‚Je to Zemanova hra, dobře se baví.‘ Poslanci o humbuku s profesory
Krach s jmenováním profesorů
Univerzity se bouří, ministr školství raději odložil slavnostní akt jmenování profesorů a poslanci mluví o kádrování a mstě. Prezident Miloš Zeman znovu vyvolává ostrou debatu. Poté, kdy se rozhodl nejmenovat tři profesory, se ve sněmovně rozhořely diskuze o tom, zda hlavě státu tuto pravomoc nevzít. Zatímco jedni to chtějí navrhnout už za pár týdnů při projednávání novely vysokoškolského zákona, druzí varují: Přistoupili bychom na Zemanovu hru, povinnosti jmenovat profesory se chce dlouhodobě zbavit.
Že by se mohlo jmenování profesorů do budoucna změnit, nadnesli sami akademici, kteří přitom v minulosti byli opakovaně proti. Například rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek už prohlásil, že dal Zeman jasný impuls k diskuzi o převedení jmenovacích řízení do kompetencí samotných univerzit. To by podle něj mohl zařídit případný poslanecký návrh k novele vysokoškolského zákona, kterou má sněmovna projednávat už 20. května. A skutečně, poslanci o možných změnách chtějí jednat.
Čtěte také: Bojkotujte Zemana, vyzývají rektoři po odmítnutí profesorů
„Prezident si spletl funkci a dobu. Myslí si, že je kádrovák. Neobstojí Ferdinand Peroutka – nic na něj sice není, ale něco stejně najdeme. Teď nebude zase jmenovat tři profesory. Mají prý divnou minulost, vzkázal vysokým školám příznačně před odjezdem do Moskvy. Zajímavé je, že u ministrů mu problematická minulost nevadí. Ale nejde o argumenty. Jde o aroganci moci, která nerespektuje pravidla a dělá si, co chce,“ pustil se do prezidenta například šéf ODS Petr Fiala, který je sám profesorem.
Fiala dlouhodobě prosazuje, aby se způsob jmenování profesorů změnil. Mělo by jít o funkční místa, u nichž by jmenování zajišťovaly samy univerzity. Tak jako je tomu většinou v zahraničí. Fiala o tom chce s kolegy ve sněmovně diskutovat.
Svůj kritický postoj k Zemanově svévoli u jmenování profesorů dali ve středu jasně najevo i lidovci. Šéf jejich poslaneckého klubu Jiří Mihola je přesvědčený, že prezident nemůže vystupovat jako poslední kontrolor poté, kdy kandidát projde celým profesorským řízením a je tedy dostatečně odborně prověřený: „Debata o způsobu jmenování se ve sněmovně určitě rozvine a já sám budu patřit k těm poslancům, kteří ji otevřou. U nás je velmi tradiční pohled na jmenování a já jsem konzervativní člověk. Na druhou stranu pokud by tu změnu chtěla Česká konference rektorů, asi nikdo nebude zásadně proti.“
Nepřijít na jmenování? Korektně vyjádřené opovržení
Naopak před tím, aby se Zemanovi zákonem odebrala možnost jmenovat profesory, varuje expertka TOP 09 na problematiku školství Anna Putnová. Ta vidí za krokem hlavy státu pouhou hru.
„Akademická obec se teď chová přesně tak, jak Zeman chce. Přesně o tohle mu jde, on o pravomoc jmenovat profesory nikdy nestál a chce se jí zbavit. První ukázkou byl případ Putna a teď to zkouší znovu, velmi razantně. Celé je to jen jeho hra a myslím, že se u ní docela dobře baví,“ řekla Putnová deníku ECHO24.cz.
Podle ní si musí Zeman pravomoc dál ponechat, poslanci by se ale měli pokusit zpřesnit proceduru u jmenování. Například tak, že by jasně vymezili případy, kdy prezident profesora nemusí jmenovat.
„To má samozřejmě svou symboliku a je to vyjádření opovržení nad tím, jak se chová jeden konkrétní činitel. Ta výzva mi přijde korektní. Těžko se u veřejných vysokých škol najde rektor, který by byl s prezidentem konformní,“ říká šéf školského výboru Zlatuška.
Podobně se na celou událost dívá i šéf školského výboru sněmovny Jiří Zlatuška (ANO), který je skeptický ke všem účelovým změnám, které reagují na nějakou konkrétní situaci. „Tady si jeden ústavní činitel usmyslel, že nebude respektovat zákon a bude jednat naprosto svévolně. To samé by si po případné změně mohl příště usmyslet i kdokoliv jiný,“ tvrdí Zlatuška.
Ten je přesvědčený, že prezident profesory nakonec musí jmenovat. A pokud to přesto neudělá, existuje prý neformální prostor pro to, aby všichni tři akademici byli za profesory považováni i tak. Prošli totiž zdárně všemi kroky potřebnými ke jmenování. Zlatuška zároveň schvaluje prohlášení některých rektorů, že na jmenování nedorazí: „To má samozřejmě svou symboliku a je to vyjádření opovržení nad tím, jak se chová jeden konkrétní činitel. Ta výzva mi přijde korektní. Těžko se u veřejných vysokých škol najde rektor, který by byl s prezidentem konformní. U soukromých vysokých škol si tak jistý nejsem.“
Rektoři se nicméně nakonec o své účasti na ceremonii rozhodovat nemusí. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) totiž ve středu kvůli sporu jmenování nových profesorů odložil.