Brněnská učitelka v ČT odsoudila Putina. Teď potřebuje ochranku

Výhrůžky likvidací

Brněnská učitelka v ČT odsoudila Putina. Teď potřebuje ochrankuNOVÉ
Učitelka Petra Štěpánová. Foto: Reprofoto: Česká televize
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Brněnská učitelka Petra Štěpánová vystoupila v televizi, kde jasně odsoudila komunismus a agresivní politiku ruského prezidenta Vladimira Putina. Místo souhlasných reakcí se ale v následujících dnech její situace zdramatizovala. Nejprve se dočkala vulgárních nadávek a posléze i výhrůžek fyzickou likvidací, takže požádala o policejní ochranu. Navíc fanynka Miloše Zemana dokonce založila petici, v níž žádá prošetření jejích vyučovacích metod. Učitelka Štěpánová ale vzkazuje, že své názory nezmění. Jenom je podle ní potřeba, aby se Češi vypořádali s komunisty vlastním „Norimberským procesem“.

Petra Štěpánová, která vyučuje na několika základních školách v Brně, tento čtvrtek vystoupila v pořadu České televize Máte slovo. Tématem pořadu bylo, jestli se Česká republika přiklání spíše ke Spojeným státům, nebo k Rusku. Učitelka Štěpánová se v diskusi jasně vymezila vůči rozpínavé politice Kremlu. Prezidenta Putina pak přirovnala k některým dětem, které vyučuje a které se chovají agresivně ke svému okolí. Zastala se naopak Spojených států, které za druhé světové války „osvobodily Evropu od agresora Hitlera“.

Ve vysílání rovněž přetlumočila některé názory, které prý kolují mezi školáky. „Můžu vám říct, co mně vzkazují děti, kterých jsem se dneska ptala, co mám vzkázat v televizi a ony mi řekly: ‚Prosím vás řekněte tam, ať už skončí komunismus.‘,“ uvedla například. Následně vyzvala předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, který se debaty rovněž účastnil, aby se zasadil o zákaz komunistické strany.

Její výroky však vzbudily vlnu nesouhlasných reakcí. Například proruská aktivistka Jelena Vičanová, která je zároveň jednou z největších příznivkyň prezidenta Miloše Zemana, založila internetovou petici, v níž žádá prošetření vyučovacích metod učitelky Štěpánové.

Vičanovou prý k podpisu petice dovedl především výrok učitelky Štěpánové o tom, že Evropu od Hitlera osvobodily především Spojené státy. Podle Vičanové tímto výrokem Štěpánová „poplivala památku všech neamerických vojáků, kteří bojovali proti nacistům či padli ve 2. světové válce“.

„Domníváme se, že takovéto vyučovací metody jsou v demokratické společnosti nepřípustné. Žáci mají práva na objektivní a relevantní informaci, nikoliv jen na zjevné pseudopravdy alá osobní názor paní učitelky,“ píše se mimo jiné v textu petice, která do sobotního odpoledne nasbírala více než tisícovku podpisů.

Potřebujeme ‚Norimberský proces‘

Samotná učitelka Štěpánová ovšem upozorňuje, že petice je jen zlomek toho, čemu musela po odvysílání pořadu čelit. „Chvíli po odvysílání se ozvali potrefení komunisté. Lidé mi telefonovali, psali vulgární maily, někteří mi dokonce vyhrožovali fyzickou likvidací. Nakonec jsem všechno nahlásila na policii a požádala ji o ochranu,“ řekla Štěpánová serveru ECHO24.cz.

Štěpánová zároveň uvedla, že výhrůžky v některých případech můžou působit i humorně. „Stalo se mi například, že jsem zrovna byla na policejní stanici, právě abych nahlásila to vyhrožování. Najednou mi uprostřed výslechu začal zvonit telefon a zjistila jsem, že mi volá ten člověk, který mi vyhrožuje. Tak jsem nechala pana policajta, aby to zvedl a vyříkal si to s ním sám. Asi nemusím říkat, že ten hovor příliš dlouho netrval,“ upřesnila.

Učitelka z Brna tvrdí, že za negativní reakce podle ní může především vývoj v posledních letech: „Ty reakce jsou podle mě přímý důsledek našeho přístupu ke komunismu – bývalí ‚estébáci‘ a komunisté si tady mohou vesele žít a podle toho se také chovají. Podle mě bychom se měli odstřihnout od minulosti tak, jako to po válce udělali Němci. Myslím si, že bychom potřebovali jakýsi ‚Norimberský proces‘.“

V pořadu České televize Máte slovo pak podle vlastních slov vystoupila, aby na tento problém upozornila. „Byla to pro mne jedna z mála příležitostí, jak se vyjádřit k tomuto vývoji, se kterým nesouhlasím. Nejde jen o to, že jsme zcela nevyřešili naši minulost. Jde především o to, že i dnes řada lidí inklinuje k Moskvě a vzpomíná na minulost s nostalgií,“ uvedla.

Zároveň upozornila na to, že si stojí za výrokem, totiž že Spojené státy osvobodily Evropu od Hitlera. „Nejlepší by podle mě bylo, kdyby se tehdy Američani vylodili a následně došli až do Moskvy. Nemuselo dojít ke studené válce a dnes jsme mohli mít klid,“ uzavřela.

Čtěte také: V Trutnově se děti modlily k Alláhovi. Vyhoďte učitelku, volají antislamisté

Studenti bez šance. Albertov si zamluvila Zemanova fanynka

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články