Slovensko chce koupit obrněná vozidla za téměř 30 miliard

Modernizace slovenské armády

Slovensko chce koupit obrněná vozidla za téměř 30 miliardNOVÉ
Slovensko nakoupí 485 obrněných vozidel za téměř 30 miliard Foto:

Ilustrační foto, Shutterstock

1
Svět

Echo24

Slovensko připravuje největší projekt modernizace své armády od vzniku státu v roce 1993. Ministerstvo obrany podle materiálu, kterým se bude zabývat vláda, plánuje postupně zakoupit 485 obrněných vozidel v odhadované hodnotě 1,2 miliardy eur (29,8 miliardy korun).

Odborníci i slovenské ministerstvo obrany v minulosti opakovaně upozornili, že ozbrojené síly země potřebují podstoupit modernizaci, protože například značná část techniky je zastaralá. Bratislava si mezitím objednala nová dopravní letadla, víceúčelové vrtulníky a jedná také o modernizaci stíhacího letectva.

Nákup obrněných vozidel typu 4x4 a 8x8 se bude uskutečňovat postupně do roku 2029, prvních 17 kusů obrněnců chce ministerstvo získat již v příštím roce. Zatím není známo, zda Slovensko vypíše tendr, nebo se rozhodne například pro nákup prostřednictvím Evropské obranné agentury, agentury NATO nebo v rámci spolupráce s dalšími středoevropskými zeměmi.

Slovensko se v minulosti dohodlo na spolupráci při výrobě armádních obrněných vozidel s Polskem, od projektu ale Bratislava později ustoupila. Slovenská média už dříve informovala, že obrněné vozidla zemi nabídly firmy podnikatele Jaroslava Strnada, který stojí za skupinou Czechoslovak Group. Holding zastřešuje průmyslové podniky zejména v České republice a na Slovensku.

Odhadovaná hodnota zakázky na nákup obrněných vozidel je o zhruba pětinu vyšší než roční rozpočet slovenského ministerstva obrany. Slovensko plánuje navýšit do roku 2020 výdaje na obranu na částku odpovídající 1,6 procenta výkonu ekonomiky, loni tento podíl dosáhl 1,16 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Z členství Slovenska v NATO vyplývá závazek vynakládat na obranu dvě procenta HDP.

V Česku nákup obrněnců pro armádu provázela podezření z korupce, nejvyšší soud letos v dubnu ale zrušil odsuzující verdikt nad lobbistou Markem Dalíkem. Případ vrátil pražskému vrchnímu soudu, který Dalíka poslal na čtyři roky do vězení za pokus o podvod.

Čtěte také: Proč je Dalík volný? Soud uznal dovolání jeho i státního zástupce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.