Staňte se e-Estoncem. Tallinn spouští 'stát bez hranic'

Co je e-rezidentství

Staňte se e-Estoncem. Tallinn spouští 'stát bez hranic'NOVÉ
Průkaz historicky prvního e-rezidenta. Foto: Print Screen / Twitter
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Estonci neúnavně hledají nové cesty, kterak si pomocí moderních technologií usnadnit život. Roku 2003 uvedli na trh Skype, v roce 2005 byli prvním národem na světě, který v komunálních volbách volil přes internet. Dnes je v Estonsku běžné založit si přes internet firmu, platit daně, prověřovat si v obchodním rejstříku dlužníky, získat od svého lékaře elektronický recept nebo si koupit lístek na autobus či do kina. Některých z těchto výhod mohou nyní využívat také ti, kteří nejsou občany Estonska. Umožní jim to tzv. e-rezidentství.

E-rezidentství neznamená totéž jako občanství nebo povolení k trvalému pobytu. Jedná se o digitální rezidentství, které jeho držiteli přináší speciální pravomoci. Podle webových stránek e-estonia.com představuje e-rezidentství cestu k realizování myšlenky států bez hranic. Ti odvážnější tvrdí, že je to „začátek konce národních států“, píše CNN.

E-rezidenské karty jsou vydávány od 1. prosince. Žádost o e-rezidenství musí být podána osobně v Estonsku, ovšem do budoucna se počítá s možností vyřízení žádosti také v zahraničí, na ambasádách a konzulátech. Od podání žádosti si Estonsko vyhrazuje dvoutýdenní lhůtu, během níž si ověřuje žadatele. Následně je úspěšný žadatel vybídnut k vyzvednutí karty s mikročipem a biometrickými daty a k zaplacení poplatku ve výši 50 euro.

Založit si firmu, účet, digitálně se podepište

Kartu lze pak jednoduše vložit do čtečky připojené k počítači. Tím získá e-rezident přístup ke všem službám, které Estonsko nabízí, jako kdyby byl v pobaltském státě fyzicky přítomen. Přihlásit se například může ke svému estonskému bankovnímu účtu a během chvilky si založit firmu. Certifikáty, které jsou součástí karty, mu totiž nabízí možnost digitálního podpisu. Dále získá přístup k vládním portálům i ke službám poskytovaným soukromým sektorem.

E-rezidentská karta nemůže být použita jako identifikační průkaz nebo cestovní doklad. Neopravňuje ani k pobytu v Estonsku nebo v jiném státě Evropské unie, upozorňují webové stránky estonianworld.com

Historicky prvním e-Estoncem se stal Edward Lucas, redaktor The Economist a odborník na kybernetickou bezpečnost. Průkaz e-rezidenta obdržel při slavnostním ceremoniálu z rukou estonského prezidenta Toomase Hendrika Ilvese.

Edward Lucas upozorňuje, že e-rezidentství je jen začátek. ,,Stejně jako existuje konkurenční boj mezi Visa, MasterCard a American Express, budeme brzy svědky konkurenčního boje mezi poskytovateli digitálních identit. A vyhraje ten, kdo nabídne nejlepší kombinaci bezpečnosti a pohodlí," tvrdí Lucas a dodává: ,,Myslí si, že se další země Estonskem záhy inspirují. Slyšel jsem, že o tom uvažuje Singapur.“

10 milionů e-rezidentů do roku 2025

Manažer projektu Kaspar Korjus je prozatím se zájmem o e-rezidenství spokojen. ,,Již před 1. prosincem jsme přijali 12 tisíc žádostí,“ chlubí se a odhaduje, že v roce 2025 bude mít Estonsko na deset milionů e-rezidentů. Dosavadní žadatelé pochází zejména ze Spojených států, Finska,Velké Británie, Kanady a Indie, přičemž polovina z nich jako důvod žádosti uvedla úmysl založit si v Estonsku společnost.

Právě zahraniční investoři nebo akcionáři estonských společností jsou hlavní cílovou skupinou e-rezidenství. Estonsko se tím stává velice atraktivní zemí pro mezinárodní byznys. Ostatně Světová banka jej ve svém žebříčku zařadila na přední příčky mezi státy, které představují nejjednodušší a nejefektivnější místo pro podnikání.

Čtěte také: Lidovecký návrh pohřbí volby na internetu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz