Řízená demokracie. Komunální volby v ruském stylu
Metastáze systému
V historii komunálních voleb nikdy nekandidovalo tolik stran a hnutí jako tentokrát. Tak velké množství zájemců o vládu nad radnicemi se ovšem přihlásilo pouze z toho důvodu, aby se na radnicích nic neměnilo. Česko tím kopíruje cestu, po níž se už koncem devadesátých let vydalo Rusko, cestu řízené demokracie.
Redaktor BBC Peter Pomerantsev se snažil popsat stav ruské politiky citací svého kolegy z ruské vládní televize Michaila Leonťjeva. „Víme všichni, že žádná skutečná politika není, celý svět ví, že se už žádné skutečné volby nekonají, přesto musíme v divácích stále vzbuzovat pocit, že se něco děje,“ prohlásil prý Leonťjev při jedné z porad.
Pomerantsev tvrdí, že Rusko tak skutečně funguje. Strany vznikají zpravidla v kancelářích poradců ruského vůdce Vladimira Putina a fungují pouze jako loutky. Donedávna je ovládal především Vladislav Surkov, považovaný za tvůrce tamní řízené demokracie. Kdykoli bylo potřeba, založil občanské sdružení bojující za práva menšin, proti němu postavil nacionální stranu, která chtěla naopak menšiny potlačovat, zakládal opoziční strany a pomáhal jejich vůdcům do té míry, aby vzbudil dojem svobodné politické soutěže, ale aby neohrožovali vliv Putina. Koupit novináře je podle Surkova jenom otázka ceny.
Čtěte také:
Volby ON-LINE: Vybírá se z rekordního počtu kandidátů
Za jeden z jeho hlavních úspěchů bývá považována kandidatura jednoho z nejbohatších Rusů Michaila Prochorova v prezidentských volbách v roce 2012. Získal hlasy liberální opozice, nemohl však ohrozit předurčeného vítěze Putina, kterému stačila k porážce Prochorova publikace fotografií z jeho divokých večírků ve francouzském Courchevelu. Třetí nejbohatší Rus Prochorov nakonec dostal osm procent hlasů a z politiky se stáhl.
„Na systému řízené demokracie (nebo postmoderní diktatury) je geniální, že opozici nepotlačuje, jak bylo zvykem v Sovětském svazu 20. století, ale že pronikne do všech ideologií i hnutí a zevnitř je vede k absurdním činům,“ píše Pomerantsev v časopise Transit.
Česko teď zažívá něco podobného. Vznikají stínové strany, které kritizují dosavadní vedení radnic, jejich hlavním účelem však je udržet na radnicích dosavadní vládce. Leckde se pak vlastně skutečné volby nekonají, přesto mají občané pocit, že se o něčem rozhoduje.
Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku ECHO.
APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.