Velká facebooková revoluce. Síť zavedla nové emotikony

NA FACEBOOKU PŘIBYLA LÁSKA, HNĚV I SMUTEK

Velká facebooková revoluce. Síť zavedla nové emotikonyNOVÉ 1
Panorama

tv Echo24

Jednu z největších změn v historii Facebooku zažili jeho uživatelé ve středu. Oblíbená sociální síť přidala nové emotikony, kterými můžou lidé ohodnotit příspěvky. Tlačítko „Like“ neboli česky „To se mi líbí“ nestačilo, a proto přibyly emotikony „Super“, „Haha“, „Paráda“, „To mě mrzí“ a „To mě štve“.

Řada českých uživatelů Facebooku mohla zaznamenat největší změnu od vzniku sítě před 12 lety. Po několikaměsíčních testování rozšířil Facebook tlačítko „To se mi líbí“, aby dal uživatelům možnost lépe vyjádřit své pocity. Podle serveru Lupa.cz se změna zatím možná nedotkla všech českých uživatelů, ale mohou ji očekávat během následujících dní.

Hlavním účelem nových emotikonů je dle společnosti umožnit lidem komplexnější reagování na obsah. Nakonec ze sady testování v několika zemích vzešlo těchto pět emotikonů. Při výběru firma také spolupracovala se sociology a psychology, uvedla agentura Bloomberg.

Čtěte také: Like nestačí. Na Facebooku přibude láska, hněv či smutek

Novou reakci může uživatel vytvořit tak, že najede myší na staré tlačítko „To se mi líbí“ a Facebook sám mu poté nabídne další emotikony. U každého příspěvku už také uživatel nevidí pouze palec nahoru, jak tomu bylo dříve, ale různé emotikony vyjadřující různé emoce.

Podle serveru Lupa.cz nabourává tato novinku logiku Facebooku, který na základě použití tlačítka „To se mi líbí“ zobrazoval uživatelům v proudu zpráv příspěvky a také dle toho cílil reklamu. Nyní je ale zřejmé, že pokud někdo označí příspěvek „To mě štve“, příspěvek se mu nelíbí.

Společnost tím navázala na nedávné pokusy zavést vedle označení Like také jeho protiklad – ,,Dislike“, tedy ,,To se mi nelíbí“. Koncepce této negativně laděné reakce však nesklidil velký úspěch a spíše způsobila zmatení, a proto od něj Facebook nakonec upustil. Měl totiž sloužit k reakci na negativní a smutné zprávy, firma měla však oprávněné obavy, že by to lidé na síti zneužívali i na ostatní příspěvky.

Čtěte také: Facebook přitvrdí proti rasismu, komentáře bude mazat Bertelsmann