Reklama zadarmo? Stíhání Konvičky možná vyšumí do ztracena
antiislamista se štěstím
Jízda na velbloudovi v Praze, pálení koránu v Brně, výroky o vraždění muslimů na internetu. To všechno jsou věci, které Martina Konvičku dostaly do hledáčku policie. Známého bojovníka proti islámu lidé podezírali například z podněcování k nenávisti nebo z hanobení části obyvatel. Konvičkovi však zatím vždy přálo štěstí a z ničeho usvědčen nebyl.
Zřejmě největší pozornost vyvolává případ, který se týká nenávistných výroků na internetu. Na facebookovém profilu Martina Konvičky se v minulosti objevily výroky o namletí muslimů do masokostní moučky nebo o jejich zavírání do koncentračních táborů. Kvůli těmto výrokům byl Konvička nejprve obviněn a později i obžalován z podněcování k nenávisti.
Případ, ve kterém Konvičkovi hrozí až tři roky za mřížemi, se však zasekl letos v srpnu. Soudu se totiž nelíbily důkazy shromážděné vyšetřovateli, a proto věc vrátil policii k došetření. „Aktuálně tam probíhají výslechy svědků obhajoby, které policie v té první fázi nevykonala,“ popisuje Konvička současný stav případu. Redakce požádala o vyjádření i českobudějovické státní zastupitelství, zatím však nedostala odpověď.
Islamisté na Staromáku
Do hledáčku policie se známý antiislamista dostal také kvůli srpnové akci na Staroměstském náměstí, která simulovala obsazení Prahy Islámským státem. Konvičkovi příznivci přestrojení za islamisty tehdy přijeli na náměstí v terénním voze a stříleli z airsoftových zbraní. Samotný Konvička přijel na velbloudu a popisoval, jak by vypadal život pod nadvládou IS. Akce podle médií vyvolala paniku mezi některými diváky.
Policie následně začala celou věc vyšetřovat nejprve pro podezření z šíření poplašné zprávy, později jako výtržnictví. Strana zelených vedená Matějem Stropnickým na Konvičku kvůli akci rovněž podala trestní oznámení. I zde by Konvičkovi v případě odsouzení hrozily až tři roky za mřížemi.
Přestože Konvičkova akce vyvolala velký rozruch a kritizovala ji celá řada politiků včetně prezidenta Miloše Zemana, ani v tomto případě zatím policie nedospěla k jednoznačnému závěru. „Tento případ je stále ještě předmětem prošetřování, zatím bez konkrétního závěru,“ sdělil serveru Echo24.cz bez dalších podrobností mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.
Samotný Konvička věří, že případ pro něho žádnou dohru mít nebude. „Kolem akce na Staroměstském náměstí se neděje nic. Respektive jsem nebyl o ničem vyrozuměn, takže počítám, že už se ani nic dít nebude. Proč by taky mělo?“ řekl serveru Echo24.cz.
‚Podobně můžete obvinit každého‘
V dalším případě se policie o Konvičku začala zajímat kvůli jeho příspěvku na adresu komentátora Novinek Jiřího Pehe. Konvička totiž koncem srpna na Facebooku sdílel Peheho komentář o šíření strachu ve společnosti, přičemž ho doplnil popiskem: „Navrhuji tomu Pehe provést něco, co se dnes nesmí ani napsat.“ Později na dotaz Novinek ve zjevné nadsázce upřesnil, že by chtěl komentátora „například poškrábat na koulích“.
Novinář a aktivista Jan Urban se kvůli Konvičkovým výrokům obrátil na policii. I v tomto případě však policisté dosud nerozhodli. „Oznámení a s tím spojená veškerá zjištění policisté zadokumentovali a postoupili správnímu orgánu pro podezření z přestupku proti občanskému soužití dle §49/1c přestupkového zákona,“ říká policejní mluvčí Hulan.
Podle tohoto paragrafu se přestupku dopustí ten, „kdo úmyslně naruší občanské soužití vyhrožováním újmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obviněním z přestupku, schválnostmi nebo jiným hrubým jednáním“. Za tento přestupek hrozí pokuta až 20 000 tisíc.
Konvička se na tento případ dívá s humorem: „Přijde mi to směšné. Podobně byste mohl obvinit prakticky každého v téhle zemi.“
Pivo s vepřovým před mešitou
Poslední případ se týká happeningu antiislamistů, který proběhl letos v červenci před brněnskou mešitou. Účastníci happeningu před mešitou jedli vepřové a pili alkohol. Martin Konvička následně spálil několik stránek koránu.
Právě kvůli pálení pro muslimy posvátné knihy se tehdy obrátil na policii brněnský komunální politik Svatopluk Bartík (Žít Brno). Konvičkovce podezíral ze spáchání trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, za což hrozí až tříleté vězení. Policie však v Konvičkově jednání žádný trestný čin neshledala a případ se tak letos v září smetl se stolu.
Čtěte také: ‚Překročili meze.‘ Za pálení koránu přišlo na odpůrce islámu trestní oznámení
Přestože tedy Konvičkovi zatím kvůli jeho protiislámským aktivitám nehrozí bezprostřední riziko, on sám se v poslední době do značné míry odmlčel. Zatímco v minulých měsících byl každou chvíli vidět na nějaké demonstraci, aktuálně je aktivní hlavně na internetu.
Před několika dny rovněž opustil politickou stranu Alternativa pro Českou republiku, za níž neúspěšně kandidoval do Senátu. Na svém Facebooku stručně avizoval, že v následujících týdnech chce rozmýšlet strategii a po Novém roce přijde „s jasným plánem co dál“. O mnoho sdílnější nebyl ani v rozhovoru s redaktorem Echo24.cz. „Děje se opravdu spousta věcí. Uvidíte příští rok,“ uvedl.