Fiktivní transakce? Byty OKD nově vlastní lucemburská firma

Fiktivní transakce? Byty OKD nově vlastní lucemburská firmaNOVÉ 1
Ekonomika
Echo24

Novým vlastníkem více než 43 000 bývalých hornických bytů v Moravskoslezském kraji se má stát lucemburská firma Fondy Bydleni 2 S.à r.l. Vyplývá to z informací, které na svých internetových stránkách zveřejnil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), jenž se prodejem bytů bývalého OKD začal zabývat.

Že kupuje společnost RPG Byty, jež byty vlastní, přitom před necelým měsícem oznámila zcela jiná firma: mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital. Předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ, hájícího zájmy nájemníků, Roman Macháček ČTK řekl, že to potvrzuje pochybnosti sdružení a že transakce může být jen fiktivní. 

Round Hill Capital se vyskytuje i v podání na ÚOHS. Podle webu úřadu je však jen manažerem investice a menšinovým partnerem v navrhované akviziční skupině bez možnosti kontroly. Nepřímou výlučnou kontrolu nad firmami RPG Byty a RPG Služby má po schválení transakce antimonopolním úřadem získat lucemburská společnost Fondy Bydleni 2 S.à r.l.

Podle serveru Justice.cz je jejím jediným akcionářem nizozemská společnost BRE/Hospitality Europe Holding B.V. Firma je součástí podnikatelské skupiny, která působí v ČR v oblasti pronájmu nebytových prostor prostřednictvím firem Gestin Centrum a.s., Gestin Holdings, a.s. a BH Centrum a.s. 

„Potvrzuje to naše pochybnosti. Ta transakce může být fiktivní, je podezřelá od samého počátku. Může jít o snahu ten bytový fond někam uklidit, aby se k němu nemohl dostat český stát ani soudy,“ řekl Macháček. Vypadá to podle něj i jako reakce na kroky, které sdružení podniká, aby prodeji bytů zamezilo. „Je důležité, aby stát a soutěžitelé rychle reagovali. Na připomínky je jen pět dnů,“ dodal Macháček. 

ÚOHS vede pouze zjednodušené řízení. Bude posuzovat oblast pronájmu rezidenčních nemovitostí a nebytových prostor a poskytování služeb správy nemovitostí. Schválit transakci by měl nejpozději do konce září. Ve firmě RPG Byty má podíl i podnikatel Zdeněk Bakala. 

Cenu transakce firmy nezveřejnily, neoficiálně se mluví o několika miliardách korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prodej bytů označil za velké morální i podnikatelské selhání podnikatele Bakaly, protože krok nebyl podle Sobotky v souladu se záměrem privatizační smlouvy OKD. Prodej kritizoval i prezident Miloš Zeman a opoziční představitelé. 

Čtěte také: Poučení z Bakaly: hodní investoři neexistují

Zeman se setkal s miliardářem Krúpou kvůli privatizaci bytů OKD

Kalousek šije do exsponzora: Bakala má morálku jako Kožený

Dosavadní nepřímý majitel společnosti RPG Byty, nizozemská společnost BXR Group, se proti Sobotkovým výrokům ohradila. Sobotkovi poslala dopis také společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, která je minoritním vlastníkem těžařské společnosti New World Resources (NWR) vlastnící OKD. V dopise premiéra vyzvala k nápravě škody, která byla podle ní způsobena státu, regionu a desetitisícům nájemníků v souvislosti s privatizací OKD v roce 2004. 

RPG Byty jsou největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR. Společnost byty získala od své mateřské firmy spoluvlastněné Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu se společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale nestalo.