Ruští hackeři napadli složky sportovců u Světové antidopingové agentury

POMSTA ZA OLYMPIÁDU?

Ruští hackeři napadli složky sportovců u Světové antidopingové agenturyAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto: Foto: Shutterstock
1
Svět

df Echo24

Světová antidopingová agentura oznámila (WADA), že její data byla napadena hackerskou skupinou z Ruska. Skupina s názvem Fancy Bears se k činu přihlásila. Podle WADA byly některé důvěrné informace zveřejněny. Informovala o tom britská televize BBC.

Hackeři se soustředili na americké olympioničky. Mezi sportovkyněmi, kterým byla napadena osobní složka u Světové antidopingové agentury, jež obsahuje důvěrné lékařské záznamy, byla například tenistka Serena Williamsová nebo gymnastka Simone Bilesová. Hackeři zveřejnili údaje ze záznamů o udělených výjimkách pro terapeutické užití zakázaných látek a pohrozila, že publikuje další informace.

WADA považuje útok za pokus podkopat globální antidopingový systém. „WADA hluboce lituje této situace a je si velmi dobře vědoma hrozby, kterou představuje pro sportovce, jejichž důvěrné informace byly vyzrazeny prostřednictvím tohoto trestného činu,“ uvedl generální ředitel Olivier Niggli v oficiálním prohlášení.

Na informaci WADA reagoval už i Kreml. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov sdělil, že tvrzení antidopingové agentury nemají podporu argumentů. „Můžeme říci, že jakákoliv účast oficiálních míst v Moskvě, vlády a ruských služeb na takové akci je vyloučena. Je to zcela vyloučeno,“ cituje Peskova ruská tisková agentura TASS.

Systém WADA se stal terčem hackerů už v srpnu, kdy byl napaden účet ruské běžkyně Julije Stěpanovové, která pomohla rozkrýt dopingový skandál v ruském sportu. Útočníci se dostali mimo jiné k informacím pro dopingové komisaře o místě pobytu třicetileté půlkařky, která se od vypuknutí aféry skrývá.

Na základě informací, že se na dopingovém programu v Rusku podílí stát, vyloučila loni v listopadu světová atletická federace Rusko z mezinárodních soutěží. Na olympijských hrách v Riu de Janeiru nakonec nemohli startovat všichni ruští atleti a stejný zákaz potkal ze strany Mezinárodní sportovní arbitráže CAS také všechny ruské sportovce pro nadcházející paralympijské hry v Riu.

Čtěte také: Rusové trucují. Na boj s dopingem budou posílat méně peněz

Potvrzeno: Všichni ruští paralympici byli vyloučeni z her kvůli dopingu