Praha si chce došlápnout na turisty. Město zvažuje až čtyřnásobné zdražení pobytových poplatků
TURISTICKÉ POPLATKY
Návštěva české metropole se turistům může prodražit. Praha zvažuje, že zvýší pobytové poplatky pro turisty z 50 korun až na 200 korun za noc, což by znamenalo čtyřnásobné navýšení oproti současné sazbě. V loňském roce město na těchto poplatcích vybralo téměř 900 milionů korun, přičemž většina peněz byla využita na pokrytí nákladů spojených s turismem, dopravou a opravou silnic. Mělo by se jednat pouze o krátkodobé pobyty do 60 dnů.
Turisticky nejnavštěvovanější Městská část Praha 1 navrhuje zvýšení na 200 korun za osobu na noc. Zvýšený pobytový poplatek by se týkal pouze krátkodobých pobytů do 60 dnů, zatímco dlouhodobé pobyty (nad 60 dnů) by zůstaly od dražšího poplatku osvobozeny.
Zvýšení poplatku nejvíce prosazuje MČ Praha 1, která dlouhodobě bojuje s negativními dopady masové turistiky. Starostka MČ Praha 1 Terezie Radoměřská (TOP 09) označila současnou výši poplatku za nedostatečnou a zdůraznila, že Praha by měla následovat příklad jiných evropských metropolí. „My bychom si samozřejmě dokázali představit i více, ale buďme realisté, těch 200 korun ve srovnání s jinými metropolemi je naprosto korektní,“ uvedla.
Pražští zastupitelé připomněli, že v okolních zahraničních městech srovnatelných s Prahou, je průměrně vybíraná částka více než dvojnásobná (mezi 5 až 7 euro). „Z mého pohledu i z pohledu mých kolegů je částka 50 korun neadekvátní a mělo by se mluvit o její výši," řekl předseda finančního výboru Giancarlo Lamberti (TOP 09).
KOMENTÁŘ: Když soudci vládnou…
Plánované zvýšení vyvolalo smíšené reakce mezi podnikateli v cestovním ruchu. Hoteliéři a restauratéři se obávají, že skokové zdražení může odradit návštěvníky a poškodit sektor, který se teprve vzpamatovává z pandemie a ekonomických výkyvů. Podobné obavy zazněly i v Jihlavě, kde městské zastupitelstvo nedávno schválilo zvýšení pobytové taxy na 25 korun za noc. „Zastupitelé Jihlavy rozhodli o zvýšení poplatku o 12 korun na 25 korun za každý započatý den pobytu,“ uvedl jihlavský primátor Petr Ryška (ODS).
Turistické poplatky se v jednotlivých regionech liší. Například v Karlových Varech je sazba stanovena na 50 korun za den, přičemž roční výnos se pohybuje kolem 80 až 90 milionů korun. „Ten výnos poplatků jde do rozpočtu města a z něj se potom hradí lázeňská infrastruktura. Hradí se investice například do oprav kolonád či do údržby kamenů,“ doplnila mluvčí karlovarského magistrátu Helena Kyselá.
Vláda zatím o sjednocení turistických poplatků na celostátní úrovni neuvažuje. Celkem se v České republice za pobytové poplatky v roce 2024 vybralo přibližně 1,5 miliardy korun. Navýšení poplatku v Praze bude muset ještě projít schvalovacím procesem. Pokud návrh projde, nové sazby by mohly začít platit již od roku 2026.
ECHOPORADA: Proč je generál Koudelka směšná postava? A budou letošní volby pod tlakem dezinformací?
Za uplynulý rok pražská metropole získala z turistických poplatků 900 milionů korun. Pokud by se poplatky zvýšily, tak by pražská kasa mohla vybrat více než 3 miliardy korun ročně. „Obecně se dá říct, že se vybrané prostředky vrací zpátky do cestovního ruchu. Plus do dopravy a silnic,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Podle něj je navýšení poplatku nezbytné kvůli rostoucím nákladům na městskou infrastrukturu a údržbu veřejných prostranství.
Pražský magistrát chce také zavést nová opatření, která budou kontrolovat poctivé vybírání poplatků ze stran ubytovacích platforem jako je například Booking nebo Airbnb. Cílem tohoto zvýšení je podpora dlouhodobě udržitelného cestovního ruchu a snížení zátěže Pražanů, kteří často čelí negativním důsledkům masového turismu.