Erdogan označil hnutí bývalého spojence Gülena za teroristické

BOJ O MOC V TURECKU

Erdogan označil hnutí bývalého spojence Gülena za teroristickéNOVÉ
Recep Tayyip Erdogan a Muhammed Fethullah Gülen. Foto: FOTO: ECHO24.cz / www.haber7.com, Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Turecko je na cestě k tomu, aby oficiálně přidalo náboženské hnutí Fethullaha Gülena na seznam teroristických skupin. Prezident Recep Tayyip Erdogan totiž oznámil, že vláda jím prosazovaný návrh schválila. Tureckého islámského učence, myslitele, intelektuála a aktivistu Gülena, který přes deset let pobývá v dobrovolném azylu v USA, prezident Erdogan opakovaně obviňuje z pokusů o převrat, připomíná agentura Reuters.

„Nedovolíme těm, kteří rozdělují náš národ, aby jim to prošlo,“ uvedl Erdogan a pokračoval: „Budou dohnáni k odpovědnosti. Někteří z nich utekli, někteří jsou ve vězení a jsou aktuálně souzeni,“ dodal s upozorněním, že členy Gülenova hnutí bude pronásledovat.

Označením teroristická skupina staví Erdogan Gülenovo hnutí na úroveň kurdských radikálů, proti kterým turecké armáda bojuje na jihovýchodě země. Současně tím chce vyvinout větší tlak na Spojené státy, aby mu Gülena vydaly. USA to však bez nějakých konkrétních důvodů pravděpodobně neudělají.

Erdogan, který je svými kritiky dlouhodobě označován za autoritářského prezidenta, opakovaně označuje Fethullaha Gülena za teroristu a viní jej z pokusu o svržení hlavy státu. Snaží se proto zlomit jeho vliv, zejména rozbít síť jeho podporovatelů v tureckých médiích, u soudů i ve školství. Gulen veškerá obvinění odmítá.

V dubnu například turecká policie zadržela téměř stovku lidí, které hodlá stíhat kvůli finanční podpoře Gülena. Policejní operace se soustředila zejména na oblast Istanbulu. V policejních celách skončili zejména zaměstnanci a vedoucí pracovníci banky Asya, kterou založili Gülenovi podporovatelé. Nad tímto bankovním ústavem převzal loni kontrolu stát, údajně kvůli nedostatečné transparentnosti.

Gülen byl dlouho Erdoganovým spojencem, situace se ale obrátila po korupčním skandálu z roku 2013. Mezi podezřelými byla celá řada lidí blízkých tehdejšímu premiérovi Erdoganovi, včetně jeho synů a bývalých ministrů. Erdogan obvinil z rozpoutání skandálu Gülena a jeho vláda zahájila rozsáhlé čistky, při nichž propustila či přeložila tisíce policistů a stovky soudců a prokurátorů, kteří se na vyšetřování korupční kauzy podíleli.

Čtěte také:

V Turecku zadrželi stovku lidí kvůli finanční podpoře opozice

Gülen a Erdogan škrtají české miliardy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články