1 Zákrok proti kritikům

Policejní zvůle? Politici odsoudili potlačení kritiků Zemana

NOVÉ

Krnovský incident bude mít dohru. Neuniformovaní policisté tu během mítinku prezidenta Miloše Zemana odvezli na služebnu dva lidi s kritickým transparentem. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl deníku ECHO24.cz, že bude po policii chtít postup vysvětlit. Poslanec Marek Benda (ODS) rovnou mluví o tom, že policisté porušili zákon a chce věc řešit ve sněmovně.

„Když jsem to viděl, naštvalo mě to. Co to má znamenat? Jak to, že policie má pocit, že má možnost si kohokoli vyhlédnout a tvářit se, že když u sebe nemá občanský průkaz, může ho odvést na služebnu. V takovém státě jsme nikdy žít nechtěli a já v něm žít nadále nechci,“ prohlásil Benda. Plánuje se incidentem dál zabývat – buď ve sněmovním výboru pro bezpečnost nebo interpelací na ministra vnitra.

„Zvláště teď při výročí 17. listopadu mnohé z nás napadá, jestli jsme se za 25 let opravdu někam posunuli.“

Podobně mluví i místopředseda sněmovny Petr Gazdík (TOP 09/STAN). „Tady by měla Generální inspekce bezpečnostních sborů zásadním způsobem konat a měla by to prošetřit. Mělo by být jasně řečeno, v čem policie zvažuje pochybení,“ uvedl a dodal: „Zvláště teď při výročí 17. listopadu mnohé z nás napadá, jestli jsme se za 25 let opravdu někam posunuli. Určitě je to něco, v čem bych mohl interpelovat ministra vnitra. Z hlediska fungování demokracie je to stejně nebezpečné jako výbuch.“

„Nelíbí se mi, že se lidem zase berou transparenty,“ přidal se ke kritikům poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL).

Ani Milan Chovanec přitom nechce věc nechat jen tak. Zatím sice má informace jen z médií a nechce spekulovat. Po dotazu deníku ECHO24.cz ale uvedl: „Vyžádám si stanovisko Policie ČR.“ Další postup zvolí podle to, jak se k věci postaví samotní policisté.

Muži v džínách, mikinách a bundách muže se ženou nejdříve odvedli stranou a chtěli je legitimovat. Když se občanských průkazů nedočkali, odvezli je na služebnu. A teprve odtud je propustili.

Prezident Zeman během návštěvy Moravskoslezského kraje zavítal v úterý na náměstí v Krnově. Kromě zvědavců a příznivců hlavy státy byli na místě i Zemanovi kritici. Mezi nimi také mladá dvojice s rozvinutým transparentem „Stydím se za svého prezidenta“. Nejdřív na sobě měli černé kukly, ty ale sundali a bylo tak vidět, že jde o muže a ženu.

Cestu k dvojici si našli policisté, kteří nebyli nijak označeni. Muži v džínách, mikinách a bundách muže se ženou nejdříve odvedli stranou a chtěli je legitimovat. Když se občanských průkazů nedočkali, odvezli je na služebnu. A teprve odtud je propustili.

„Jsem zvědavý, jestli rozvinutí transparentu proti prezidentovi někdo pokládá za potenciální přestupek.“

„V zákoně o policii jsou dnes podmínky, za kterých může být osoba kontrolována. Například pokud je podezřelá ze spáchání trestného činu, podezřelá ze spáchání přečinu nebo je podobná nějaké hledané osobě. Jsem zvědavý, jestli rozvinutí transparentu proti prezidentovi někdo pokládá za potenciální přestupek,“ zmínil Benda.

Čtěte také: Popelníček? Prezident kouří i ve vagonu plném lidí

Další zákonodárci byli ale i smířlivější. „Předpokládám, že argument, který bychom slyšeli, by byl, že se to týkalo zajištění bezpečnosti prezidenta po incidentu Václava Klause z Chrastavy. Všichni jsou na to dost citliví,“ prohlásil Gabal. Policisté bez uniforem nevadí například Jeronýmu Tejcovi (ČSSD): „Takto se podle mého názoru koná už několik desítek let. Opatření je vždy na vyhodnocení velitele. Musí se vyhodnotit vše pro to, aby ti, kteří mají být chráněni, byli v bezpečí.“

Mluvčí Moravskoslezské policie: Jde o standardní úkon

Vysvětlení pro celý incident nabídl už v úterý hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Podle mých informací šlo o to, že ti zúčastnění měli na hlavě kukly, proto byli požádáni, aby si je sundali a poté byli požádáni, aby se identifikovali,“ zmínil.

Moravskoslezská policejní mluvčí Gabriela Holčáková nevidí na oslovení, vyvedení a ztotožnění demonstrantů nic neobvyklého. „Jde o standardní úkon a oprávnění dle zákona,“ tvrdila.

Policejní prezidium odmítlo věc komentovat. „Vámi zmiňovaného bezpečnostního opatření v rámci návštěvy prezidenta ČR v Moravskoslezském kraji se z Policejního prezidia ČR účastnili příslušníci Útvaru pro ochranu prezidenta ČR ochranné služby Policejního prezidia ČR, kteří na Vámi zmiňované události nijak neparticipovali,“ uvedl pro ECHO24.cz jeho mluvčí Jozef Bocán.

Čtěte také: Vzkaz Zemanovi: Ruský švábe, neschovávej nás za kundy

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.