Volby krok za krokem. Vítězí ČSSD a Babiš s ANO
On-line reportáž
V senátních volbách zvítězila sociální demokracie. Města zase obsazuje politické uskupení Andreje Babiše ANO.
ČSSD se stala vítězem prvního kola senátních voleb. Po sečtení všech hlasů do 2. kola volby postupuje 19 jejích kandidátů včetně předsedy Senátu Milana Štěcha, šéfa ústavněprávního výboru Senátu Miroslava Antla nebo ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Kandidátů hnutí ANO postupuje do rozhodujícího kola 9, z KDU-ČSL 8, následuje ODS s 6 kandidáty.
K obrovskému překvapení došlo v Praze, kde zvítězilo hnutí ANO s Adrianou Krnáčovou. TOP 09 s primátorem Hudečkem, který byl v poslední týdnech vystaven silné antikampani a sám nešťastně zahájil předvolební kampaň, má jen 19 procent hlasů. ODS, která po posledních volbách získala post primátora s 23 procenty hlasů, jich nyní získala 10. Hnutí Andreje Babiše vítězí i v Ostravě nebo Brně. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vyzval města, aby kopírovala vládní koalici, to znamená, aby ČSSD vytvářela spojenectví s ANO.
1:45 Kleslová vítězí
V Praze 10 skončila volebním neúspěchem většina dosavadního vedení radnice. Vyhrálo ANO v čele se současnou místostarostkou Radmilou Kleslovou, má 19,05 procenta a devět zastupitelů. Uspěli i odpůrci stavby nové radnice z koalice Vlasta (17,77 pct) a z TOP 09 (17,37 pct), obě uskupení získala osm mandátů.
Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO s 19,9 procenty hlasů, následováno ČSSD se 17,6 procenty. Třetí místo těsně před lidovci obsadilo hnutí Žít Brno, které od voličů získalo 11,9 procenta. Do pětapadesátičlenného zastupitelstva se dostanou i zástupci ODS, zelených, komunistů a TOP 09.
V Pardubicích vyhrálo k omunální volby hnutí ANO 2011, za 21,44 procenta hlasů získá 11 mandátů z 39. Druhá ČSSD bude mít šest zastupitelů, třetí Sdružení pro Pardubice (SPP) 4.
V Českých Budějovicích vyhrálo hnutí ANO 2011 s 20,65 procenty hlasů. Druhá ČSSD získala 15,25 procenta hlasů, třetí Občany pro Budějovice volilo 14,18 procenta voličů. ANO vyhrálo rovněž v Jihlavě 18,30 procenty hlasů, druhá ČSSD získala 16,55 procenta voličů. Komunální volby ve stotisícovém Hradci Králové vyhrál Hradecký demokratický klub, který získal téměř 26 procent hlasů. Druhé skončilo ANO se 14 procenty hlasů, třetí ČSSD získala 12 procent. V Karlových Varech zvítězila Karlovarská občanská alternativa (KOA), která od voličů získala 21,31 procenta. Druhé bylo ANO s 15,39 procenty hlasů, po něm následovali Karlovaráci s 11,87 procenty od voličů.
Volby v Plzni vyhrála ANO s 17,9 procenta hlasů těsně následovaná ODS s 17,55 procenty hlasů. Třetí skončila ČSSD, které dalo hlas 16,45 procenta voličů.
ČSSD se stala vítězem prvního kola senátních voleb. Po sečtení všech hlasů do 2. kola volby postupuje 19 jejích kandidátů včetně předsedy Senátu Milana Štěcha, šéfa ústavněprávního výboru Senátu Miroslava Antla nebo ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Kandidátů hnutí ANO postupuje do rozhodujícího kola 9, z KDU-ČSL 8, následuje ODS s 6 kandidáty.
Komunální volby v Kladně vyhrála Volba pro Kladno bývalého primátora Milana Volfa. Obsadí deset z 33 zastupitelských křesel. Vítěz minulých voleb ODS skončil druhý se sedmi mandáty. Stejný počet zastupitelů bude mít i třetí ČSSD. Do zastupitelstva se ještě dostalo ANO s pěti mandáty a KSČM, které náleží čtyři křesla. TOP 09 se do zastupitelstva neprobojovala.
Komunální volby ve Zlíně vyhrálo hnutí Starostové a nezávislí (STAN) s 31,60 procenty hlasů, v 41 členném zastupitelstvu tak obsadí 18 křesel. Pro druhé hnutí ANO 2011 hlasovalo 14,62 procenta voličů, což přineslo osm mandátů. Třetí skončila ČSSD, získala hlasy 11,59 procenta voličů a šest křesel. Stejný počet mandátů připadl společné kandidátce lidovců a hnutí Zlín 21, kterou volilo 11,51 procenta voličů.
Komunální volby v Olomouci vyhrálo hnutí ANO, které podle serveru www.volby.cz získalo 23,41 procenta hlasů voličů a v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 12 členů. Druhá ČSSD dostala 18,69 procenta hlasů a získala deset mandátů. Pro třetí ODS hlasovalo 11,05 procenta voličů a bude mít pět zastupitelů. Další křesla obsadí KDU-ČSL,KSČM a TOP 09. Do městského zastupitelstva se dostala také nově založená sdružení Občané pro Olomouc a ProOlomouc.
Komunální volby ve Vsetíně jasně vyhrála KDU-ČSL s lídrem Jiřím Čunkem. Získala 29,36 procenta hlasů a v jednadvacetičlenném zastupitelstvu má šest mandátů. Druhá skončila ziskem 14,27 procenta hlasů a tří zastupitelů ČSSD.
Lídr pražské ODS Bohuslav Svoboda nechce komunikovat o povolební spolupráci s hnutím ANO, které s velkou pravděpodobností zvítězí v pražských komunálních volbách. Svobodovi vadí zejména neexistující program hnutí Andreje Babiše a fakt, že v hnutí působí někdejší spolupracovníci StB. Bývalý primátor to uvedl pro ECHO24.cz v sídle ODS, kde s kolegy sleduje výsledky voleb.
Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš souhlasí s tím, aby i na obecní úrovni vznikaly koalice ANO a ČSSD, které jsou spolu v centrální vládě. Podobně se přitom vyjádřil i premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Volby podle Babiše ukázaly, že je ANO tradiční součástí politické scény a vidí je jako úspěch. V Praze odmítl koalici s TOP 09 a že tudy cesta nevede, uznala i pražská jednička Adriana Krnáčová. Krnáčová přitom stále neoslovila lídry dalších politických stran a nechtěla zveřejnit ani jména lidí, kteří by jí měli pomoci na magistrátu.
Volby v Ústí nad Labem vyhrálo hnutí ANO s 26 procenty hlasů před koalicí PRO!Ústí, kterou volilo přes 17 procent voličů, na třetím místě je ČSSD s více než 11 procenty hlasů. Volební účast přesáhne 31 procent. V roce 2010 zvítězila v Ústí ČSSD před ODS a KSČM, volební účast byla vyšší než letos, a o to 33,3 procenta.
Po sečtení téměř 43 procent hlasů kandidátů do Senátu za Prahu 1 vede dlouholetý rektor Univerzity Karlovy a nezávislý kandidát s podporou KDU-ČSL a Strany zelených Václav Hampl. Disponuje 26 % a před druhým Schwarzem z ODS, obhajujícím senátorem, drží náskok 4 %. Mimo hru je zatím bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, který na třetím místě disponuje téměř 16 % hlasy.
Miroslava Kalouska výsledky voleb nepřekvapily. Zhruba podobný vývoj prý TOP 09 očekávala. „Nejsme ani nadšeni, ani zklamáni. Máme jednoznačně svůj volební potenciál,“ uvedl. O případném konci primátora Tomáše Hudečka nechtěl Kalousek mluvit: „V tuto chvíli čekáme na konečné výsledky a bylo by asi bláhové činit z jakéhokoliv výsledku odpovědným jednoho jediného člověka. Politický život je nepoměrně složitější.“
Scénář pro Prahu. Vládu sestaví ANO, ČSSD a Trojkoalice. Pokud Krnáčovou nepředběhne Hudeček #volby2014 http://t.co/mPpIHbOGIf via @echo24cz
— Jan Kálal (@JanKalal)
Říjen 11, 2014
„Ve větších a statutárních městech zůstaly výsledky za naším očekáváním,“ přiznal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda sociálních demokratů se ale nevzdává naděje, že jeho strana bude přesto hrát na radnicích krajských měst rozhodující roli. „Bude záležet na koaličních jednáních,“ dodal. Vedení strany prý nebude svým kandidátům dávat pokyny s kým případné koalice uzavírat, podle Sobotky se ČSSD nevyhýbá spolupráci s žádnou stranou. K dosavadnímu úspěchu hnutí ANO poznamenal: „Těžší je dosavadní pozice obhájit, než se vést na aktuální vlně popularity.“
Bývalý ministr obrany Alexandr Vondra je s výsledky ODS v komunálních volbách spokojený. „Čekal jsem, že to bude mnohem horší. Takhle se ukazuje, že se máme od čeho odpíchnout.“ Vondru neznepokojují ani neslavné výsledky ODS v Praze. „Není to tak špatné, na Praze 2 máme přes dvacet procent,“ pochvaloval si. Výsledky voleb původně sledoval z domu, ale kolem osmé dorazil do sídla ODS.
Zatímco šéf TOP 09 působí na štábu tradičně klidným dojmem, primátor Tomáš Hudeček byl o poznání nervóznější. Prohra s hnutím ANO v Praze by mohla znamenat jeho rychlý konec. „Je sečteno 14 procent, tak uvidíme, jak to nakonec dopadne. Zatím je to velký souboj,“ uvedl odpoledne současný primátor. Na všechny další otázky už odpovídal stejně: „Pokud dovolíte, tak u té věty skončím, protože všechno ostatní je coby kdyby. Nezlobte se.“
„Ukazuje se, že v těchto komunálních a senátních volbách lidé podpořili zejména vládní politické strany, což je zajímavý jev,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Když se podíváte do minulosti, tak se velmi často senátní a komunální volby otočily proti vládě a tentokrát se to nestalo,“ dodal. Sobotka prohlásil, že svůj původní odhad na zisk devíti senátních křesel pro sociální demokracii zvyšovat nebude. „S postupujícími 18 kandidáty by se to mohlo splnit,“ řekl.
ANO 2011: 19,71 %
ČSSD: 18,47 %
Žít Brno s podporou Pirátů: 11,95 %
KDU-ČSL: 11,40 %
Strana zelených: 7,25 %
KSČM: 7,23 %
ODS: 7,15 %
TOP 09: 6,33 %
„Když slyším jméno paní Krnáčové, nebo jak se jmenuje ta kandidátka na primátorku, tak jsem zděšen a skutečně nechápu, jak může někdo hnutí ANO dát svůj hlas,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Deset procent pro pražskou ODS považuje za úspěch. O případné koalici mnoho prozradit nechtěl. „Při znalostí té situace bych považoval za dobrý výsledek cokoliv nad deset procent a skutečný úspěch by bylo cokoliv nad 15 procent, ale musíme skutečně počkat na konečné výsledky,“ uvedl.
„Dovoluji si dneska říct, že se nám tu profilují dvě strany. Jedna levicová – ČSSD – a jedna pravicová se sociálním cítěním, a to jsme my,“ prohlásil vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Principielně je podle něj možné vytvořit i na komunální úrovni koalice, které budou kopírovat tu vládní, tedy ČSSD, ANO a lidovců. „Ale naši lidé říkají, že na některých magistrátech není historie ČSSD úplně pozitivní. A v Praze tady historicky vládla ODS a ČSSD. A spolu dělali kšefty,“ zmínil s tím, že je těžké onálepkovat strany. „Je to vždycky o lidech,“ zmínil.
ANO 2011: 23,19 %
TOP 09: 18,98 %
ČSSD: 12,13 %
Trojkoalice Zelení, KDU-ČSL a Starostové: 10,63 %
ODS: 9, 50 %
KSČM: 6,67 %
Ve volbách do zastupitelstva hlavního města Prahy vede hnutí ANO 2011 s 22,7 %. Dotahuje ho TOP 09 s téměř 19 %. Na třetím místě je zatím ČSSD s 11 %, následuje trojkoalice Zelení, KDU-ČSL a Starostové s 10,8 %, ODS s 9 % a KSČM s téměř 7 %. V Praze je sečteno zatím necelých 5 % okrsků s prozatimní volební účastí okolo 29 %.
"Nejsme stranou vůdcovského typu," prohlásil @AndrejBabis a opřel se do @TOP09cz a @kalousekm #volby2014 pic.twitter.com/r2r615hTeJ
— Jan Kálal (@JanKalal)
Říjen 11, 2014
Ve volbách do zastupitelstva hlavního města Prahy jsou sečteny necelé 3 % okrsků s volební účastí zatím okolo 25 %. Prozatím vede hnutí ANO 2011 s necelými 24 % hlasů, se ztrátou 8 % hlasů následuje TOP 09. Na třetím místě je dosud ČSSD s 11 %.
Jednička pražské kandidátky ODS Bohuslav Svoboda je ohledně výsledků zatím optimistický, v Praze doufá v zisk patnácti procent hlasů. „ODS to má velmi těžké, je to nová strana se starou minulostí. Výsledky máme výrazně vyšší, než jaké říkaly ty předcházející odhady a já se hluboce skláním se před voliči, kteří zatím ty hlasy takto dávají,“ uvedl.
Už před příchodem pražského primátora Tomáše Hudečka na štáb někteří politici TOP 09 řešili, jak ho uhlídat, aby se nepokusil skládat v Praze koalici s hnutím ANO a Adrianou Krnáčovou. Už kvůli tomu vznikl i vyjednávací tým o budoucí koalici, kde zasednou kromě Hudečka i šéf pražské buňky a primátorův dlouhodobý oponent Jiří Vávra a místopředseda strany Marek Ženíšek. Ten se těší bezvýhradné důvěře Karla Schwarzenberga i Miroslava Kalouska.
Na pražský Chodov dorazil ministr obrany Martin Stropnický. Ke zhodnocení průběžných volebních výsledků se teprve chystá, už však stihl dát najevo mírnou skepsi k volební účasti. „Jsou to už třetí volby v jeden rok. Docela by mě zajímala demografická struktura voličů. Myslím, že řadu mladých lidí zajímá víc nový iPhone 6, než to, aby přišli k volbám,“ řekl deníku ECHO24.cz.
Podle pražského primátora Tomáše Hudečka byla letošní kampaň v hlavním městě extrémně vyhrocená, možná dokonce nejradikálnější v historii. Konkrétní výsledek své kandidátky nechtěl odhadovat. „V Praze je naším cílem výsledek, kdy budeme hlavní silou při vyjednávání o koalici,“ uvedl.
Dorazil i primátor @HudecekTomas Top 09 v metropoli podle něj musí být lídr při vyjednávání o koalici. #volby2014 pic.twitter.com/3v1QTqjOzZ
— Filip Nachtmann (@nocnimuz)
Říjen 11, 2014
„Zatím výsledky lítají, nemám takovou jistotu, abych o nich mohl něco jednoznačně tvrdit,“ komentoval europoslanec za ODS Jan Zahradil sčítání hlasů. Průběžné výsledky zatím hodnotí spíše kladně. Pokud postoupí do druhého kola více než tři senátoři, je to podle Zahradila úspěch.
Karel Schwarzenberg mezi novináře dorazil v dobré náladě, úspěchem by podle něj bylo sto procent pro jeho stranu. Šéf TOP 09 také jasně odpověděl na otázku, jak se dívá na možnost pražské koalice s hnutím ANO. „Ne. Na ANO ne.“
Adriana Krnáčová čeká, že se hnutí ANO „bude moci podílet na očistě magistrátu“. Pražská jednička dorazila do volebního štábu na pražském Chodově po 15. hodině. „Jsem ráda, že lidi přišli volit a že si uvědomují, že to jsou důležité volby,“ zmínila. S kým by byla schopná v Praze jít do koalice? „Uvidíme, nechci tipovat, budeme překvapeni,“ prohlásila podle zpravodaje ECHO24.cz.
Do štábu ANO dorazila pražská jednička Adriana Krnáčová. Věří tomu, že bude novou primátorkou Prahy. #volby2014 pic.twitter.com/mYFmam53za
— Jan Kálal (@JanKalal)
Říjen 11, 2014
Protikorupční iniciativy natočily během voleb pokus o manipulaci voleb v Bílině, posléze předaly oznámení policii. Využily přitom figuranty z řad místních lidí, řekl Michal Voda z iniciativy Naši politici. Možné nakupování hlasů především od sociálně slabých voličů prošetřují kriminalisté i v Lovosicích na Litoměřicku, Litvínově na Mostecku a v Chomutově.
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg po příchodu do volebního štábu strany oznámil, že odmítá koalici s ANO v hlavním městě.
ODS momentálně drží post starosty nebo primátora ve více než 260 městech a má největší počet zastupitelů. Celkem obhajuje víc než pět tisíc míst. Kupka dodal, že situace v regionech je obtížná kvůli tomu, že politická scéna je roztříštěná malými stranami.
ODS očekává, že uhájí všechny tři senátory a řadu starostů a primátorů. „ODS se těší velké důvěře voličů ve městech jako jsou Liberec, Jablonec nad Nisou, Teplice, Jihlava. Olomouc a samozřejmě v řadě středočeských měst jako je Mladá Boleslav a Kladno,“ uvedl místopředseda ODS Martin Kupka.
„Můžu mluvit převážně za střední Čechy, které mám na starosti. Ale myslím si, že se to odrazí celorepublikově, že budeme na předních místech. První, druhé, maximálně třetí – podle toho, jestli se v daných místech objevuje silná iniciativa nezávislých,“ uvedla Jermanová pro deník ECHO24.cz. „V Praze by to mohlo být minimálně druhé místo, ale možná i to první,“ dodala.
Mezi prvními vrcholnými politiky ANO dorazila do volebního štábu místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová. Šance hnutí vidí vysoko.
Ve volebním štábu hnutí ANO na pražském Chodově je zatím prázdno a klid, @AndrejBabis dorazí až v 17 hod. #volby2014 pic.twitter.com/D3ruMA2vEK
— Jan Kálal (@JanKalal)
Říjen 11, 2014
Na volební štáb TOP 09 dorazil podle zpravodaje ECHO24.cz 1. místopředseda strany Miroslav Kalousek. Ten doufá, že se straně v Senátu podaří vytvořit vlastní senátorský klub. Zatím má pouze tři senátory. V komunálu chce TOP 09 udržet stávající pozice a prioritou je vítězství v hlavním městě. „Samozřejmě bychom v Praze rádi obhájili vítěznou pozici. Je to důležité,“ řekl s tím, že hnutí ANO určitě není ideálním volebním partnerem: „Jeho lídryně Krnáčová nedokáže jako náměstkyně na vnitru dohlédnout ani na bezchybné vytištění volebních lístků.“
Lídři zatím většinou nedorazili. Například šéf ODS Petr Fiala dojede až po šesté, protože je stále v Brně, hlásí zpravodaj ECHO24.cz.
Policie prověřuje už třetí případ údajného kupčení s hlasy voličů a to v Bílině na Teplicku. Možné nakupování hlasů především od sociálně slabých voličů prošetřují kriminalisté i v Lovosicích na Litoměřicku, Litvínově na Mostecku a v Chomutově. ,,Všechny případy jsou zatím stále ve fázi prověřování. Nedá se říct, jak dlouho to potrvá," řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.
Voliči v pražských částech Prahy 10 a 11 a obdrželi hlasovací lístky, které jsou složené ze dvou samostatných listů, a proto jsou neplatné. Volební lístek má mít podobu jednoho archu papíru, na kterém jsou všechny kandidující subjekty. Na chybu upozornil server Novinky.cz.
Volební komisaři oznámili, že tři hodiny před uzavřením volebních místností odevzdala hlasy v komunálních volbách zhruba třetinu voličů, v senátních volbách je účast nižší. Účast je tak zatím slabší než při posledních komunálních volbách v roce 2010.
Volební účast v komunálních a senátních volbách může být ovlivněna rozkladem politického systému, kdy se vytratily jasně definované politické strany s ideovým názorem. Novinářům to dnes řekl bývalý prezident Václav Klaus, který odevzdal svůj hlas v komunálních volbách v pražských Kobylisích. Nynější volby označil za nečitelné.
Policie přijala trestní oznámení kvůli komunálním volbám v Obříství na Mělnicku. Jednadvacetiletá studentka tvrdí, že se její jméno dostalo na kandidátku KSČM bez jejího vědomí, píše dnešní Mladá fronta Dnes. O tom, že kandiduje, se dívka údajně dozvěděla, až když doma otevřela obálku s hlasovacími lístky.
Po noční přestávce se v Česku znovu otevřely volební místnosti. Lidé mají ještě šest hodin na to, aby si vybrali své místní zastupitele, pokud tak již neučinili v pátek. Na třetině území republiky mohou zároveň ovlivnit volbu 27 senátorů, a tím i rozložení sil v horní komoře.
Úderem 22:00 v Česku skončil první den letošního rozhodování o složení radnic a o obsazení třetiny Senátu. Zájem o hlasování byl podle informací od volebních komisařů zatím jen o málo nižší než při minulých komunálních a senátních volbách před čtyřmi lety. Ti, kteří nestihli hlasovat dnes, mají šanci ještě v sobotu od 08:00 do 14:00
V Českém Těšíně na Karvinsku a v Ostravě podle poznatků Nadačního fondu proti korupci někdo kupuje volební hlasy. Voliči v Českém Těšíně údajně dostávají za hlas až 500 korun. Hlasy se kupují zřejmě pro více stran, mimo jiné pro SOS pro Český Těšín. Případy se zabývá policie.
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek doufá, že lidovci ve volbách posílí a vrátí se na magistráty v Praze, Budějovicích nebo v Plzni. ,,Chtěli bychom posílit, postavili jsme velmi zajímavé lidi. Ať už v barvách KDU-ČSL nebo koaličně,“ řekl Bělobrádek. Volební účast by se podle něj mohla pohybovat mezi 40 až 50 %.
Změnu oproti minulých komunálním a senátním volbám vidí předseda Top 09 Karel Schwarzenberg v účasti nových hnutí a stran, které mohou rozdrobit hlasy voličů. Vládní hnutí ANO Andreje Babiše, které se komunálních voleb účastní poprvé, označuje Schwarzenberg za populistické. ,,Je to strana vůdcovského typu, nikoliv klasická demokratická strana," poznamenal.
Podle volebních komisařů přišlo k urnám za první dvě hodiny voleb v průměru zhruba 10 % voličů. Účast je tak podobná jako při posledních komunálních volbách v roce 2010. Větší účast je pouze v menších obcích, kde lidé hlasují v místních referendech.
Okrsková volební komise v ústecké čtvrti Mojžíř zaznamenala pokus o ovlivnění voleb. Mělo se jednat o nakupování hlasů sociálně slabších občanů ve prospěch ODS a to za 200 korun. Policie uvedla, že na místě žádné porušení zákona nezjistila.
Babišovo hnutí v Průhonicích kandidátku nesestavilo, do místního zastupitelstva kandidují především nezávislí kandidáti. ,,V Průhonicích mi to bylo hloupé stavět kandidátku, mám tu obrovský střet zájmů,“ vysvětlil Babiš, který v obci vlastní několik nemovitostí. ,,Ale možná, když jednou půjdu do penze, tak bych tady kandidoval na starostu a udělal bych z toho určitě nejhezčí obec v Čechách,“ dodal.
Sobotka by si přál volební účast přes 50 procent. ,,Volby jsou atraktivní,“ tvrdí, ,,a já doufám, že to přitáhne velké množství občanů. Občané mohou rozhodovat o věcech kolem sebe, ať už jsou to školky, zdravotnictví nebo doprava,“ řekl premiér a předseda ČSSD. Sobotka vítá, že kandiduje rekordní počet kandidátů. ,,Je dobře, že je demokracie živá a lidé mají zájem kandidovat. Je už dále na občanech, aby si vybrali kandidáty, kteří reprezentují jejich zájmy,“ dodal.
Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka odevzdal svůj volební hlas v komunálních a senátních volbách ve Slavkově u Brna. pic.twitter.com/x36UZ914Oq
— Úřad vlády ČR (@strakovka)
Říjen 10, 2014
Do volební místnosti v pražských Lužinách zamířil prezident Miloš Zeman s chotí. Do urny vhodil obálky pro senátní i komunální volby. „Protože mají bezprostřední vztah obyvatel daného města, zatímco vztah k parlamentu je trochu zprostředkovanější,“ odpověděl na otázku České televize, proč by občané měli jít volit. Připomněl nízkou účast při eurovolbách a řekl, že u komunálních voleb předpokládá účast 50 procent.
Takhle odvolila první ruka. Kolik dalších se k ní asi letos na podzim přidá. pic.twitter.com/QYN8d29HMy
— Jan Kálal (@JanKalal)
Říjen 10, 2014
,,Pro nás to je souboj v Praze s topkou, zbytek je souboj s ČSSD. I když ČSSD má v Senátu tradičně silné osobnosti, takže tam to bude těžší, ale v městech si věříme,“ uvedl vicepremiér a ministr financí.
Výsledky komunálních voleb budou součástí Sbírky zákonů nejdříve v úterý 14. října. O den dříve je projedná Státní volební komise. Od středy 15. října tak začne plynout desetidenní lhůta, v níž bude možné zpochybnit platnost výsledků u soudu. Posledním termínem tak bude pátek 24. října.
„Hledat inspiraci pro výběr správných kandidátů je letos výrazně těžší než kdykoli předtím. Volební plachty se zvětšují ve skoro každém městě a obci, obsahují stovky neznámých jmen kandidujících za dosud neznámé strany a málokdo najde čas politickou nabídku jen přečíst, natož nějak racionálně vyhodnotit. Více v komentáři Bezejmenní? Prostě je zaškrteneme!.
Babiš lidem připomíná, že nelže, nekrade a že pro ně pracuje. Premiér Bohuslav Sobotka ve videu vypočítává úspěchy svého vládnutí. „Tomáš Hudeček je čestný chlap,“ říká Karel Schwarzenberg na adresu pražského lídra topky. Více v článku Babišův dopis, Sobotkova chvála a Kalouskův hněv.
Komunální a senátní volby české sázkaře příliš netáhnou, podle ČTK na ně vsadili pouze jednotky milionů korun. Politiky u sázkařů výrazně převálcovali čeští fotbaloví reprezentanti, kteří se v pátek večer utkají s Tureckem v kvalifikaci na evropské mistrovství.