1 Plán zní: do roku 2019

Concorde se vrátí? Nadšenci sbírají miliony a chtějí zas létat

, NOVÉ

Témata: , , ,

Dopravní letoun concorde dříve uchvacoval svým tvarem i rychlostí, po tragické havárii u Paříže z roku 2000 a dalších technických potížích ale jeho éra skončila. Skupina britských nadšenců nyní tvrdí, že nasbírala dostatek prostředků, aby letadlo vrátili zpět do vzduchu – pokud možno do roku 2019, kdy uplyne půlstoletí od jeho prvního vzletu, uvedla britská BBC.

Club Concorde, sestávající z bývalých pilotů i fanoušků letectví, tvrdí, že pro plán „návratu do vzduchu“ nastřádal 120 milionů liber (v přepočtu téměř 4,5 miliardy korun). A jeden z modelů by rádi vystavili i přímo v centru Londýna. Concorde, který dokázal letět až dvojnásobnou rychlostí zvuku, byl naposledy v provozu v roce 2003 – tedy před více než deseti lety.

Předmětem jednání je nyní otázka prodeje či nájmu nejméně dvou těchto letadel. Předseda klubu Concorde Paul James řekl, že chtějí dát dohromady dostatek prostředků k pořízení jak provozuschopného, tak výstavního stroje – a to z někdejší francouzské flotily. Žádné smlouva však dosud nebyla podepsána.

„Globální ikona“

„Jsme překvapeni nadšením lidí a množstvím těch, kteří chtějí přispět,“ řekl James. „Podpora ukazuje, kolik lidí stále concorde obdivuje a chtěli by jej vidět znovu vidět letět.“ Zároveň popsal i plány nadšenců: „Letoun, který bychom rádi dostali do vzduchu, je zatím na letišti Le Bourget v Paříži. Původně jsme chtěli pronajmout a restaurovat concorde patřící British Airways – poblíž London Eye – ale to nakonec nebylo možné. Takže nyní opět pátráme ve Francii.“

James říká, že by byl rád, pokud by bylo letadlo opraveno a plánované lety by začaly do roku 2019, na který připadá 50. výročí prvního letu concordu.

Plán klubu Concorde se rozběhl poté, co skupina dala dohromady 40 milionů liber, aby se originální dopravní letoun mohl vystavit – a to přímo na řece Temži nedaleko břehu. „Jedná se o celosvětový symbol,“ prohlásil dále James. „Náš nápad, tedy vystavit concorde jako turistickou atrakci, se místním úřadům moc líbil. A zástupci London Eye souhlasili, že bychom mohli sdílet společný nástupní můstek.“

Čtěte také: VIDEO: Letadlo British Airways začalo před startem hořet

Skupina také potřebuje zajistit územní plán. Šéf klubu James nicméně říká, že mají v plánu rozjet svou atrakci do roku 2017, předtím, než se pokusí otevřít podobnou výstavu v Paříži.

A jak je to s možností návratu do vzduchu? Mluvčí British Airways k tomu pouze uvedla, že společnost „neplánuje uvést concorde zpět do provozu“. „Jistě bychom rádi s Club Concorde o jejich plánech mluvili, nicméně faktem zůstává, že naše condordy jsou nyní rozmístěny po celé zeměkouli. V současné době neplánujeme tyto smlouvy měnit.“

Historie concordu

  • Concorde se zrodil z odděleného francouzského a britského projektu, které se spojily v roce 1962. Během partnerství bylo postaveno 20 tryskáčů
  • První let se uskutečnil 2. března 1969 z Toulouse
  • Při letové rychlosti kolem 2200 km/h trval let z Evropy do New Yorku méně než tři a půl hodiny – rekordním časem byly 2 hodiny, 52 minut a 59 vteřin.
  • Při cestování na západ – kde je vzhledem k časovému posunu o pět hodin méně – to znamenalo, že concorde přistál před tím, než lokální čas „dohnal“ hodiny v místě odletu
  • V roce 2000 se jeden z concordů v barvách Air France, který směřoval do New Yorku, krátce po svém odletu z Paříže zřítil. Při neštěstí zahynulo 113 lidí.
  • Po sérii potíží, které následovaly po havárii, byl concorde v roce 2003 z provozu stažen
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.