2 Závadný obsah na FB

Po antiislamistech čelí útoku i Konvička. Facebook mu bloknul profil

NOVÉ

Témata: , , ,

V týdnu, kdy sociální síť Facebook zablokovala stránku Islám v České republice nechceme (IVČRN), odtud zmizel i osobní profil představitele iniciativy a předsedy Bloku proti islámu Martina Konvičky. ,,Stalo se to v posledním týdnu asi dvakrát,“ potvrdil pro ECHO24.cz sám Konvička. Podle jeho slov jde o práci ‚nějakých vtipálků‘, kteří jeho profil nahlásili jako závadný a porušující obsah Facebooku.

Podle Martina Konvičky není dočasné zablokování jeho profilu tolik zajímavé jako zrušení skupiny Islám v České republice nechceme. ,,Bylo to takové to úplně normální zablokování, ke kterému dojde po pár hlášeních. Takže se fakt domnívám, že to je práce nějakých vtipálků,“ řekl serveru ECHO24.cz Konvička. Ten záhy poslal na Facebook identifikaci a profil mu byl znovu odblokován. ,,To prostě nebyla žádná velká politika, zřejmě se jen jednalo o časovou kooncidenci,“ komentoval to předseda Bloku proti islámu.

Každý uživatel Facebooku má právo nahlásit příspěvky druhých, které považuje za nevhodné nebo urážlivé. Většinou se to týká příspěvků obsahujících nahotu, nenávistné projevy nebo hrozbu. K tomu slouží po rozkliknutí tlačítko u každého příspěvku. Podobně to funguje u stránek. Po nahlášení stránky, která podle mínění některého uživatele porušuje zásady komunity na Facebooku, Facebook stránku prověří, případně zablokuje. Člověka odpovědného za stránku pak varuje, nebo zablokuje účet i jemu.

Stránka Islám v České republice nechceme byla zablokována v pondělí a od té doby je stále nedostupná. Zástupci této iniciativy, která ostře vystupuje proti islámu a migraci, mluví o snaze umlčet kritiku a cenzurovat sociální sítě. Iniciativa je obviňována z extremismu a xenofobie. Její představitelé ale šíření nenávisti popírají a tvrdí, že jen odmítají islám a bojují za svobodu slova.

Čtěte také: Facebook zablokoval stránku Islám v České republice nechceme

Po zásahu Facebooku nicméně fungují některé ,,zástupné“ stránky protiislamistů. Aktivisté se nově seskupují na podobně znějící facebookové stránce Islám v ČR nechceme. Zde se chlubí tím, že počet fanoušků této stránky vzrostl od pondělí na 37 tisíc. ,,Tohoto počtu dosáhla „stará“ IVČRN přibližně za 2 roky své existence,“ píše se v jednom ze zdejších příspěvků.

Facebook už stránku IVČRN jednou zablokoval a to v loňském červnu. ,,Tenkrát se podařilo společnosti Facebook prokázat, že odpor k ideologii islámu není totéž jako vyvolávání nenávisti vůči jednotlivým věřícím,“ uvedl Konvička. V tomto případě však podle něj může být situace vážnější. „Všichni víme o volání řady evropských politiků, včetně německé kancléřky Merkelové a českého ministra vnitra Chovance, po cenzuře sociálních sítí,“ poznamenal.

Server Lidovky.cz spekuluje, že zrušení profilu může souviset s trestním stíháním Konvičky. Toho policie v listopadu na popud severočeské státní zástupkyně Věry Novákové obvinila z podněcování nenávisti. Došlo k tomu na základě příspěvků, které Konvička v uplynulých letech zveřejnil na svém facebookovém profilu. Ve zmíněných příspěvcích hovořil například o namletí muslimů do masokostní moučky, jejich zavírání do koncentračních táborů nebo o zplynování radikálních islamistů.

Čtěte také: Soud s Konvičkou? Extremistům může i pomoci

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.