2 Smrt na ponorce

Tělo vyplavené z moře patří ztracené novinářce. Mělo uřezané končetiny a hlavu

NOVÉ

Témata: ,

Zohavené tělo, jež bylo v úterý nalezeno na pobřeží nedaleko Kodaně, patří hledané švédské novinářce Kim Wallové. Oznámila to ve středu dánská policie. „DNA odebraná z těla se shoduje s DNA Kim Wallové,“ sdělila policie na twitteru.

V úterý policie uvedla, že od těla byly úmyslně odděleny ruce, nohy a hlava, informoval web The Local. Tělo na pobřeží našel cyklista.

Novinářku Wallovou, známou z titulů Guardian, New York Times nebo Vice, naposledy viděli 10.srpna, jak vstupuje na amatérsky postavenou ponorku dánského vynálezce Petera Madsena, o níž psala reportáž. Vynálezce původně tvrdil, že Kim Wallová sice na jeho plavidle byla, ale sama z něj vystoupila. Ponorka později ztroskotala, Madsen se zachránil a Wallová byla od té doby nezvěstná.

Po nesrovnalostech ve výpovědi se Madsen vyšetřovatelům přiznal, že žena zemřela na palubě jeho stroje. Údajně se tak stalo při nehodě a on ji následně pohřbil v moři.

Přibližně 40tunové a 18 metrů dlouhé plavidlo UC3 Nautilus bylo největší amatérsky postavenou ponorkou na světě. Na jejím sestrojení se podílelo několik dobrovolníků, kteří ale po neshodách s otcem myšlenky Peterem Madsenem projekt opustili. Stavba byla částečně financována pomocí crowdfundingové kampaně.

Nešlo o jediný Madsenův projekt. Šestačtyřicetiletý muž nejprve postavil malou ponorku Freya a po ní větší ponorný člun Kraka. Spolu s Kristianem von Bengstonem, jenž dříve pracoval pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), také inicioval sdružení amatérských nadšenců, které se pokouší dostat do vesmíru člověka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Švédsko s Dánskem řeší záhadu. Je v ní ponorka a mrtvá novinářka


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.