1 největší příjemce dotací za rok 2015

Babišův Agrofert vede žebříček dotací. Z EU dostal loni 788 milionů

, NOVÉ

Témata: , , ,

Podnikání ministra financí Andreje Babiše a jeho gigantu Agrofert vzkvétá i díky tučným dotacím, které jeho firmy za rok získají. Babiš podle zjištění magazínu Dotyk za uplynulý rok zcela ovládl žebříček příjemců zemědělských dotací s celkovými 788 miliony korun získaných od EU a státu. Druhé Spojené farmy Radovana Vítka nedosáhly ani na polovinu Agrofertem odčerpaných dotací.

Podniky Andreje Babiše patří k těm největším ve svém oboru, což jim ale nebrání v čerpání obřích dotací, které několikanásobně přesahují zisky z fondů jejich konkurentů. Zemědělské podniky Babišova Agrofertu tak podle údajů Státního zemědělského intervenčního fondu dosáhly za rok 2015 na 788 milionů korun.

5 největších firem podle odčerpaných dotací

1. Agrofert 788 milionů
2. Spojené farmy 274 milionů
3. Agro Měřín 209 milionů
4. Úsovsko 194 milionů
5. Eurofarms 163 milionů

(Zdroj: Dotyk/SZIF, za rok 2015, v Kč bez poskytnuté národní podpory)

Spojené farmy miliardáře Radovana Vítka přitom získaly v porovnání s Agrofertem pouhých 274 milionů korun, třetí se v žebříčku zemědělských dotací poskytovaných EU včetně státního příspěvku umístila firma Gabriela Večeři Agro Měřín s 209 miliony.

EU již chtěla tyto zdroje pro agromagnáty a velké zemědělské firmy omezit s tím, že mají sloužit hlavně jako podpora pro menší společnosti. Podle Dotyku se ale Babiš pomocí svého europoslance Pavla Teličky pojistil a za jeho asistence vytvořil konsorcium, které sloužilo k zachování pravidel pro velké podniky.

To se pak přeměnilo ve sdružení lobbistů Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků, ve kterém všichni velcí čeští příjemci dotací figurují. „Původním cílem Konsorcia byla snaha aktivně ovlivnit definování evropského i národního rámce Společné zemědělské politiky pro plánovací období let 2014 – 2020,“ stojí v jednom z vyjádření iniciativy.

Kromě společné snahy na evropské úrovni pak podle Dotyku nahrávají velkým zemědělským závodům typu Agrofertu i kroky ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Podle menších farmářů a sedláků jim Jurečka škodí i proto, že sám z podobně velkých firem jako Lukrom nebo Agro 2000 do politiky přišel.

Čtěte také: Babiš v roce 2009: ‚Je moje. Platím tolik, že snad můžu dostat dotaci‘

Média, veřejné zakázky i dotace. O co všechno by mohl přijít Babiš?

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.