Evropská dovolená letos podraží. Turistické taxy, ekologické daně i poplatky za plavby rostou
CESTOVÁNÍ V EVROPĚ
Turisté si za dovolenou v Evropě připlatí. Letní sezóna ještě ani nezačala a už se ukazuje, že cestování po Evropě letos nebude levnou záležitostí. Řada oblíbených dovolenkových destinací zavádí nové turistické poplatky nebo navyšuje ty stávající. Turisté si tak připlatí nejen za ubytování, ale i za samotný vstup do měst nebo za plavbu výletní lodí. Ačkoli se jedná o částky v řádech desítek až stovek korun, v součtu mohou rodinnou dovolenou výrazně prodražit.
Městské daně a ubytovací taxy v Řecku, Španělsku a Itálii
Například v Řecku bude nově vybírána klimatická daň, která se může vyšplhat až na 250 korun za noc podle typu ubytování. K tomu připočtěte pobytovou taxu do výše 200 korun za den a případný poplatek za výletní plavbu – na ostrovech jako Mykonos nebo Santorini může dosáhnout až 500 korun. U ostatních řeckých ostrovů poplatek činí zhruba 125 korun, píše portál EuroNews.
Ani Španělsko nezůstává pozadu. V Barceloně se zvedla městská daň na 100 korun za noc, a pobytová taxa činí dalších 40 až 80 korun za noc. Pobytová taxa se netýká pouze Barcelony, ale vztahuje se také na širší region Katalánska. Tam se ale zase nemusí platit městská daň.
Zdražování se nevyhnulo ani španělským ostrovům. Na Baleárských ostrovech jako je například Ibiza nebo Mallorca se platí ekologická daň do výše 100 korun za den. Také španělské pobřeží a výletníci na lodích musí počítat s vyššími taxami. Pokud se budete ve španělských vodách plavit déle než 12 hodin, tak vás to vyjde na 157 korun za den.
Kromě toho vznikají i nové poplatky. Například Městská rada města Moganu na jihozápadě španělského ostrova Gran Canaria na Kanárských ostrovech zavedla vůbec první komunální turistickou daň. Novým pravidlem pro všechna ubytovací zařízení je poplatek čtyři koruny na osobu za noc.
Samostatnou kapitolou je Apeninský poloostrov. Itálie tradičně nechává stanovení poplatků na jednotlivých městech. V Římě může turista zaplatit až 170 korun za den, ve Florencii nebo Miláně kolem 125 korun. Benátky navíc nově zavádějí poplatek i pro jednodenní návštěvníky – ten může při pozdní rezervaci dosáhnout až 250 korun. Oproti loňsku se jedná o dvojnásobnou cenu.
Poplatek za vstup do historického města na laguně, které proslavil i mezinárodní filmový festival, se bude vybírat do konce července. Vstupné se netýká turistů, kteří mají ve městě ubytování, ti ale platí pobytovou taxu městu.
SOUVISÍ: Za vstup do Benátek musí turisté od pátku opět platit. Dvojnásob loňské částky
Italskými pravidly se inspirovalo i Portugalsko. V této zemi vybírá turistické poplatky aktuálně minimálně 26 obcí mezi nimiž je například Lisabon nebo Algarve. V zavedené dani pokračuje například město Setúbal, stejně jako budou muset turisté uhradit 50 korun za noc na osobu. Stejné poplatky vybírá zmiňovaný Lisabon či populární souostroví Madeira. Letos v lednu se k vybírání daně od turistů přidaly také ostrovy Azory, taxa činí 50 korun za osobu na noc.
Vysoké poplatky v Paříži a Amsterdamu
Francouzská metropole letos rovněž navýšila poplatky. Pobytová taxa se v Paříži může pohybovat mezi 50 až 400 korunami za noc. Vše se odvíjí od typu ubytování.
Z evropských měst ale stále vede Amsterdam. V nizozemské metropoli turisté odvádějí 12,5 procenta z ceny ubytování, což může znamenat stovky korun navíc za každý pobyt.
SOUVISEJÍCÍ: Bez formuláře se Češi do Velké Británie nedostanou. Vyjde na 10 liber, vyřízení trvá několik dní
Zároveň by se nemělo zapomínat na Velkou Británii. Sice se nejedná o běžný turistický poplatek, ale turisté by neměli zapomenout na novinku během cesty do Londýna. Od začátku dubna musí mít tuzemští turisté při cestě do Spojeného království vyřízenou elektronickou cestovní registraci (ETA).
Registraci si musí zařídit každý občan Evropské unie, který vycestuje na krátkodobou návštěvu do šesti měsíců. Registrace stojí zhruba 300 korun a platí na další dva roky. On-line žádosti lze podávat prostřednictvím aplikace nebo oficiálních internetových stránek. Informace v češtině najdou zájemci na webu britské vlády nebo stránkách českého ministerstva zahraničí.
Balkán nebo cestování mimo sezónu?
Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že navýšené poplatky jsou sice citelné, ale neodrazují od cestování. „Naopak, například Benátky zaznamenaly po zavedení poplatků dokonce nárůst turistů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Zároveň ale dodává, že pro ty, kteří chtějí ušetřit, existuje řešení – vyrazit mimo hlavní sezónu. „V období od října do dubna bývají poplatky výrazně nižší.“
Například v Řecku klesá pobytová taxa mimo sezónu na přibližně 50 korun, ekologická daň může být jen 12,5 koruny denně. „Některé poplatky jsou vztaženy právě na tuto sezonu, což znamená: rozhodně do těchto destinací nejezdit například v prázdninových měsících a spíše využít měsíce na přelomu zimy, jara nebo podzimu. Ano, zpravidla jsou tato data doprovázena horším počasím, ale člověk ušetří na poplatcích,“ sdělil Kovanda.
Pro ty, kteří se chtějí vyhnout vysokým nákladům, doporučuje Kovanda zvážit méně známé destinace, například na Balkáně. „Jsou tam krásná místa, kulturní památky a často zcela bez turistických poplatků,“ dodává.