Řecko dál odmítá podmínky EU. Vládu podpořilo 15 000 lidí

Řekové proti reformám

Řecko dál odmítá podmínky EU. Vládu podpořilo 15 000 lidíNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Řecko dál odmítá akceptovat mezinárodní záchranné programy podobné těm, které s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem dohodly jeho předchozí vlády. Zemi přitom už v pondělí čekají další jednání v Bruselu, kde se koná schůzka takzvané Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí platících eurem. Výsledek jednání může naznačit, jak pevná je soudržnost eurozóny. Postoj řecké vlády podpořilo v neděli v ulicích 15 000 lidí.

„(Řecko) nebude pokračovat v programu, který má rysy (záchranných) programů předchozích vlád,“ řekl v řecké televizi mluvčí vlády Gabriel Sakellaridis. Řecko a Evropská unie se podle něj dohodly na potřebě „národního reformního plánu“ s cílem postavit ekonomiku na nohy, zároveň ale dodal, že nová levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase nemá v úmyslu zpronevěřit se slibu, který dala voličům.

„U těch přednostních záležitostí jsme ochotni jednat. Proti veřejnosti ale nepůjdeme,“ uvedl mluvčí k otázce trhu práce a penzí. Příkazy zvenčí už vláda podle něj přijímat nebude. Sakellaridis také poznamenal, že země najde způsob, jak zajistit, aby její chatrný bankovní systém fungoval v zájmu hospodářského růstu.

Čtěte také: Řecko má prý do pondělí čas požádat o prodloužení pomoci

Premiér Tsipras v rozhovoru s německým časopisem Stern řekl, že Atény potřebují čas, aby svůj reformní program uvedly v život a zbavily se podle něj špatných rozhodnutí minulých vlád. „Očekávám obtížná jednání, mám ale naprostou důvěru,“ řekl Sternu. „Slibuji vám, že potom, po šesti měsících, bude Řecko úplně jinou zemí,“ dodal.

Pokud se Řecko v pondělí v Bruselu na ničem nedohodne, riziko státního bankrotu bude větší než kdykoli předtím. V takovém případě by reálnějších obrysů nabyla i možnost nuceného odchodu Řecka z eurozóny, byť zástupci evropských institucí tvrdí, že vstup do eurozóny je nevratný proces. Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi odmítl spekulovat o odchodu Řecka z eurozóny.

Čtěte také: Greenspan: Řecko opustí eurozónu

Tsipras už dříve řekl, že chce s partnery v EU dohodnout něco na způsob překlenovacího programu, který by fungoval několik měsíců. Mezitím by chtěl dohodnout nový program, který by nahradil současný záchranný úvěr od mezinárodních věřitelů, tedy od ECB, Evropské komise a MMF. Zbytek eurozóny, především pak Německo, ale trvá na tom, že Atény musejí plnit závazky, na kterých se původně dohodly. Řecko dostalo od roku 2010 ve dvou kolech slíbenou pomoc v objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč).

Tisíce lidí podpořily v ulicích Tsiprasovu vládu

Nejméně patnáct tisíc lidí se v neděli večer sešlo v Aténách na demonstraci, aby podpořilo postoj vlády Alexise Tsiprase v předvečer jednání o ekonomické budoucnosti Řecka. Asi pět tisíc lidí vyšlo do ulic také v Soluni, informovala agentura AFP.

Demonstrace na podporu řecké vlády byly na víkend svolány také do dalších evropských metropolí. Například v centru Londýna se podle agentury AP sešly stovky lidí.

Čtěte také:

Putin si telefonoval s Tsiprasem o posílení spolupráce

Řecká antikapitalistická tragikomedie je tragédií celé Evropy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz