Zkorumpovaná pakáž? Dokažte to, vyzvala ČT Babiše. Ten se neomluví

ČT CHCE DŮKAZ NEBO OMLUVU

Zkorumpovaná pakáž? Dokažte to, vyzvala ČT Babiše. Ten se neomluvíNOVÉ
Záběr z pořadu Reportéři ČT Foto: Reprofoto: Česká televize
1
Domov

Barbora Pánková

Česká televize, jejíž tým redaktorů z pořadu Reportéři ČT nazval Andrej Babiš zkorumpovanou pakáží, vyzvala ministra financí, aby svoje slova dokázal. Pokud to neudělá, Česká televize chce jeho omluvu. Deníku Echo24 to řekla v úterý mluvčí ČT Alžběta Plívová. Na kauzu Babišových osobních financí, kterým se věnoval pondělní díl Reportérů ČT, jako první upozornil Týdeník Echo. Babiš později ještě reagoval, že se omlouvat nebude.

„V této chvíli jsme nuceni požádat ministra financí, aby jednoznačně upřesnil svůj výrok a doložil tvrzení, která zazněla ve včerejším (pondělním) vydání pořadu Reportéři ČT. Očekáváme, že pokud obvinění neprokáže, České televizi a především zaměstnancům redakce aktuální publicistiky se omluví,“ uvedla mluvčí České televize Alžběta Plívová pro Echo24.

Šéfredaktor reportážní publicistiky ČT Marek Wollner, který tým Reportérů ČT vede, reagoval na Babišova slova ostřeji. V textové zprávě Echo24 napsal, že by Česká televize měla takové výroky žalovat. Měla by se podle něj změnit praxe, že čeští novináři nemají ve zvyku se proti podobným urážkám bránit.

Čtěte také: Wollner: Televize by měla Babiše za „zkorumpovanou pakáž“ žalovat

Ministr a šéf hnutí ANO Babiš na dotaz Reportérů ČT uvedl, že jsou zkorumpovaná pakáž a jsou zmanipulovaní. „Pořad Reportéři točí pořady na objednávku. Vy jste jedna zkorumpovaná pakáž, která natočila o mně 16 pořadů a teďka točíte zase něco o mně,“ prohlásil Babiš.

Ministr financí později v ČT v úterý večer v Událostech a komentářích řekl, že se omlouvat nebude. „ Já se neomluvím určitě,“ uvedl a citoval slovník cizích slov, podle kterého se za korupci považuje i například zneužití pravomoci. Česká televize podle něj vede politický boj. Oproti dřívějším vyjádřením nyní prohlásil, že reportáží o něm bylo už 20 a všechny byly negativní.

Babiš se vyjádřil urážlivě na adresu Reportérů ČT v pondělním dílu. Jedna z reportáží se týkala toho, že Babiš doposud uspokojivě nevysvětlil, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou dnes hlavním zdrojem jeho osobních příjmů. Ročně z nich inkasuje 90 milionů korun a nezaplatí do státní poklady ani korunu na daních. Na kauzu jako první upozornil Týdeník Echo.

Stále se ale zamotává do toho, kde vzal dost legálních osobních příjmů na to, aby si tento nový od daní osvobozený zdroj živobytí mohl pořídit. V roce 2013 mu na nákup dluhopisů totiž chybělo 142 milionů korun. A to bez ohledu na životní výdaje, které se u Babiše, jen pokud jde o investice do osobního majetku a životního stylu, pohybují v desítkách milionů korun.

Ministr Babiš se zároveň v úterý nechal slyšet, že kvůli pořadům Reportéři ČT a také 168 hodin chystá stížnost. Řekl, že oba pořady nepovažuje za vyvážené, a znovu na adresu Reportérů ČT zopakoval, že jsou zmanipulovaní. Babiš uvedl, že se kvůli tomu obrátí na Radu ČT a také na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání.

Čtěte také: Babiš jde do protiútoku. Podává stížnost na Reportéry ČT a 168 hodin

‚Jste zkorumpovaná pakáž.‘ Babiš zaútočil na reportérku ČT