Soud pozastavil činnost Alternativě pro Českou republiku 2017

Alternativě pro ČR hrozí rozpuštění

Soud pozastavil činnost Alternativě pro Českou republiku 2017NOVÉ
Republikový sněm Alternativy pro Českou republiku 2017 Foto:

FOTO: Alternativa pro Českou republiku 2017

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Nejvyšší správní soud pozastavil činnost Alternativě pro Českou republiku 2017. Důvodem jsou neúplné finanční zprávy za roky 2014 a 2015. V případě, že strana nedostatky nenapraví, jí hrozí úplné rozpuštění. Uvedla to mluvčí soudu Sylva Dostálová. Hnutí tehdy podle údajů z rejstříku ministerstva vnitra fungovalo pod názvem Restart 2014.

Alternativa pro ČR se aktivizovala před loňskými senátními volbami. Inspiruje se německou AfD. Za hnutí neúspěšně kandidoval do Senátu například entomolog a odpůrce islámu Martin Konvička. Ten ale nakonec kvůli neshodám stranu v prosinci opustil, mimo jiné také kvůli finančním problémům a hrozbě pozastavení činnosti. Aktuálním předsedou je podle webu strany hudebník a spisovatel Petr Štěpánek.

Strana s pozastavenou činností může podle zákona činit pouze úkony zaměřené na odstranění důvodů soudního rozhodnutí. Má na to jeden rok. Pokud nedostatky nenapraví, podá vláda další návrh, tentokrát již na rozpuštění strany.

Pozastavení činnosti už naopak nehrozí radikální Národní demokracii s předsedou Adamem Bartošem. Vláda vzala návrh zpět, a soud proto zastavil řízení. Důvodem zpětvzetí je to, že strana dodatečně předložila Sněmovně chybějící identifikační údaje dárců ve výročních zprávách za roky 2014 a 2015. Vyplývá to z informací, které po dnešním zasedání volebního senátu poskytla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Zpětvzetí návrhu vládou a následné zastavení řízení se odehrálo i v případě hnutí Náš Hlučín.

Soud dále zamítl návrh vlády na pozastavení činnosti Strany občanské sebeobrany, a to s ohledem na to, že doplnila chybějící doklady za účetní období 2014. Nedostatky trvají u roku 2015. Nicméně pro pozastavení činnosti politické strany je nezbytné, aby výroční finanční zprávy nebyly řádně podány alespoň po dva roky.

Žádné další návrhy na pozastavení činnosti nebo rozpuštění stran a hnutí u soudu nyní neleží. „Agenda volebního senátu je pro tuto chvíli vyčerpána,“ uvedl jeho předseda Tomáš Langášek.

Čtěte také:

Konvička opustil Alternativu pro ČR. „Nemám k tomu důvěru“

Facebook obnovil stránku IvČRN. Ale funguje bez Konvičky

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články