V Česku dostali zákaz dva ruští novináři. Kreml slíbil odvetu

Důvody zákazu: tajné

V Česku dostali zákaz dva ruští novináři. Kreml slíbil odvetuAKTUALIZUJEME
Alexandr Kuranov Foto: Reprofoto: Česká televize
1
Domov

bp Echo24

O povolení pracovat v Praze přišli hned dva ruští novináři. České ministerstvo zahraničí neprodloužilo akreditaci Vladimiru Sněgirevovi a Alexandru Kuranovovi, jehož žádost zamítlo podruhé. Informaci přinesl server Neovlivní.cz. Kreml to označil za „nepřátelskou akci v Praze“ a slíbil odvetu. Zatím si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo zástupce české ambasády v Moskvě.

Alexandr Kuranov píše pro ruskou státní agenturu RIA Novosti a pracuje také pro televizi Russia Today. Jako zahraniční zpravodaj z Prahy pracuje pro ruská média už 27 let a v České republice žije ještě o tři roky déle. Poprvé mu české ministerstvo zahraničí odmítlo prodloužit novinářskou kartičku v loňském podzimu.

Čtěte také: Nejsem špión, tvrdí ruský novinář nařčený Prahou

Černínský palác důvody neuvedl s tím, že patří do kategorie utajovaných skutečností. Kuranov si to nechtěl nechat líbit a obrátil se podle informací Neovlivní.cz na další ministerstva, premiéra i na kancelář prezidenta. Ale bez úspěchu.

Na jaře si Kuranov podal další žádost o prodloužení novinářské akreditace, ale výsledek byl stejný jako několik měsíců před tím. Úřad odmítl i tentokrát důvody uvést s tím, že jsou tajné.

Na tradiční žádost, kterou musí podávat zahraniční novináři každý rok, dostal zamítavou odpověď také Vladimir Sněgirev. Ten pracuje jako zpravodaj pro listy Večernaja Moskva a Russkaja Gazeta.

„Důvody mi nikdo neřekl,“ postěžoval si pro Neovlivní.cz ruský novinář, který pracuje zároveň v několika středoevropských zemích. Ministerstvo zahraničí nechtělo komentovat ani odmítnutí Sněgireva s tím, že příčiny byla obdobné jako v případě Kuranova.

Jsou to „nepřátelské akce“, čílí se Kreml a chce odvetu

Neprodloužení novinářského povolení pro Kuranova pobouřilo ruské úřady, které ho označily za „nepřátelské akce v Praze“. Podle ministerstva zahraničí v Moskvě jde o kroky, které poškozují vzájemné vztahy a nezůstanou bez odpovídající reakce. To by mohlo znamenat například zrušení akreditace českému novináři v Rusku. Zatím si podle ČTK předvolal zástupce české ambasády v Moskvě.

„My jim v dohledné době to vysvětlení podáme, ale nikoliv přes média. Situaci vysvětlíme jednak ruské ambasádě v Praze, jednak tuto informaci předáme našemu velvyslanectví v Moskvě a jejich prostřednictvím ruskému ministerstvu zahraničí,“ řekla Lagronová.

Bránit se hodlá i Kuranov a chce se sejít s šéfem Bezpečnostní informační služby. „Chci ho poprosit o přijetí. Musím prostě něco zkusit. Nechci na sobě nechat podezření, že jsem nějaký agent, poškozuje mě to,“ řekl novinář pro Neovlivní.cz.

Čtěte také: V Praze je cenzura, tvrdí Moskva. Česko odmítlo ruského novináře