1 Odveta Kremlu

Karas, Dorazín, Just? Kreml vyhání z Ruska dva české novináře

, AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Dva čeští novináři přijdou o akreditace v Rusku. Moskva tak reaguje na nedávné kroky České republiky, která neprodloužila akreditaci dvěma ruským novinářům. Informaci přineslo ruská agentura RIA Novosti. V Rusku mají akreditaci tři čeští novináři: Miroslav Karas z České televize, Martin Dorazín z Českého rozhlasu a Jiří Just, který píše pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny.

Pro odvetná opatření se rozhodl Kreml poté, co české ministerstvo zahraničí neprodloužilo akreditaci dvěma ruským novinářům Vladimiru Sněgirevovi a Alexandru Kuranovovi.

Konalo tak na doporučení Bezpečnostní informační služby České republiky, konkrétní důvody jsou však utajované. Moskva si následně předvolala českého velvyslance a slíbila protiopatření.

„Tyto kroky nás netěší, ministerstvo má akreditace především udělovat, ne je odebírat,“ uvedla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ve své zprávě. „Ale varovali jsme vás, že neoprávněné a nepodložené vyhnání našich novinářů bude mít následky,“ dodává.

Čtěte také: Nejsem špión, tvrdí ruský novinář nařčený Prahou

V únoru 2010 neprodloužilo ruské ministerstvo zahraničí vízum zpravodaji České televize Moskvě Josefu Pazderkovi. Pravděpodobně šlo o odvetu za podobný český krok vůči ruskému novináři Vladimiru Silkinovi z léta předchozího roku.

Podobná situace nastala v roce 2006, kdy ruské úřady neprodloužily akreditaci zpravodaji ČT Janu Moláčkovi. Podle médií to byl reciproční krok ruské strany poté, co musel ukončit činnost v České republice ruský zpravodaj vládní tiskové agentury RIA Novosti Leonid Sviridov.

Novinářka Petra Procházková byla ze země vyhoštěna v roce 2001 na pět let. Zákaz ale platil dvakrát tolik.

Čtěte také: V Česku dostali zákaz dva ruští novináři. Kreml slíbil odvetu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.