Sobotka nemá Zemana co umravňovat, tvrdí hradní kancléř
Premiér vs. prezident
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nemá prezidenta Miloše Zemana co umravňovat. V rozhovoru pro server ECHO24.cz to řekl hradní kancléř Vratislav Mynář v reakci na kritiku od předsedy vlády. Podle Mynáře vláda i prezident mluví v zahraniční politice jednotně a případné rozdíly jdou na vrub mediální dezinterpretace. Kancléř také novinářům poradil, aby se chytili za nos.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před odletem z USA vzkázal, že prezident Miloš Zeman by podle něj měl některé svoje výroky a postoje předem konzultovat. Mluvit také o tom, že má s prezidentem sjednanou schůzku. Je podle vás důvod k tomu, aby prezident konzultoval svoje výroky například v oblasti zahraniční politiky předem s předsedou vlády?
Ti pánové jsou dost velcí kluci na to, aby si to vyříkali sami. Mohu potvrdit, že je domluvená schůzka mezi panem premiérem a panem prezidentem po jeho návratu z USA a po prezidentově návratu z Kazachstánu. Na druhou stranu si myslím, že se schází relativně dost pravidelně na to, aby obě dvě strany věděly názory nejen na zahraniční politiku, ale na veškeré dění v České republice i v zahraničí. Jestli by měl pan premiér umravňovat pana prezidenta v jeho názorech na zahraniční politiku nebo něco jiného? Myslím, že každý má svoji funkci, které některé záležitostí přísluší a jiné zase nepřísluší. Panu premiérovi by se předpokládám také nelíbilo, kdyby ho pan prezident volal a říkal mu dopředu, co má říkat a co říkat nemá. A nějakým způsobem si to diktovali. Teoreticky ani prakticky si to neumím představit.
Čtěte také: Prezident by měl své výroky konzultovat, vzkázal Sobotka na Hrad
Že pozve pana prezidenta Putina na oslavu, která nemá s politikou nic společného, to jsou všechno věci, které jsou v principu naprosto normální.
Za zahraniční politiku České republiky je ale odpovědná vláda. Nemyslíte si, že ani z tohoto titulu není nějaká bližší konzultace a sladění postojů na místě? V minulosti jsme tu mívali i tři názory na zahraniční politiku – jeden na Hradě, druhý u premiéra a třetí u ministra zahraničí...
Hlavně si nemyslím, že by tu teď byly dva hlasy. Jde o záměrné zkreslování médií, která tomu samozřejmě přilívají a napomáhají. Pak rozumím, že český občan i člověk v zahraničí může být dezinformován a špatně se i orientovat. Jsem ale po boku pana prezidenta téměř pořád a nemyslím si, že by ty postoje byly různorodé. Pan prezident byl první, který říkal, že pokud ruská armáda vtrhne nebo obsadí území Ukrajiny, měl by následovat přísun vojenské síly z NATO. Byl jsem minimálně u třech schůzek, kdy pan prezident říkal, že kdyby byl občanem Ukrajiny, tak bude volit uskupení pana Porošenka. To nejsou věci, které jsou v rozporu s tím, co deklaruje vláda. Není to v rozporu s její zahraniční politikou. Že pozve pana prezidenta Putina na oslavu, která nemá s politikou nic společného, to jsou všechno věci, které jsou v principu naprosto normální. A jenom kvůli médiím a špatné interpretaci vyvolávají animozity toho typu, že to vypadá, že jsou tu dva názory. Nejsou. Je jeden nebo jsou si velmi blízké.
Čtěte také: Kyjev si předvolal českého velvyslance. Protestuje proti Zemanovým výrokům
Umíte si vysvětlit, proč si ukrajinská diplomacie povolala českého velvyslance, aby mu tlumočila svoje znepokojení například s vystoupením prezidenta Zemana v rozhovoru pro ruskou televizi?
Přesně o tom mluvím. Když byl pan Porošenko s panem prezidentem na oslavě 25. výročí sametové revoluce v Bratislavě, tak si tam notovali. A neviděl jsem jediný zádrhel, že by prezident Porošenko měl důvod vyzvat pana prezidenta k nějakému vysvětlování. Po interpretaci médií, po nějakém rádoby zavádějícím článku nebo rozhovoru, dochází k těmto záležitostem. Nevím, k čemu byl český velvyslanec pozván, jsou to zase deklarace médií. Ale znovu říkám: „Když jsou tito velcí pánové spolu, tak si rozumí, o všem si otevřeně povídají.“ Ani náznakem jsem nezaznamenal kritiku ukrajinského pana prezidenta. Něco divného je na tom, že následně si někdo jiný na Ukrajině povolává našeho velvyslance a ptá se ho na různá stanoviska a vysvětlení.
Čtěte také: Zeman v ruské televizi opět kritizoval sankce
Umím se vžít do role některých novinářů, které velmi pobuřují výroky pana prezidenta o jejich neodbornosti a řekněme amatérství. Na druhou stranu si myslím, že by se někdo mohl taky chytit za nos.
Ještě k pozvání pro prezidenta Putina a představitele Británie, Francie a USA jako dalších vítězných mocností 2. světové války. Máte na Hradě už nějaké odpovědi? Že by někdo potvrdil svoji účast?
Do včerejšího dne, kdy jsem měl aktuální informaci, tomu tak nebylo. Neprezentujme to ale jako jedinou aktivitu pana prezidenta. Nad setkáním převzal záštitu, mluvili jsme na toto téma i s nejvyššími ústavními činiteli. Už od dubna to podle mě projednávala vláda. Na společné večeři s předsedou sněmovny Janem Hamáčkem a předsedou Senátu Milanem Štěchem to bylo minimálně dvakrát diskutováno. Organizátorem toho všeho je Židovský kongres a židovské organizace. Pan prezident jenom převzal záštitu a protokolárně požádal o návštěvu hlav těchto mocností.
Mluvíte o tom, že média vyjádření prezidenta zkreslují. Máte nápad, jak to vyřešit, aby byl prezident interpretován tak, jak by podle vás měl být interpretován?
Umím se vžít do role některých novinářů, které velmi pobuřují výroky pana prezidenta o jejich neodbornosti a řekněme amatérství. Umím si představit, že člověku to nezní libozvučně, když se pan prezident o někom takto vyjadřuje. Na druhou stranu si myslím, že by se někdo mohl taky chytit za nos a v některých případech si říct: „Tato kritika je oprávněná.“ Kdybych byl v této pozici, tak bych se spíš snažil vzít si nějaké ponaučení, narovnat vztahy, informovat objektivně a měřit všem stejným metrem. Ne vyvolávat válku mezi médii a panem prezidentem. Byl bych velmi rád, kdyby se podařilo tyto animozity a hroty nějak otupit. Aby to prospělo jak českým médiím a novinářům, tak samozřejmě panu prezidentovi Zemanovi.
Když mluví o té skupině stylem, jakým o ní hovoří téměř celý svět, a jsou svými výroky i excesy prostě známy, tak by za to podle mě neměl být perzekvován pan prezident.
Zkritizoval jste vy sám někdy prezidenta za některá jeho vystoupení? Nejkřiklavějším případem bylo asi jeho vystoupení v Hovorech z Lán. Je to člověk, který umí vyslechnout kritický názor od svých nejbližších?
Samozřejmě jsme o tom mluvili. Netroufnu si říct, že pana prezidenta kritizuji. Některé záležitosti spolu konzultujeme, některé dopředu, jiné ex post. Nicméně pan prezident, díky tomu, jaká je to osobnost, persona grata, všechny tyto věci dělá pocitově. A dělá je na základě vlastního rozhodnutí a uvážení. Nicméně bych neřekl, že bych měl co kritizovat. Když mluví o té skupině stylem, jakým o ní hovoří téměř celý svět, a jsou svými výroky i excesy prostě známy, tak by za to podle mě neměl být perzekvován pan prezident. Ale možná někdo, kdo je vypichuje a říká, že jsou to političtí vězňové nejvyššího kalibru. A co se týče vulgarismu na úkor služebního zákona, nevím, jestli to bylo vhodně zvolené, ale podle mě si ten výtvor mírnější ocenění ani nezaslouží (Zeman řekl, že vláda služební zákon „zkurvila“, pozn. red.).