Ministerstvo chce Čechy učit demokracii. Za 100 milionů ročně
Dům demokracie a lidských práv
Ministerstvo školství chce naučit Čechy obstarávat si relevantní informace, rozlišovat poplašné zprávy a přivést je ke kritickému myšlení. Kvůli tomu plánuje zřídit novou instituci s názvem Dům demokracie a lidských práv. Provoz instituce by měl stát mezi 30 až 40 miliony korun ročně, v ideálním případě až 100 milionů. Koaliční KDU-ČSL i opozice návrh kritizuje a označuje jej za zbytečné plýtvání penězi daňových poplatníků.
Návrh na Dům demokracie a lidských práv je v meziresortním připomínkovém řízení. Koncepce občanského vzdělávání by měla být vládě předložena do konce února 2017, píše server iDNES. „Nyní je klíčové najít podporu pro toto téma na úrovni vlády. Hovořit o institucionálním ukotvení je nyní předčasné,“ sdělila vedoucí oddělení komunikace ministerstva Klára Bílá. Materiál ovšem počítá s tím, že nový úřad vznikne ještě během aktuálního volebního období díky nařízení ministryně Kateřiny Valachové.
Předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola, hlavní zastánce rozvoje kritického myšlení Čechů, považuje založení Domu demokracie za špatné řešení. „Mluvíme tu o penězích daňových poplatníků, ne o soukromých zdrojích. Proto je třeba podporovat různé názorové skupiny ve společnosti. Ustavit jednu instituci, která bude spadat pod jedno ministerstvo, považuji za nešťastné a riskantní,“ řekl Mihola Lidovým novinám.
Kriticky se k záměru resortu ministryně Valachové vyjádřil i čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg. Podle něho bude mít instituce naprosto opačný efekt. „Svoboda se nám každým dnem omezuje. Je to nenápadné a tím je to o víc nebezpečné. Zajímavý je teď projekt, který jedna naše ministryně představila, že bude úřad na šíření demokracie. Demokracii ale šíří občanská společnost. Jakmile se toho ujme úřad, je to omezení demokracie. To, co neschválí, bude považováno nedemokratické,“ prohlásil během představení předvolební kampaně strany.