1 Běloruský disident

Ten, který upadl v Lukašenkovu nemilost. Statkevič vystoupí v Praze

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Mikola Statkevič si před více než deseti lety dovolil v Bělorusku zorganizovat protest proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Před šesti lety sám na prezidenta kandidoval. A za obojí byl zatčen a uvězněn k několika letům ve vězení. Disident nyní míří do Prahy, kde bude debatovat o aktuálním dění v Bělorusku.

Bělorusku, o kterém se hovoří jako o poslední evropské diktatuře, vládne tvrdou rukou už od roku 1994 jeden muž – Alexandr Lukašenko. Přesně o rok později vstoupil do vysoké politiky i Mikola Statkevič, který se stal lídrem sociálních demokratů. Už tehdy ho však režim důsledně sledoval, neboť již předtím několikrát protestoval proti kontroverzním vojenským zásahům.

V roce 2005 byl odsouzen ke třem letům vězení za to, že zorganizoval masový protest vůči referendu, díky kterému mohl Lukašenko znovu kandidovat na prezidenta. Na základě amnestie byl Statkevič propuštěn v roce 2007.

O tři roky později se disident Statkevič rozhodl sám kandidovat na úřad prezidenta. Po tvrdém potlačení jedné z demonstrací opozice byl zatčen a znovu uvězněn, tentokrát na šest let. Lukašenko mu loni v srpnu udělil milost, zřejmě proto, aby si vylepšil vztahy se Západem.

Lukašenko se však ujistil, aby ho Statkevič v prezidentském boji, které se konaly ve stejný rok, nemohl znovu vyzvat. Disident nesměl kandidovat kvůli tomu, že neměl čistý trestní rejstřík. „Mikola Statkevič přišel o možnost účastnit se voleb a bylo mu přikázáno podávat pravidelná hlášení o jeho pohybu a aktivitách úřadům po dalších osm let. Odmítnutí jim vyhovět mohlo vést k přísnějším omezením a dalšímu trestnímu stíhání,“ píše o bývalém vězňovi Amnesty International.

MIkola Statkevič ve středu 5. 10. přijede do Prahy, kde bude na půdě Filozofické fakulty UK hovořit o aktuálním dění v Bělorusku s novinářem Dzmitriem Hurnevičem z Radia Svoboda. Akce, kterou pořádá Východoevropský klub začíná v 19.30. 

Čtěte také: Lukašenko nadbíhá Západu. Opozici nechal po 20 letech dvě křesla

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.