S islamisty nemám nic společného, brání se syrský trenér

TRENÉR SE BRÁNÍ NARČENÍM

S islamisty nemám nic společného, brání se syrský trenérNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Syrský uprchlík Usáma Abdal Muhsín čelí kampani, která se proti němu šíří internetem. Stal se známým kopnutím, jímž ho na maďarské hranici počastovala kameramanka maďarské televize. Podařilo se mu pak dostat se se dvěma syny do Španělska a získat tam práci fotbalového trenéra. Ze Sýrie se ale začaly šířit zprávy, že patřil ke stoupencům islámských radikálů. 

Vycházejí z Muhsínových facebookových stránek. Syřan tam mimo jiné umístil svou fotografii s pozadím vyznání víry – šahády, které zní: Vyznávám, že není boha kromě Boha a Mohamed je posel boží. Tuto šahádu mají na svých praporech radikálové, ale Muhsín a jeho obhájci tvrdí, že k tomu vždy viditelně připojují název své organizace, což nebyl případ jeho koláže.

Dalším důkazem proti němu jsou údajně jeho vlastní slova, jimiž na facebooku vyjádřil obdiv pro boj sunnitských bojovníků proti režimu Bašára Asada. Někteří kritici ho spojovali s frontou An-Nusra, která k těmto kruhům patří. 

Listu The New York Times Syřan řekl, že An-Nusře nikdy podporu nevyjádřil. Zúčastnil se prý protivládních demonstrací v roce 2011 a než před dvěma lety uprchl z Dajr az-Zauru, kde žil, vzdal se své funkce ve vládním sportovním svazu. „Nenávidím násilí, proto jsem z Dajr az-Zauru odešel. Nikdy jsem nepatřil k žádné skupině,“ řekl. O poškození jeho pověsti prý usilují Asadovi stoupenci, protože patřil ke kritikům vlády. 

Čtěte také: V Maďarsku ho srazila kameramanka. Teď čelí nařčení, že je islamista

Fotografii se šahádou z facebooku odstranil a trvá na tom, že to nebyla vlajka An-Nusry, jak tvrdili pomlouvači. Patří k nim Lajs abú Fadl, který řídí provládní zpravodajskou stránku. Muhsína očernil 13. září tedy pět dní potom, co se objevila informace o incidentu v Maďarsku. Jako důkaz uvedl Muhsínův příspěvek na facebooku z října 2013, kde Syřan označil ty, kdo bojují proti vládě, za hrdiny a mudžáhidy – bojovníky svaté války.

Toto slovo se v Sýrii používá k označení všech sunnitských povstaleckých skupin, nejen radikálních. Fadl trvá na tom, že Muhsín je „bývalým členem fronty An-Nusra“, avšak neví, zda za ni bojoval. Minulý týden na facebooku napsal, že to „vypadá, že Evropa přijímá islamistické darebáky“. 

Proti Muhsínovi vystoupila také strana syrských Kurdů (PYD). Tvrdí o něm, že se zúčastnil nepokojů, při nichž v Kámišlí na severu Sýrie roku 2004 zemřeli kurdští fotbaloví fanoušci. Muhsín trvá na tom, že do tohoto incidentu, který měl své pokračování na pohřbu obětí první srážky, nebyl zapojen. 

V rozhovoru se španělským listem La Gaceta Syřan řekl, že obvinění jsou lži. „Kritizoval jsem Bašára Asada a každý, kdo ho kritizuje, bude muset čelit lžím. Miluji mír, nemám rád Asada a nemám rád An-Nusru. Jsem muslim a nemám rád smrt. Přeji si pouze lepší život a žít v klidu s rodinou a přáteli,“ řekl Mushín, který se teď snaží do Evropy dostat také manželku a jejich zbylé dvě děti. Muhsín je znám také pod jménem Usáma Ghadab, což znamená zlost. 

Čtěte také: Ronalda přivedl na hřiště malý uprchlík, kterého srazili v Maďarsku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články