‚Překročili meze.‘ Za pálení koránu přišlo na odpůrce islámu trestní oznámení

DOZVUKY SVÉRÁZNÉHO HAPPENINGU

‚Překročili meze.‘ Za pálení koránu přišlo na odpůrce islámu trestní oznámeníNOVÉ
Stránky koránu těsně před dopadem do ohně. Foto: Foto: Facebook/IMK News
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Když odpůrci islámu z Iniciativy Martina Konvičky tento týden pálili stránky koránu před brněnskou mešitou, mohli se dopustit trestného činu. Myslí si to aspoň brněnský politik Svatopluk Bartík (Žít Brno), který na antiislamisty podal trestní oznámení. Pálením posvátné knihy se ale zabývá i radnice městské části Brno-Střed, která věc dala do přestupkového řízení.

K pálení jednotlivých stránek koránu došlo tento týden v úterý během happeningu antiislamistů, který se konal před brněnskou mešitou. Lídr protiislámského hnutí Martin Konvička spolu s dalšími účastníky akce podpálili několik stránek posvátné knihy, které následně vhodili do připraveného kbelíku.

Podle brněnského komunálního politika Svatopluka Bartíka se tím ale odpůrci islámu mohli dopustit trestného činu. „Trestní oznámení jsem podal dle paragrafu 355 trestního zákoníku (Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob – pozn. red.) za spálení pro muslimy posvátné knihy – koránu. A to v kontextu řečí o tom, že naše kultura je hodnotnější než islámská pronášených na provokativním shromáždění před mešitou. Myslím, že tím Konvička a spol. překročili meze svého velmi špatného vkusu do trestní sféry. Nicméně je věcí orgánů činných v trestním řízení, jak se s podnětem vyrovnají, já nejsem soudce,“ uvedl Bartík pro server ECHO24.cz.

Bartík ale není jediný, kdo se případem zabývá. Podle dřívějších zpráv se na pálení koránu zaměřila i radnice městské části Brno-Střed. „Případ jsme dali do přestupkového řízení. V současné době bohužel nedokážu říct, jak celou věc budeme kvalifikovat, protože o tom v tuto chvíli jednáme s ministerstvem vnitra. V každém případě se tím ale budeme zabývat,“ řekla serveru ECHO24.cz mluvčí městské části Brno-Střed Denisa Kapitančiková.

Provokativní happening antiislamistů nazvaný Ramadán po Česku se konal u příležitosti konce muslimského svátku ramadánu. Před mešitou se původně mělo grilovat a prodávat vepřové maso, které muslimové nejedí, a také pít alkohol, který mají muslimové zakázaný. Radnice to však zakázala. Účastníci nakonec zákaz obešli tím, že si dali pivo jako přípitek k vernisáži, která byla součástí akce. Lidem pak namísto prodeje rozdávali guláš, což bylo také povoleno.

Před mešitou rovněž proběhla přehlídka několika dívek ve spodním prádle nebo v plavkách. Tuto přehlídku však podle ČTK předčasně ukončil tajemník Petr Štika. Přehlídka spoře oděných dívek podle něj mohla být nevhodná, protože muslimské ženy chodí zahalené.

Brněnská mešita vznikla v Česku jako první modlitebna svého druhu v roce 1998. V Brně žije odhadem asi tisíc muslimů.

Čtěte také: Konvičkovci provokovali u brněnské mešity. Pálili korán

Antiislamisté oklamali radnici, plánují grilování u brněnské mešity

Sdílet:

domov
×

Podobné články