Děti z Prahy 6 čeká plošné očkování. Hrozí ale žloutenka?

Následky znečištěné vody

Děti z Prahy 6 čeká plošné očkování. Hrozí ale žloutenka?AKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Hygienici dnes nařídili plošné očkování dětí z Dejvic a Bubenče v Praze proti žloutence typu A. Praktičtí lékaři budou od pátku zdarma očkovat děti od jednoho roku do 15 let. Novinářům to řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Vzápětí se ale objevily i pochybovačné hlasy, zda je to opravdu nutné.

Kontaminovaná voda z vodovodního řadu postihla asi 32 000 lidí, mezi nimi zhruba 4000 dětí.Dospělí očkováni nebudou. Voda lidem způsobila střevní potíže, rozbory ukázaly koliformní bakterie a noroviry. Žloutenka v žádném vzorku odhalena nebyla. Podle hlavního hygienika jde pouze o předběžnou opatrnost.

Mimořádné očkování podle Valenty zaplatí stát. „Očkování je zaměřeno na nejvíce ohroženou skupinu obyvatel vzhledem k její imunitě a chování,“ vysvětlil. Žloutenka má inkubační dobu 15 až 50 dní, voda byla prohlášena za pitnou teprve před týdnem.

Očkování je podle Valenty povinné pro děti, které se vyskytovaly minulý týden v postižené oblasti Dejvic a Bubenče. „Nepředpokládám ale, že by ho bylo nutné vymáhat,“ dodal hlavní hygienik.

Lokalita očkování

Děti budou očkovat praktičtí lékaři pro děti a dorost, kterých je v oblasti 24. Rodiče mohou své potomky nechat očkovat také v ambulanci Zdravotního ústavu v Rumunské ulici v Praze 2.

Lokalita, které se očkování týká, je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, Náměstí pod Kaštany, Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická. 

Kontaminace vody

Informace o hrozící nákaze žloutenkou přinesla média ve středu, hygienici informace vyvraceli. „Hygienická stanice hl. města Prahy nepředpokládá, že by u obyvatel Dejvic postižených kontaminací vody mohlo dojít k onemocnění žloutenkou A. V kontaminované vodě byly zachyceny pouze noroviry a bakterie,“ uvedli ve středu na webu. Virus žloutenky nebyl podle Jágrové hlášen u žádného z testovaných vzorků.

Čtěte také: Další potíž v Dejvicích. Po závadné vodě hrozí žloutenka

Bez pitné vody bylo přibližně 32 000 obyvatel Prahy 6 od neděle 24. května do čtvrtka 28. května. Lidé měli z vody kontaminované bakteriemi a viry střevní potíže, více než 2600 jich muselo vyhledat pomoc lékaře. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli. Kvůli hrozbě nákazy se ve čtvrtek sešel i krizový štáb Prahy 6 a hlavního města. 

Čtěte také: Voda na Praze 6 je konečně pitná! Byly v ní ale i viry

Městská část kvůli kontaminaci podala trestní oznámení na neznámého pachatele, podezřelý má být z obecného ohrožení z nedbalosti. Pražské vodovody a kanalizace postupně odškodňují postižené, o peníze požádalo už více než 2100 osob. K vyplacení odškodného musí předložit lékařskou zprávu nebo účtenku z lékárny, firmy doložit ušlý zisk.

Je vakcína nutná?

Očkovat děti proti žloutence A, přestože žádné laboratorní testy přítomnost viru této nákazy ve vodě neprokázaly, je podle předsedy České vakcinologické společnosti profesora Romana Prymuly odborně „na hraně“. Soudí tak z informací, které k případu závadné vody v pražských Dejvicích má. 

„Nikdo nemůže říct, že to je chybou, ale je to opravdu preventivní opatření. Já bych se možná v tuto chvíli přikláněl k tomu očkování nevyhlašovat,“ uvedl vakcinolog. Prymula potvrdil, že v podobných situacích propojení vody kanalizační nebo užitkové s vodou pitnou nákaza hrozit může, na druhou stranu se dá velmi těžko odhadnout, zda riziko je natolik velké, aby se očkovat muselo. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články