1 Bez developera, bez firmy

Jako za socialismu. Češi se bojí dluhů, domy si staví svépomocí

Na pět tisíc Čechů si loni postavilo dům vlastními silami, což je asi o třetinu víc než o rok dříve. A tento trend pokračuje podle iniciativy Svépomocí.cz taky letos. Znovu se očekává třicetiprocentní nárůst.

Bez developera, bez stavební firmy. Stále více Čechů si o víkendu nebo o dovolených navlékne montérky a přiloží cihlu k cihle. Jakoby se vracely 70. a 80. léta, kdy si spoustu rodin také stavělo domy samo.

Jenže zatímco tehdy mnozí lidé mnohdy neměli na vybranou, protože hypotéky a nabídky developerských firem neexistovaly, teď jsou důvody jiné.

„Tím prvním jsou určitě finance,“ uvedl pro ECHO24.cz Pavel Tesárek, ředitel iniciativy Svépomocí.cz, která sdružuje zájemce o vlastní výstavbu. Bez pozemku vyjde metr čtvereční domu postaveného svépomocí na sedm až dvanáct tisíc korun, u developerů je to obvykle až třikrát více. Dvě stě metrů obytné plochy je tak možné postavit do dvou milionů korun.

Když si lidé staví vlastní bydlení sami, mají nějaké úspory a dostatečný příjem, nemusí si třeba ani brát hypotéku. Stavět mohou podle toho, kolik mají zrovna na účtě.

Úplatek na cihly už není potřeba

Druhým důvodem je podle Tesárka kvalita materiálu a odvedené práce. „Lidé úplně nevěří řemeslníkům, jejich práci. Radši si to dělají pomalu sami, v klidu, pořídí si třeba i kvalitnější materiál,“ poznamenal Tesárek, který si taky sám postavil dům.

Obvyklá doba výstavby je podle něj dva roky. „Na jaře jednoho roku začnou a na konci roku následujícího se stěhují,“ uvedl pro ECHO24.cz Tesárek.

Oproti době před třiceti, čtyřiceti lety má stavba svépomocí další výhody: na internetu je možné najít přesné stavební návody a také materiálu je dostatek. „Už se nemusí dávat obálky, aby člověk dostal pod pultem cihly,“ poznamenal Tesárek.

Většina svépomocných staveb vzniká ve středních Čechách a Jihomoravském kraji.

Podle průzkumu iniciativy Svépomocí.cz tvoří více než polovinu stavitelů středoškolsky vzdělaní muži ve věku 25 až 44 let. Často to nejsou žádní zkušení řemeslníci, ale lidé z kanceláří, kteří se „učí“ stavbařské dovednosti právě na internetu.

„Většina svépomocných staveb vzniká ve Středočeském a Jihomoravském kraji,“ dodal Tesárek, podle něhož se už mnohé firmy vyrábějící stavební materiál začínají orientovat právě i na stavbaře-neprofesionály. Ti si obvykle postaví celý dům sami, jen na některé speciální práci si najmou řemeslníka – například na krovy nebo na zapojení elektřiny či plynu.

Potřeba je stavební dozor

Platný stavební zákon je ke svépomoci hodně benevolentní a nijak speciálně jí neupravuje. Zájemce o tento druh výstavby si ovšem musí zajistit stavební dozor a nahlásit to stavebnímu úřadu.

„V případě stavby rodinného domu svépomocí je stavebník dále povinen zajistit vedení stavby autorizovanou osobou, která pak odpovídá za provedení stavby podle projektové dokumentace a obecně platných předpisů, ale i za bezpečnost,“ upozornil architekt Vít Janků z projekční a inženýrské kanceláře Archeo.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.