1 DRUHÁ VLNA EET

Nezájem obchodníků? Údaje k EET si vyzvedlo jen 16 % z nich

, NOVÉ

Témata: ,

Autentizační údaje do druhé vlny elektronické evidence tržeb (EET) si zatím vyzvedlo 16% ze zhruba 250 000 maloobchodníků a velkoobchodníků, uvedlo dnes Generální finanční ředitelství (GFŘ). Podle odhadů prodejců pokladen je nyní připravena na elektronickou evidenci tržeb asi desetina obchodníků.

„K 30. lednu byly 41 311 podnikatelům z druhé vlny vydány autentizační údaje,“ uvedla Linda Paterová z GFŘ. Do startu druhé vlny EET zbývá měsíc, zhruba čtvrt milionu subjektů v maloobchodu a velkoobchodu se zapojí na začátku března.

„Již nyní je vysoce pravděpodobné, že její start část z nich nestihne. Kdyby měl start druhé vlny proběhnout hladce, muselo by o autentizační údaje denně průměrně zažádat 11 000 podnikatelů,“ uvedl Petr Filipec, provozní ředitel firmy Storyous, která vyrábí pokladní systémy. Zkušenosti z první vlny podle něj naznačují, že nezanedbatelná část podnikatelů bude nové pokladny řešit až v posledních dnech února.

V posledních lednových dnech ale poptávka po EET pokladnách rostla. „Podnikatelé už nesbírají pouze informace, ale reálně uzavírají objednávky. Oproti předchozímu období je to znatelný posun,“ uvedl Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka, která rovněž dodává pokladní systémy.

Čtěte také: Dva měsíce s EET: zavírání hospod, zdražování a udávání

Zavedení EET přijde obchodní řetězce na miliony korun. V menších prodejnách na venkově je problémem absence internetového připojení. „Podle našich statistik loni na podzim více než 70% prodejen nemělo přístup k internetu, což je samozřejmě pro spuštění EET podmínkou. Obecně se náklady prodejen pohybují v rozmezí 10 000 až 0,5 milionu korun. Záleží na velikosti a připravenosti prodejny,“ uvedl Roman Mazák, předseda Družstva CBA sdružujícího 950 prodejen.

EET povinně začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Podle údajů na serveru etrzby.cz zaznamenala Finanční správa přes 153 milionu účtenek. Tržby aktuálně eviduje 46 400 podnikatelů.

Čtěte také: Zkorumpovaná pakáž? Dokažte to, vyzvala ČT Babiše. Ten se neomluví

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.