhlasil.

Zaorálek představil v TV Prima svou verzi toho, jak se celá záležitost s tibetským duchovním vůdcem seběhla. Ministr kultury avizoval, že si promluví s dalajlamou na konferenci Forum 2000 s tím, že o oficiální setkání nepůjde. Šéf české diplomacie mu vzkázal, že v tom nevidí problém, že v takovém případě to česká diplomacie ve vztahu k Číně ustojí.

Během zahraniční cesty se Zaorálek z médii dozvěděl, že Herman změnil názor a dalajlamu se chystá oficiálně přijmout na ministerstvu kultury druhý den. Podle svých slov se ho snažil kontaktovat celý den, ale ministr mu nezvedal telefon. Později mu měl Herman pouze poslat SMS zprávu, ve které vysvětlil, že „situace se vyvinula a setkání s dalajlamou je pro něj otázkou svědomí“. Poté měl ministr kultury dodat, že už s celou věcí nic nenadělá.

Totéž měl poté zopakovat v pozdějším telefonickém rozhovoru. Když se ho ministr zahraničí pokoušel přesvědčit, aby od záměru upustil a setkání s dalajlamou na ministerstvu zrušil, Herman mu údajně doporučil, ať tibetskému duchovnímu vůdci osobně zavolá a přesvědčí jeho, aby na ministerstvo kultury druhý den ráno v 8 hodin nechodil. Zároveň měl ministr kultury dodat, že vedle něj zrovna sedí Petr Kolář a Martin Palouš, kteří se na zorganizování schůzky podíleli.

V pořadu také zaznělo, že se Herman sešel s tibetským duchovním vůdcem za přítomnosti místopředsedů Poslanecké sněmovny a Senátu. Prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, kterým na setkání reagovali prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), bylo podle Zaorálka nutné. Vydání nóty ministerstva zahraničí by podle něj už za dané situace nestačilo. Za nesmysl označil informace o tom, že prohlášení mělo zůstat neveřejné.

Herman: Nikomu jsem nic neslíbil

Ministr Herman nenechal na svou reakci na Zaorálkova slova dlouho čekat, ale pouze zopakoval, že neslíbil, že se s dalajlamou nesejde. „Nikdy jsem nikomu neslíbil, že se nesetkám s dalajlamou. Naopak jsem řekl, že takový požadavek je v rozporu s mým svědomím a odmítám jej,“ napsal ministr kultury na Twitteru.

Přistoupit na požadavky, které by mu zakazovaly schůzky s tibetským duchovním vůdcem, odmítl podle svých slov už v minulosti, když o nich diskutovala vláda. V tom ho podpořila bývalá ministryně pro místní rozvoj a současná eurokomisařka Věra Jourová.

Herman podle ní už před dvěma lety, kdy byla ještě ministryní, na jednání vlády jako jediný z jejích členů řekl, že mu nebude nikdo zakazovat, aby se sešel například s dalajlamou. „Prostě dal vědět, že se tím necítí vázán a že to pro něj je nepřijatelné,“ řekla v neděli Jourová ČTK.

„Nepřipustím, aby mi Peking nebo kdokoliv jiný diktoval, s kým a kde se mám nebo nemám setkávat. To je pro mne naprosto nepřijatelné, a tento servilní a vazalský postoj odmítám,“ dodal v neděli Herman pro ČTK. Večer pak na Zaorálkovu kritiku odpověděl ještě tím, že by se s dalajlamou sešel oficiálně znova. „S velkou radostí ho přijmu zde na ministerstvu kultury,“ prohlásil v ČT.

K celé záležitosti se vyjádřil v neděli také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), podle kterého by problém nevznikl, kdyby se ministr kultury s tibetským duchovním vůdcem nesetkal oficiálně. „Kdyby Herman dalajlamu nepřijal oficiálně, problém by nevznikl. V kauze kolem Jiřího Bradyho mě některé věci zarážejí a byl bych rád, kdyby na to Hrad odpověděl. Okolí pana prezidenta problému moc nepomáhá,“ prohlásil Chovanec v nedělním diskusním pořadu České televize.

Čtěte také: Hrad mlčí i po 28. říjnu. „Otázku spekulovaných telefonátů již neřeším“

Protizemanovský 28. říjen: Stovky lidí protestovaly večer na Hradě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články