Facebook přitvrdí proti rasismu, komentáře bude mazat Bertelsmann
Cenzura na síti?
Největší sociální síť na světě se rozhodla ostřeji zakročit proti rasistickým příspěvkům. A Facebook outsourcuje – na monitorování a následné mazání stále častějších xenofobních komentářů si najala mediálního giganta společnost Bertelsmann. Facebook tak reaguje na kritiku, která ho vinila z nečinnosti v této oblasti, píše agentura Reuters.
Služby největší mediální společnosti v Evropě se v boji s rasismem rozhodl využít Facebook. Německý koncern Bertelsmann bude síti Marka Zuckerberga pomáhat s monitorováním a následným mazáním takových příspěvků, které se budou vyjímat podporováním nebo vybízením k násilí vůči národnostní, rasové nebo náboženské skupině.
„Pomocí této investice se chce Facebook ujistit, že nahlašování obsahu, který může porušovat naše komunitní standardy, bude řešeno ještě efektivněji,“ sdělila podle Reuters mluvčí Facebooku. O plánu pod Bertelsmann spadající firmy Arvato najmout minimálně 100 lidí pro monitorování diskuzí Facebooku informoval v pátek Der Spiegel.
Pravidla Facebooku jasně zakazují takové příspěvky, které by šikanovaly nebo jinak obtěžovaly ostatní uživatele včetně rasistických a nesnášenlivých komentářů. Kritici i praxe nicméně ukázali, že se takové komentáře ne vždy shledají s odpovídající reakcí ze strany provozovatele sociální sítě.
Takovou zkušenost mají lidé i v tuzemsku. Nahlašování rasistických výroků stránek a jedinců, kteří dosahují i mnohatisícové čtenosti, tak ne vždy Facebook řádně prošetří i kvůli údajnému nedostatku česky hovořící podpory. Aby se tím síť zaobírala, musí se nahlášení nevhodného obsahu nakupit, jako tomu bylo třeba u stránek Islám v ČR nechceme nebo profil lídra Bloku proti islámu Martina Konvičky.
Facebook někdy hříšníky potrestá pouze týdenním či měsíčním „banem“. Profily tak zůstanou viditelné, jejich správci na ně ale nemohou po uvedenou dobu vkládat příspěvky. Nezáleží pak na tom, zda jste za nahlášený obsah dostali zákaz přispívat poprvé nebo poněkolikáté, po vypršení banu mohou na tyto profily jejich majitelé znovu psát.
K akci před časem vyzvala Facebook i kancléřka Angela Merkelová, podle které nedělal provozovatel sítě proti rasistickým komentářům dost. Ministerstvo spravedlnosti v Německu pak ustanovilo speciální komisi pro Facebook a další sociální média, která má spolu s poskytovateli internetového připojení pomoci autory xenofobních příspěvků identifikovat.