1 Kampaň za milion

Nápad za milion. Praha chce učit ženy jezdit na kole

NOVÉ

Témata: ,

Stydí se, bojí se o svou bezpečnost, řeší požadavky okolí na vzhled. Praha zjistila, proč ženy v hlavním městě málo jezdí na kole. A chce to změnit. Na příští rok tak radní odmávli projekt za milion korun, který ženy v metropoli naučí, že jezdit na kole například do práce je fajn. Podle města má jít o pozitivní motivaci, političky z pravicové opozice to ale považují za zbytečné plýtvání penězi a urážku žen.

Projekt, který šel do rady pod názvem Ženy na kole, nakonec radní ve středu odmávli jako Kolo součást života. Zaměřuje se na ženy ve věku 25 až 40 let, které chce přimět ke každodennímu používání kola. Třeba pro cesty do práce či na nákupy. V Praze žije zhruba 200 tisíc žen v tomto věku.

„Cílem projektu je ženy motivovat, aby začaly kolo více využívat. Podle odborníků je totiž hlavním důvodem psychologická bariéra, která souvisí s pocitem nedostatečné bezpečnosti, ale rovněž s dalšími hledisky jako jsou požadavky na vzhled, hygienu v práci atd. Jednoduše řečeno, mnoho žen v Praze by rádo využívalo kolo jako dopravní prostředek, ale z různých důvodů si netroufají prolomit psychologický blok. To chceme změnit a ženy pozitivně motivovat,“ řekl deníku ECHO24.cz se schválení materiálu radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD), který návrh předkládal.

Kampaň v příštím roce bude součástí projektu SWITCH – Embracing Active Travel for Health, který má podporu Evropské unie. Jeho cílem je snížit negativní dopady způsobené automobilovou dopravou ve městě tím, že motivuje obyvatele k využívání kola nebo k chůzi.

Zajímavý je i samotný tisk, který radní schvalovali. Minimálně obsahem. Píše se v něm například, že: „Ženy se začnou cítit jistější v jízdě, pokud se jim podaří nabýt zkušenosti. To se podaří nejlépe tak, že začnou jezdit s někým zkušenějším, kdo bude z počátku figurovat jako vzor, od kterého se můžou naučit jak jezdit a jak se chovat v některých situacích.“

Opozice: Jde o urážku pro normálně uvažující ženy

Praha chce dát na projekt, který mají podpořit texty v časopisech, magazínech a na serverech zaměřených na ženy, téměř milion. Konkrétně půjde o 992 tisíc korun.

I kvůli vynaloženým financím se projekt dostal pod palbu opozice. Jako první se ozvala šéfka zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

„Tento oficiální tisk Rady je urážka pro všechny normálně uvažující ženy. Žádám všechny oranžovo-zelené sociální inženýry a aktivisty, aby se mi přestali plést do života a vyhazovali veřejné peníze na to, aby neustále někoho rádoby ‚školili‘. Vaše ‚nenásilné školení‘ je pouze vnucování vaší zvrhlé ideologie, která nemá za účel nic jiného, než organizovat lidem život,“ uvedla Udženija o projektu na svém Facebooku.

„Na projektu mi nepřijde nic pro ženy ponižujícího, naopak. Cílem je říci, že když jede žena například do práce na kole, je to stejně normální, jako když jede muž,“ vysvětluje Dolínek.

A diví se i další političky. Například poslankyně z pražské organizace TOP 09 Markéta Adamová. Ta připomíná, že Praha nestíhá přípravy na převzetí akce evropské hlavní město sportu, a přitom rada v omezeném složení a v době, kdy město nemá žádnou koalici, zvládá přijímat podobné návrhy: „Je tu celá řada důležitějších témat, kterým by se mělo skomírající vedení města věnovat, například projekt evropského hlavního města sportu. Toto je naprostá absurdita a jen to dokazuje nekompetentnost rady.“

Čtěte také: Praha chce miliony z EU. ‚Rok sportu‘ ale nezvládá

Nicméně radní Dolínek si trvá na svém. Projekt podle něj bude přínosem. „Na projektu mi nepřijde nic pro ženy ponižujícího, naopak. Cílem je říci, že když jede žena například do práce na kole, je to stejně normální, jako když jede muž,“ dodává.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.