Umělá inteligence dosáhne lidského vnímání do deseti let. Změní to svět, nebo ho zničí, říká šéf Googlu

UMĚLÁ INTELIGENCE

Umělá inteligence dosáhne lidského vnímání do deseti let. Změní to svět, nebo ho zničí, říká šéf Googlu
Umělá inteligence podle odborníků dosáhne lidského vnímání do deseti let, ilustrační snímek. Foto: Shutterstock
1
Svět
Sdílet:

Generální ředitel společnosti DeepMind (součást Googlu) Demis Hassabis předpovídá, že umělá inteligence bude mít do roku 2035 schopnosti srovnatelné s lidskou inteligencí. V rozhovoru pro pořad 60 Minutes uvedl, že vývoj umělé obecné inteligence (AGI) postupuje překvapivě rychlým tempem a její vliv na náš život bude zásadní. O zprávě informuje Daily Mail.

AGI představuje technologii, která nebude jen zpracovávat data jako dnešní modely, ale bude chápat svět podobně jako člověk. To znamená s nuancemi, zvídavostí a schopností tvořit nové koncepty. Hassabis věří, že takový systém se může stát běžnou součástí života během příští dekády. „Budeme mít systém, který opravdu porozumí světu kolem nás do hloubky,“ uvedl v rozhovoru. Současné AI podle něj ještě nejsou uvědomělé, ale vývoj se k tomuto bodu postupně blíží. „Je možné, že jednoho dne dosáhnou sebeuvědomění,“ dodal.

Podle Hassabise může být pro člověka obtížné okamžitě rozpoznat moment, kdy se AI stane uvědomělou. "Ten stroj běží na křemíku, takže i když vykazují stejné chování, a i když říká stejné věci, nemusí to nutně znamenat, že tento pocit vědomí, který máme, je to stejné, co bude mít," dodal.

„Myslím, že tohle je v našem dosahu možná během příštích deseti let,“ vysvětluje Hassabis a zdůraznil, že AI může pomoci i s řešením klimatické krize. Přesto si uvědomuje, že stejná technologie, která může zachraňovat životy, může být i velmi nebezpečná. Varuje, že pokud nebude mezinárodní spolupráce a regulace, AI se může vymknout kontrole. „Je extrémně obtížné monitorovat vývoj AI tak, aby nejednala autonomně a neohrozila společnost,“ upozornil na možná rizika.

Podobné obavy vyjádřil i Geoffrey Hinton, považovaný za „otce AI“, který kvůli vývoji technologií opustil svou pozici v Googlu. Podle něj je velmi reálné, že během 20 let vytvoříme inteligenci, která bude chytřejší než lidé. Což je dle jeho slov „velmi děsivá představa“.

Také Bill Gates připustil, že AI může přinést revoluční pokrok, ale zároveň varoval před její silou: „Je to pro nás nové území. A právem si lidé říkají - "tohle je trochu děsivé.“

Zatímco někteří odborníci vidí v AI cestu ke zlepšení života, jiní bijí na poplach. Budoucnost bude záviset na tom, zda lidstvo dokáže tuto mocnou technologii řídit a zda k tomu najde politickou vůli i etické mantinely.

Ředitel společnosti DeepMind je nejen vizionářem, ale také uznávaným vědcem, za svůj vývoj AI nástroje AlphaFold, který předpovídá struktury proteinů, získal Nobelovu cenu za chemii. AlphaFold za pouhý rok identifikoval přes 200 milionů struktur, což vědcům dává do rukou nástroj, který může výrazně urychlit vývoj léků a potenciálně vést k vyléčení všech nemocí.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Vláda rezignovala na reformy, neřeší se školství ani zaměstnanecké akcie, říká Špicar

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články