1 BABIŠ ZAÚTOČIL NA ČT

Wollner: Televize by měla Babiše za „zkorumpovanou pakáž“ žalovat

NOVÉ

Témata: , ,

Šéfredaktor reportážní publicistiky ČT Marek Wollner, jehož tým nazval ministr financí Andrej Babiš v pondělním pořadu Reportéři ČT zkorumpovanou pakáží, chce, aby Česká televize podala kvůli slovům na ministra žalobu. Wollner, který investigativní pořad připravuje a moderuje, to uvedl pro deník Echo24. Novinář konstatoval, že takovou urážku od politika zažil za třináct let, co televize Reportéry ČT vysílá, poprvé. Na kauzu Babišových osobních financí jako první upozornil Týdeník Echo.

„Byl bych rád, kdyby tyto výroky žalovala Česká televize. Je to už druhý podobný výrok a moje předchozí jednání s právním oddělením zůstalo nedotažené, u nás nemají novináři ve zvyku se proti podobným urážkám bránit, měla by se ta praxe změnit, i když vím, že cesta k satisfakci u našich soudů není zaručena,“ reagoval Wollner pro Echo24 v úterý dopoledne v textové zprávě.

Čtěte také: ‚Jste zkorumpovaná pakáž.‘ Babiš zaútočil na reportérku ČT

Ke slovům Babiše se Wollner vyjádřil už v úvodu pondělního dílu, který se věnoval nejasnostem kolem Babišova financování nákupu dluhopisů. Uvedl, že za třináct let schytali od politiků hodně urážek, ale ministr financí Babiš je všechny hravě překonal. Podobný výrok podle něj nemá v právním státě místo bez předchozího rozsudku a nemůže si ho dovolit ani sebemocnější politik.

Redakce Echo24 požádala o stanovisko i vedení ČT, na vyjádření zatím čeká. 

Syndikát novinářů: Bez důkazů jde o nepřípustnou generalizaci na hranici urážky

Označování novinářů jako zkorumpované pakáže bez doložení konkrétních důkazů pro takové obvinění, odsoudil také Syndikát novinářů ČR. „Pokud někdo všeobecně obviňuje, že novináři jsou ‚zkorumpovaná pakáž‘, aniž by zároveň doložil, kteří konkrétní a proč, jde o nepřípustnou generalizaci na hranici urážky celé profese. Nekonkrétní, všeobecné obvinění postrádá smysl. Pokud má někdo důkaz, že ten a ten konkrétní novinář je zkorumpovaný, měl by ho zveřejnit,“ uvedl předseda syndikátu Adam Černý. Pondělní Reportéry ČT ale podle svých slov prozatím neviděl.

Ministr a šéf hnutí ANO Babiš na dotaz Reportérů ČT uvedl, že jsou zkorumpovaná pakáž a jsou zmanipulovaní. „Pořad Reportéři točí pořady na objednávku. Vy jste jedna zkorumpovaná pakáž, která natočila o mně 16 pořadů a teďka točíte zase něco o mně,“ prohlásil Babiš.

Reportéři ČT natáčeli o nejasnostech ohledně příjmů ministra a předsedy hnutí ANO. Babiš totiž doposud uspokojivě nevysvětlil, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou dnes hlavním zdrojem jeho osobních příjmů. Ročně z nich inkasuje 90 milionů korun a nezaplatí do státní poklady ani korunu na daních.

Stále se ale zamotává do toho, kde vzal dost legálních osobních příjmů na to, aby si tento nový od daní osvobozený zdroj živobytí mohl pořídit. V roce 2013 mu na nákup dluhopisů totiž chybělo 142 milionů korun. A to bez ohledu na životní výdaje, které se u Babiše, jen pokud jde o investice do osobního majetku a životního stylu, pohybují v desítkách milionů korun.

Čtěte také: Finanční správa má prošetřit Babišovy příjmy. Její šéf mlží


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.