Babišův Agrofert vede žebříček dotací. Z EU dostal loni 788 milionů

největší příjemce dotací za rok 2015

Babišův Agrofert vede žebříček dotací. Z EU dostal loni 788 milionůNOVÉ
S velkým podnikáním jde ruku v ruce charita. Andrej Babiš na akci Nadace Agrofert Foto: FOTO: nadace-agrofert.cz
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Podnikání ministra financí Andreje Babiše a jeho gigantu Agrofert vzkvétá i díky tučným dotacím, které jeho firmy za rok získají. Babiš podle zjištění magazínu Dotyk za uplynulý rok zcela ovládl žebříček příjemců zemědělských dotací s celkovými 788 miliony korun získaných od EU a státu. Druhé Spojené farmy Radovana Vítka nedosáhly ani na polovinu Agrofertem odčerpaných dotací.

Podniky Andreje Babiše patří k těm největším ve svém oboru, což jim ale nebrání v čerpání obřích dotací, které několikanásobně přesahují zisky z fondů jejich konkurentů. Zemědělské podniky Babišova Agrofertu tak podle údajů Státního zemědělského intervenčního fondu dosáhly za rok 2015 na 788 milionů korun.

5 největších firem podle odčerpaných dotací

1. Agrofert 788 milionů
2. Spojené farmy 274 milionů
3. Agro Měřín 209 milionů
4. Úsovsko 194 milionů
5. Eurofarms 163 milionů

(Zdroj: Dotyk/SZIF, za rok 2015, v Kč bez poskytnuté národní podpory)

Spojené farmy miliardáře Radovana Vítka přitom získaly v porovnání s Agrofertem pouhých 274 milionů korun, třetí se v žebříčku zemědělských dotací poskytovaných EU včetně státního příspěvku umístila firma Gabriela Večeři Agro Měřín s 209 miliony.

EU již chtěla tyto zdroje pro agromagnáty a velké zemědělské firmy omezit s tím, že mají sloužit hlavně jako podpora pro menší společnosti. Podle Dotyku se ale Babiš pomocí svého europoslance Pavla Teličky pojistil a za jeho asistence vytvořil konsorcium, které sloužilo k zachování pravidel pro velké podniky.

To se pak přeměnilo ve sdružení lobbistů Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků, ve kterém všichni velcí čeští příjemci dotací figurují. „Původním cílem Konsorcia byla snaha aktivně ovlivnit definování evropského i národního rámce Společné zemědělské politiky pro plánovací období let 2014 – 2020,“ stojí v jednom z vyjádření iniciativy.

Kromě společné snahy na evropské úrovni pak podle Dotyku nahrávají velkým zemědělským závodům typu Agrofertu i kroky ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Podle menších farmářů a sedláků jim Jurečka škodí i proto, že sám z podobně velkých firem jako Lukrom nebo Agro 2000 do politiky přišel.

Čtěte také: Babiš v roce 2009: ‚Je moje. Platím tolik, že snad můžu dostat dotaci‘

Média, veřejné zakázky i dotace. O co všechno by mohl přijít Babiš?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články