Karas, Dorazín, Just? Kreml vyhání z Ruska dva české novináře

Odveta Kremlu

Karas, Dorazín, Just? Kreml vyhání z Ruska dva české novinářeAKTUALIZUJEME 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Dva čeští novináři přijdou o akreditace v Rusku. Moskva tak reaguje na nedávné kroky České republiky, která neprodloužila akreditaci dvěma ruským novinářům. Informaci přineslo ruská agentura RIA Novosti. V Rusku mají akreditaci tři čeští novináři: Miroslav Karas z České televize, Martin Dorazín z Českého rozhlasu a Jiří Just, který píše pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny.

Pro odvetná opatření se rozhodl Kreml poté, co české ministerstvo zahraničí neprodloužilo akreditaci dvěma ruským novinářům Vladimiru Sněgirevovi a Alexandru Kuranovovi.

Konalo tak na doporučení Bezpečnostní informační služby České republiky, konkrétní důvody jsou však utajované. Moskva si následně předvolala českého velvyslance a slíbila protiopatření.

„Tyto kroky nás netěší, ministerstvo má akreditace především udělovat, ne je odebírat,“ uvedla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ve své zprávě. „Ale varovali jsme vás, že neoprávněné a nepodložené vyhnání našich novinářů bude mít následky,“ dodává.

Čtěte také: Nejsem špión, tvrdí ruský novinář nařčený Prahou

V únoru 2010 neprodloužilo ruské ministerstvo zahraničí vízum zpravodaji České televize Moskvě Josefu Pazderkovi. Pravděpodobně šlo o odvetu za podobný český krok vůči ruskému novináři Vladimiru Silkinovi z léta předchozího roku.

Podobná situace nastala v roce 2006, kdy ruské úřady neprodloužily akreditaci zpravodaji ČT Janu Moláčkovi. Podle médií to byl reciproční krok ruské strany poté, co musel ukončit činnost v České republice ruský zpravodaj vládní tiskové agentury RIA Novosti Leonid Sviridov.

Novinářka Petra Procházková byla ze země vyhoštěna v roce 2001 na pět let. Zákaz ale platil dvakrát tolik.

Čtěte také: V Česku dostali zákaz dva ruští novináři. Kreml slíbil odvetu

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články