Euroskeptici mají i v Braniborsku a Durynsku 10 procent

Volební odhady

Euroskeptici mají i v Braniborsku a Durynsku 10 procentNOVÉ
Frauke Petryová Foto: Foto: AfD
1
Svět

Volby v Braniborsku podle odhadů televize ARD vyhrála vládní sociální demokracie (SPD) se 32,5 procenty hlasů. V Durynsku zůstala nejsilnější Křesťanskodemokratická unie (CDU) s 34,5 procenta hlasů. Volby potvrdily vzestup eurospektické strany Alternativa pro Německo (AfD), v obou zemích by měla získat přibližně deset procent hlasů a stát se čtvrtou nejsilnější stranou tamních parlamentů. 

AfD zopakovala úspěch ze saských voleb před dvěma týdny, kdy získala 9,7 procenta hlasů. Nyní by podle odhadů měla v Durynsku dosáhnout podobného výsledku, v Braniborsku by mohla mít dokonce na 12 procent. Loni založená strana tak bude mít poslance ve třech ze 16 německých spolkových zemí. Není ale pravděpodobné, že by se dostala do některé ze zemských vlád: CDU i SPD spolupráci s euroskeptiky odmítají. 

Čtěte také rozhovor s lídryní AfD: Nová síla v pohraničí: Pojďme mluvit o pozastavení Schengenu

Druhá vlna protičeských nálad v Sasku

Volby potvrdily propad Svobodné demokratické strany (FDP). V Durynsku podle odhadů získala 2,5 procenta hlasů, v Braniborsku pouze 1,5 procenta. Liberálové tak zcela jistě opustí další dva zemské sněmy a své poslance budou mít už pouze v šesti německých spolkových zemích. 

V Braniborsku podle odhadů skončila na druhém místě za sociálními demokraty CDU s 22 procenty hlasů. Třetí je s 19 procenty postkomunistická Levice, která dosud tvořila s SPD vládu. Na čtvrtém místě skončila AfD a do zemského sněmu pronikli ještě Zelení s 6,5 procenta hlasů. Podle propočtů ARD by si SPD mohla zvolit, zda vytvoří koalici s Levicí nebo s CDU. 

V Durynsku skončila na druhém místě Levice s 28 procenty hlasů. Třetí byla SPD s 12,5 procenta hlasů, což je její nejhorší výsledek v této německé spolkové zemi. Kromě AfD se do zemského sněmu dostanou ještě Zelení s 5,5 procenta hlasů. Podle propočtů ARD může v Durynsku pokračovat vláda CDU s SPD, naopak matematicky vyloučená je parlamentní většina Levice, SPD a Zelených.